more_horiz
Wiadomości

"Europa stoi po stronie Ukrainy". Szefowa KE odwiedzi dziś Kijów

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 04:10
Przewodnicząca Komisji Europejskiej i szef unijnej dyplomacji będą dziś z wizytą w Kijowie. Ursula von der Leyen i Josep Borrell mają spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Nie jest wykluczone, że pojadą także do miejsc, z których wycofali się Rosjanie mordując wcześniej ludność cywilną.
Przewodnicząca KE odbędzie dziś wizytę w Kijowie
Przewodnicząca KE odbędzie dziś wizytę w KijowieFoto: PAP/EPA/VASSIL DONEV

- Europa stoi po stronie Ukrainy - mówiła Europarlamencie Ursula von der Leyen. - Stoimy po stronie milionów, którzy musieli uciekać przed najeźdźcami i zrobimy wszystko co w naszej mocy, by mogli bezpiecznie wrócić do domu. To przesłanie przekażemy prezydentowi Zełenskiemu - dodała szefowa Komisji.

Według dyplomatów w Brukseli Ursula von der Leyen ma też w Kijowie zapewnić o szybkiej ocenie wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej, prawdopodobnie do czerwca. To oznaczałoby skrócenie okresu ze standardowego 1,5 roku do trzech miesięcy. 

Będą dalsze sankcje energetyczne?

Do wizyty dochodzi w czasie, kiedy Unia zaostrza sankcje wobec Rosji i zaczyna uderzać w sektor energetyczny. Na razie 27 krajów uzgodniło tylko embargo na import węgla, ale - jak mówił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś - jest zapewnienie Komisji i gotowość zdecydowanej większości państw do rozpoczęcia prac nad sankcjami obejmującymi ropę, gaz i paliwo do elektrowni atomowych.

Posłuchaj
00:53 11676422_1.mp3 Ursula von der Leyen spotka się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim. Relacja Pawła Buszki (IAR) 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

Zobacz także

Zobacz także