more_horiz
Wiadomości

Sukces młodych konstruktorów z Wrocławia. Ich samoloty zwyciężyły na zawodach w USA

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 16:40
Samoloty skonstruowane przez studentów Politechniki Wrocławskiej zwyciężyły w klasyfikacji generalnej w dwóch klasach konkursu dla młodych konstruktorów SAE Aero Design West, rozgrywanego w Stanach Zjednoczonych.
Samoloty studentów Politechnik Wrocławskiej zostały nagrodzone na zawodach w USA
Samoloty studentów Politechnik Wrocławskiej zostały nagrodzone na zawodach w USAFoto: pwr.edu.pl

Wrocławscy studenci z zespołu JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej regularnie biorą udział w rozgrywanych w USA zwodach konstruktorów SAE Aero Design West. W tym roku wystąpili po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. W zawodach uczestniczyło 47 zespołów z ośmiu krajów.

Wrocławski zespół od lat odnosi sukcesy na tych zawodachW tym roku zespół JetStream zaprezentował w USA trzy samoloty w klasach - Micro, Regular i Advanced. - Każda z nich wiąże się z innymi, bardzo szczegółowymi wymaganiami, dotyczącymi m.in. wielkości czy wagi samolotu, a przede wszystkim zadania, jakie ma wykonać - tłumaczył Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Wrocławianie zwyciężyli w klasyfikacji generalnej klasy Advanced i Micro. W klasie Micro samolot wylatywał z krótkiego pasa startowego i musiał udźwignąć jak największy ładunek i dotrzeć jak najszybciej na odległość 91 stóp. Z kolei w Advanced maszyna miała przetransportować wodę i części łazika, które następnie trzeba było zrzucić w określone miejsca. Potem studenci musieli złożyć łazik w całość, by mógł przewieźć wodę do wyznaczonej lokalizacji - podał Michał Ciepielski.

SAE Aero Design to seria zawodów dla młodych konstruktorów lotniczych. Organizuje je każdego roku w trzech edycjach - West, East i Brazil - stowarzyszenie SAE International. Konkursowi patronują giganci z branży lotniczej, m.in. Lockheed Martin, Siemens czy Solidworks.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także