more_horiz
Wiadomości

W ONZ o sytuacji kobiet i dzieci. Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę na uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 22:07
- Kryzysy dysproporcjonalnie dotykają kobiet i dziewczynek, nie tylko cierpią one przez bezpośrednie konsekwencje wojny, ale są też ofiarami niestabilności, handlu ludźmi i przemocy seksualnej. To szczególnie dotyczy tego, co się dzieje teraz na Ukrainie - powiedział ambasador RP Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji kobiet i dzieci.
Krzysztof Szczerski podkreślił, że kobiety i dziewczynki są szczególnie dotknięte konfliktem na Ukrainie
Krzysztof Szczerski podkreślił, że kobiety i dziewczynki są szczególnie dotknięte konfliktem na UkrainieFoto: PATRICK T. FALLON/AFP/East News

W swoim wystąpieniu ambasador podkreślił, że przytłaczająca większość uchodźców z Ukrainy to kobiety i dzieci i opisywał kroki, które podjęła Polska, by zapewnić im bezpieczeństwo m.in. umożliwiając dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji i rynku pracy. Zwrócił uwagę, że dużym wyzwaniem jest znalezienie dla dzieci uchodźców miejsc w przedszkolach i żłobkach. Dodał, że tylko w Warszawie liczba dzieci-uchodźców wynosi ponad 100 tys.

Krzysztof Szczerski zwrócił też uwagę, że potrzebują one często pomocy psychologicznej. - Oferujemy pomoc psychologiczną i inną związaną ze zdrowiem psychicznym (...), jednak potrzeby zwiększają się każdego dnia. I nie możemy pomóc wszystkim bez aktywnej, konkretnej, skoordynowanej i natychmiastowej pomocy ze strony społeczności międzynarodowej, w tym w ramach systemu ONZ - powiedział dyplomata.

Kluczowa rola kobiet w kryzysie

Szczerski podkreślił też, że kobiety pełnią kluczową rolę w obecnym kryzysie, m.in. w społeczeństwie obywatelskim, organizacjach świadczących pomoc humanitarną, ale też i we władzach Ukrainy. - Jest więc wojna, ale jest też nadzieja i solidarność. W wielu przypadkach nadzieja i solidarność mają twarze kobiet - zakończył polski ambasador.

Czytaj także:


Do Polsku dotarło jak dotąd ponad 2,6 mln uchodźców z Ukrainy (PAP) Do Polsku dotarło jak dotąd ponad 2,6 mln uchodźców z Ukrainy (PAP)

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem