Rosja użyje na Ukrainie broni chemicznej? Zełenski: traktujemy zagrożenie poważnie
- Okupanci oświadczyli, że przygotowują nowy etap terroru przeciwko Ukrainie i naszym żołnierzom. Jeden z ich rzeczników powiedział, że mogą użyć broni chemicznej przeciwko obrońcom Mariupola. Traktujemy to tak poważnie, jak tylko jest to możliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w orędziu opublikowanym na Facebooku.
2022-04-12, 00:26
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek w wideo na Facebooku, że siły rosyjskie mogą użyć broni chemicznej na Ukrainie, a Kijów to zagrożenie traktuje bardzo poważnie. Nie potwierdził jednak, jakoby w Mariupolu Rosjanie użyli tego rodzaju broni.
- Dzisiaj okupanci oświadczyli, że przygotowują nowy etap terroru przeciwko Ukrainie i naszym żołnierzom. Jeden z ich rzeczników powiedział, że mogą użyć broni chemicznej przeciwko obrońcom Mariupola. Traktujemy to tak poważnie, jak tylko jest to możliwe - powiedział Wołodymyr Zełenski.
Ukraiński prezydent przypomniał również, że światowi przywódcy obiecali zareagować szybciej i ostrzej, jeśli Rosja użyje na Ukrainie broni chemicznej.
Doniesienia o nieznanej substancji
W poniedziałek wieczora obrońcy Mariupola z pułku Azow poinformowali, że w mieście doszło do rosyjskich ataków przy użyciu trującej substancji nieznanego pochodzenia rozpylanej z drona. Ofiary ataku miały objawy niewydolności oddechowej. Jak poinformowano, substancją zaatakowano zarówno broniących miasta żołnierzy, jak i przebywających w Mariupolu cywilów.
REKLAMA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił także, że inwazja na Ukrainę stopniowo powoduje, że relacje międzynarodowe z udziałem Rosji z każdym dniem wojny stają się coraz bardziej toksyczne. - Teraz jest tylko kwestią czasu, kiedy armia rosyjska wymusi własnymi działaniami i zbrodniami wojennymi na wszystkich na świecie wyrzeczenie się wszelkich związków z Federacją Rosyjską - mówił.
Władze ostrzegają cywilów przed minami
Prezydent Ukrainy jeszcze raz przypomniał o skali zaminowania terenów na północy kraju, z których wycofały się rosyjskie wojska. - Okupanci wszędzie zostawili miny. W domach, które zdobyli, na ulicach, na polach. Zaminowali mienie ludzi, zaminowali samochody, drzwi. Świadomie zrobiliśmy wszystko, aby powrót na te tereny był jak najbardziej niebezpieczny. Przez działania armii rosyjskiej nasze terytorium jest obecnie jednym z najbardziej skażonych minami na świecie. I uważam, że należy to również postrzegać jako zbrodnię wojenną wojsk rosyjskich. Celowo zrobili wszystko, aby zabić lub okaleczyć jak najwięcej naszych ludzi, nawet gdy zostali zmuszeni do wycofania się z naszej ziemi. Bez odpowiednich rozkazów nie zrobiliby tego - podkreślił.
Czytaj także:
- Kilkadziesiąt ataków na ukraińskie placówki medyczne. WHO: pogwałcenie prawa humanitarnego
- Dozbrajane Ukrainy. Dr Jacek Raubo: w tym zakresie powinniśmy więcej wymagać od Niemiec
- Wiceszef MSZ: coraz więcej państw UE rozumie, że trzeba Rosji odciąć tlen i wprowadzić sankcje na ropę i gaz
Zełenski zapowiedział też, że Kijów pracuje obecnie nad legalnym sposobem postawienia oskarżonych o zbrodnie wojenne Rosjan przed wymiarem sprawiedliwości, który będzie skuteczny i szybki. - Aby nie czekać dziesiątkami lat na zakończenie wszystkich międzynarodowych procedur prawnych. Spodziewam się, że możliwości stworzenia takiego specjalnego mechanizmu zostaną przedstawione w najbliższej przyszłości - mówił.
Apel o sankcje i broń
Prezydent Ukrainy zaznaczył w wystąpieniu, że Unia Europejska rozpoczęła dyskusję na temat szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. - Czas zrobić ten pakiet, aby nawet słowo o broni masowego rażenia ze strony rosyjskiej nie było już słyszane. Obowiązkowe jest embargo na rosyjską ropę naftową. Każdy nowy pakiet sankcji wobec Rosji, który nie ma wpływu na eksport jej ropy, zostanie przyjęty w Moskwie z uśmiechem - stwierdził ukraiński prezydent.
REKLAMA
Posłuchaj
Coraz więcej unijnych krajów skłania się ku wprowadzeniu embarga na import ropy i gazu z Rosji, ale jednomyślności jeszcze nie ma - tak można podsumować spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich w Luksemburgu. Rozmowy mają być kontynuowane. O szczegółach Beata Płomecka (IAR) 0:57
Dodaj do playlisty
Zełenski ponownie zaapelował też o kolejne dostawy broni. - Nadal jesteśmy uzależnieni od dostaw, od naszych partnerów - mówił - Niestety, nie dostajemy tyle, ile potrzebujemy, by zakończyć tę wojnę wcześniej. Aby całkowicie zniszczyć wroga na naszej ziemi. I wypełniać te zadania, które są oczywiste dla każdego z naszych ludzi. W szczególności, aby odblokować Mariupol - wskazał.
- Gdybyśmy mieli samoloty i wystarczającą ilość ciężkich pojazdów opancerzonych, niezbędną artylerię, moglibyśmy to zrobić. Ale... Musimy jeszcze przekonywać. Nadal musimy naciskać na niezbędne rozwiązania. Jestem pewien, że dostaniemy prawie wszystko, czego potrzebujemy. Ale nie tylko czas jest stracony. Giną Ukraińcy. To życia, których nie można już zwrócić - podsumował ukraiński prezydent.
Od początku wojny na Ukrainie rosyjskie siły zbrojne straciły około 19,5 tys. żołnierzy - informuje w poniedziałek na Facebooku ukraiński sztab generalny (PAP)
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Ukraina walczy z rosyjską inwazją:
REKLAMA
mbl
REKLAMA