more_horiz
Wiadomości

Portugalskie media: pogłębia się niechęć Ukrainy do Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 13:46
Portugalscy komentatorzy, omawiając środową wizytę w Kijowie prezydentów Polski i państw bałtyckich, z której wykluczony został przywódca RFN wskazują, że władze Ukrainy z coraz większą nieufnością i dystansem traktują Niemcy.
Władze Ukrainy z coraz większą nieufnością i dystansem traktują Niemcy - wskazują portugalscy komentatorzy
Władze Ukrainy z coraz większą nieufnością i dystansem traktują Niemcy - wskazują portugalscy komentatorzyFoto: twitter.com/ZelenskyyUa

Dziennik "Publico" zauważa, że w podróży prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii miał również wziąć udział Frank-Walter Steinmeier, ale strona ukraińska nie zgodziła się na to ze względu na "błędy z przeszłości" tego niemieckiego polityka.

Pobłażliwość wobec Moskwy

Lizbońska gazeta przypomina, że brak udziału Steinmeiera w podróży określanej jako "gest solidarności" z Ukrainą wynika z faktu, że w ocenie Kijowa obecny prezydent Niemiec prezentował zbyt pobłażliwą postawę wobec Moskwy, gdy pełnił funkcję szefa niemieckiej dyplomacji (2005-2009 i 2013-2017).

"Jako minister spraw zagranicznych Steinmeier asystował rosyjskiej inwazji na Krym, a także umacniał stosunki z Kremlem w dziedzinie energetyki" - napisał "Publico".

Zarówno stołeczny dziennik, jak i telewizja SIC odnotowują, że w przeciwieństwie do Niemiec Polska jest postrzegana dziś przez Ukrainę jako wiarygodny sojusznik i duże wsparcie na arenie międzynarodowej.

"Wyraźny sygnał"

Portal telewizji ARD zwraca uwagę, że fakt, że "prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski nie chce spotkać się z szefem państwa niemieckiego" to "wyraźny sygnał (pokazujący), jaka jest obecnie pozycja Niemiec na Ukrainie". Powodem odmowy "jest oczywiście kurs Steinmeiera w ostatnich latach, który Kijów uważa za zbyt przyjazny Rosji" - dodaje, podkreślając, że dopiero teraz "staje się naprawdę jasne, w jakim stopniu polityka Niemiec wobec Rosji (...) wywołała niepokój i niezadowolenie w Kijowie".

Czytaj również:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem