more_horiz
Wiadomości

Ryzyko użycia broni jądrowej przez Rosję. Szef CIA ocenił prawdopodobieństwo ataku

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 21:15
Zdaniem dyrektora CIA Billa Burnsa "nie możemy lekceważyć ryzyka, że Rosja w desperacji użyje broni jądrowej". Ocenił jednak, że jak dotąd nie odnotowano żadnych dowodów wskazujących na taki ruch.
Szef CIA: nie możemy lekceważyć ryzyka użycia broni jądrowej przez Rosję
Szef CIA: nie możemy lekceważyć ryzyka użycia broni jądrowej przez RosjęFoto: Alexyz3d/Shutterstock

Bill Burns skomentował sprawę na uczelni Georgia Tech podczas pierwszego przemówienia od momentu objęcia funkcji szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej. Jak stwierdził, uniknięcie "III wojny światowej" jest jednym z głównych zadań agencji.

Nieprzewidywalna desperacja Putina

- Biorąc pod uwagę potencjalną desperację prezydenta Władimira Putina i rosyjskiego kierownictwa, a także biorąc pod uwagę dotychczasowe niepowodzenia militarne, nikt z nas nie może lekceważyć zagrożenia potencjalnym posunięciem się do użycia taktycznej broni jądrowej - przyznał Burns.

Stwierdził jednak, że poza retoryką Kremla, nic jak dotąd nie wskazuje na przygotowywanie się Rosji do takiego uderzenia. Szef agencji wskazał również, że USA zaczęły zbierać dowody wskazujące na rosyjskie plany nowej inwazji na Ukrainę jesienią ubiegłego roku. Wspomniał też, że kiedy w listopadzie podczas wizyty w Moskwie ostrzegł Władimira Putina na temat konsekwencji wojny, był "zaniepokojony tym, co usłyszał".

Putin pewny zwycięstwa już zimą?

- Choć nie wydawało się, że podjął nieodwracalną decyzję, by napaść na Ukrainę, Putin wyzywająco skłaniał się ku temu, najwyraźniej będąc przekonanym, że jego szansa na kształtowanie orientacji Ukrainy się zamyka - powiedział Bill Burns. Dodał, że przywódca reżimu był przekonany, iż zimą będzie w stanie odnieść zwycięstwo minimalnym kosztem.

Dyrektor CIA  oznajmił, że mimo zagrożenia ze strony Rosji, to Chiny są głównym wyzwaniem geopolitycznym dla Ameryki, zaś najważniejszym polem rywalizacji z Pekinem jest technologia. Ocenił też, że uważa zmianę klimatu za największe "egzystencjalne" zagrożenie dla kraju i społeczeństwa.

- Zmiana klimatu ma wpływ na wszystko, od suszy, przez migracje, podważanie stabilności rządów i społeczeństw, po stabilność gospodarczą - zauważył Bill Burns.

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: Kazimierz Kik w Polskim radiu 24

nt

Zobacz także

Zobacz także