more_horiz
Wiadomości

Miliony Ukraińców opuściły swój kraj. Ponad połowa trafiła do Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 16:02
Ponad 5 milionów osób opuściło Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Od 24 lutego do Polski wjechało 2 miliony 757 tysięcy Ukraińców - wynika z danych ONZ.
Ponad 5 milionów osób opuściło Ukrainę od początku wojny
Ponad 5 milionów osób opuściło Ukrainę od początku wojnyFoto: Twitter/@Straz_Graniczna

Prawie 6 na 10 osób z Ukrainy uciekających przed wojną znalazło schronienie w naszym kraju. 90 proc. uchodźców stanowią kobiety i dzieci. Mężczyźni między 18. a 60. rokiem życia, którzy są zdolni do służby wojskowej, nie mogą wyjeżdżać z kraju.

Kryzys uchodźczy spowodowany rosyjską agresją wobec Ukrainy jest największym tego typu kryzysem w Europie od czasów drugiej wojny światowej.

SG o uchodźcach 

W czwartek (14.04.2022) z Ukrainy do Polski wjechało prawie 27 tysięcy osób - poinformowała Straż Graniczna. W porównaniu z poprzednim dniem liczba uchodźców była wyższa o 8 proc. Dziś do godz. 7 rano strażnicy graniczni odprawili na przejściach z Ukrainą ponad 6 tys. osób. Liczba przyjezdnych była o trzy procent większa niż wczoraj. Straż Graniczna przekazała także, że z Polski na Ukrainę wyjechało wczoraj 22,5 tys. osób. 

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało 2 miliony 757 tys. osób uciekających przed wojną. W tym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 652 tys. osób.

Podziękowania dla Polaków

Szef ukraińskiego MSZ powiedział, że Polska udzieliła Ukrainie największej pomocy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. "Minister spraw zagranicznych Ukrainy podziękował za pomoc i okazane wsparcie ze strony obywateli polskich dla narodu ukraińskiego. Dmytro Kułeba wyraził również wdzięczność za przyjmowanie przez polski parlament ustaw mających na celu ułatwienie funkcjonowania osób, które w wyniku działań wojennych musiały opuścić Ukrainę" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie Sejmu.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także