Zełenski zapowiada wielki program mieszkaniowy dla Ukrainy. To element odbudowy kraju po wojnie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w swoim kraju kilkuetapowy program mieszkaniowy. W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu zaznaczył, że teraz jest odpowiedni czas na to, by raz na zawsze rozwiązać wiele problemów z tej sfery, które nawarstwiały się przez lata. Ukraiński przywódca stwierdził, że kolejki do mieszkań są na Ukrainie od dziesięcioleci i nigdy się nie skończyły.

2022-04-17, 00:36

Zełenski zapowiada wielki program mieszkaniowy dla Ukrainy. To element odbudowy kraju po wojnie

Wołodymyr Zełenski wskazał, że na pierwszym etapie nowego programu mieszkaniowego dach nad głową zostanie zapewniony uchodźcom wewnętrznym oraz tym, którzy stracili dom w wyniku rosyjskiej agresji - tymczasowo, dopóki nie zostaną odbudowane ich domy albo dopóki ludzie nie otrzymają odszkodowania - w postaci metrów kwadratowych lub pieniężnego.

- Na drugim etapie odbudujemy to, co próbowali zniszczyć okupanci, wszystkie dotknięte wojną miasta i społeczności - zapowiedział ukraiński prezydent. Na trzecim etapie mieszkania mają otrzymać wszyscy, którzy bronili lub bronią państwa, pracowali lub pracują w interesie społeczeństwa i nie mają własnego mieszkania.

Wołodymyr Zełenski przypomniał, że w ubiegłym roku postawił przed rządem zadanie zapewnienia mieszkania wszystkim weteranom, którzy czekali w kolejce, a następnie wszystkim wojskowym. Podkreślił, że teraz zeszłoroczne zadanie zostaje rozszerzone na całe państwo i połączone z programem modernizacji energetycznej mieszkań.

Dramat Mariupola

REKLAMA

Prezydent Ukrainy w swoim wystąpieniu odniósł się też do dramatycznej sytuacji w Mariupolu, która - jak stwierdził - "jest maksymalnie trudna, po prostu nieludzka".  Dodał, że odpowiedzialność za to ponosi Federacja Rosyjska, która świadomie rujnuje to oraz inne ukraińskie miasta.

- Są tylko dwa sposoby na to, aby wpłynąć na stan rzeczy w oblężonym Mariupolu - stwierdził ukraiński przywódca. - Albo partnerzy natychmiast przekażą Ukrainie całą niezbędną broń i samoloty, abyśmy mogli zmniejszyć presję okupantów na Mariupol i go odblokować, albo ścieżka negocjacyjna, w której również decydująca powinna być rola partnerów. Od początku blokady Mariupola nie było ani dnia, w którym nie szukalibyśmy rozwiązania - wojskowego lub dyplomatycznego - by ratować naszych ludzi" - powiedział.

Burmistrz Mariupola wskazał, że od początku rosyjskiej inwazji w mieście zginęło nawet 20 tysięcy cywilów. Według służby wywiadu ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych w Mariupolu zarejestrowano 13 rosyjskich mobilnych krematoriów. Okupanci chcą w ten sposób zatrzeć ślady popełnionych przez siebie zbrodni. Próbują też identyfikować i niszczyć wszystkich potencjalnych świadków przestępstw, których sprawcami są rosyjscy żołnierze.

Zobacz także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej