Ruiny budynków i ciała cywilów na ulicach. Tak teraz wygląda Mariupol. Wstrząsające nagranie

Dziennikarze agencji Reutera przebywający w Mariupolu w dzielnicach zajętych przez Rosjan, dotarli do huty imienia Ilicza, w której obrońcy miasta bronili się w podziemnych tunelach i bunkrach. Ich nagranie pokazuje ogrom zniszczeń i ofiar.

2022-04-16, 23:47

Ruiny budynków i ciała cywilów na ulicach. Tak teraz wygląda Mariupol. Wstrząsające nagranie

Mariupolski kombinat metalurgiczny imienia Ilicza to obok Azowstalu jeden z dwóch zakładów, w których ukrywali się ukraińscy obrońcy miasta. Według Kremla huta została zdobyta w piątek. 

Na nagraniu Reutersa widzimy, że obecnie na jej terenie znajdują się tylko ruiny ze stali i betonu, bez śladu obrońców.

Na pobliskich ulicach leżało kilka ciał cywilów. Ktoś namalował sprayem "zaminowane" na płocie przy zniszczonej stacji benzynowej. Na filmiku widać również czerwony samochód osobowy jadący powoli pustą ulicą z przyklejoną do przedniej szyby kartką z napisanym na niej słowem "dzieci".

Katastrofa humanitarna w Mariupolu

REKLAMA

Jak ocenia agencja Reutera, w położonym nad Morzem Azowskim i oblężonym przez siły rosyjskie porcie Mariupol toczą się najcięższe walki i ma tam miejsce najgorsza katastrofa humanitarna trwającej wojny na Ukrainie.

W całkowicie okrążonym przez rosyjskie wojska i stale ostrzeliwanym mieście według mera mogło zginąć dotychczas ponad 20 tysięcy cywilów. Pojawiają się doniesienia, że Rosjanie zaczęli spalać zwłoki zabitych mieszkańców w mobilnych krematoriach po to, aby ukryć ślady zbrodni.

Według najnowszych szacunków w mieście wciąż przebywa ponad 100 tys. osób. Przed wojną miasto liczyło ponad 400 tys. mieszkańców.

REKLAMA

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej