Macron: dialog z Putinem stanął w miejscu po ujawnieniu masakry w Buczy

Kontakt Paryża i Moskwy stał się "mniej intensywny" - przyznał prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z telewizją France 5. Tłumaczył to kampanią wyborczą we Francji i tym, że ujawniono masakrę ludności cywilnej w Buczy.

2022-04-19, 00:41

Macron: dialog z Putinem stanął w miejscu po ujawnieniu masakry w Buczy
Francuzi zagłosowali w wyborach parlamentarnych. Kłosowski: kraj bardzo zaczyna skręcać na lewo. Foto: Frederic Legrand - COMEO/ Shutterstock

Emmanuel Macron przyznał w wywiadzie dla stacji France 5, że w ostatnich tygodniach jego dialog z Moskwą jest - jak to ujął - "mniej intensywny". - Jednym z powodów jest fakt, że wojna przybrała inny wymiar odkąd ujawniono masakrę w Buczy i w innych miastach - oświadczył prezydent Francji.

Jak ocenił, dialog "utknął w martwym punkcie”. - Od czasu masakr, które zostały ujawnione w Buczy i innych miastach Ukrainy, wojna przybrała inny obrót, dlatego od tamtej pory nie rozmawiałem z nim bezpośrednio. Jednak nie wykluczam, że zrobię to w przyszłości - powiedział Macron w wywiadzie.

Utrzymywanie kontaktu ważne dla pokoju

Prezydent Francji przekonywał, że utrzymywanie kontaktu z Kremlem jest potrzebne, aby umożliwić rozmowy pokojowe.- Naszym zadaniem jest, być gwarantem tej przyszłości. Myślę, że ważne jest, by europejskie mocarstwa były częścią tego procesu, i nie powierzały innym prowadzenie rozmów - tłumaczył.

Od początku wojny na Ukrainie prezydent Francji wielokrotnie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji - za co był krytykowany przez część francuskiej klasy politycznej i europejskich przywódców.

REKLAMA

Niewykluczona wizyta w Kijowie

Zapytany o to, czy planuje wizytę w Kijowie, francuski przywódca odparł, że odwiedzi stolicę Ukrainy, jeżeli jego wizyta będzie mogła wnieść coś przydatnego.


Posłuchaj

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że nie rozmawiał z Władimirem Putinem odkąd ujawniono masakrę ukraińskich cywilów w Buczy w okolicach Kijowa - relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

 


Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) 2 marca wszczął śledztwo, dotyczące domniemanych rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie. MTK ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości. Pojawiają się też inne inicjatywy mające wyjaśnić i osądzić przypisywane Rosjanom zbrodnie, m.in. masowe morder Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) 2 marca wszczął śledztwo, dotyczące domniemanych rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie. MTK ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości. Pojawiają się też inne inicjatywy mające wyjaśnić i osądzić przypisywane Rosjanom zbrodnie, m.in. masowe morderstwa cywilów w Buczy (PAP)

Czytaj także:

mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej