more_horiz
Wiadomości

Tymczasowe domy dla kilkuset uchodźców wewnętrznych. Miasteczko kontenerowe we Lwowie już otwarte

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 12:32
We Lwowie w miasteczku kontenerowym przewiduje się rozmieszczenie 350 uchodźców wewnętrznych; mówimy tu o tymczasowym rozmieszczeniu, krótkoterminowym - powiedział minister rozwoju gmin i terytoriów Ukrainy Ołeksij Czernyszow.
Ołeksij Czernyszow: w miasteczku kontenerowym będzie tymczasowo rozmieszczonych 350 uchodźców wewnętrznych
Ołeksij Czernyszow: w miasteczku kontenerowym będzie tymczasowo rozmieszczonych 350 uchodźców wewnętrznychFoto: Twitter/@PremierRP

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek odwiedził Lwów, gdzie dzięki współpracy polskich i ukraińskich władz powstało miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. Uczestniczący razem z szefem polskiego rządu w otwarciu miasteczka ukraiński minister na konferencji prasowej dziękował narodowi polskiemu za pomoc, którą Ukraina dostaje od Polski w trudnym czasie inwazji rosyjskiej. - Dzisiaj widzimy, czym jest prawdziwa przyjaźń, prawdziwe partnerstwo pomiędzy państwami. Czujemy prawdziwe wsparcie państwa polskiego - podkreślał Ołeksij Czernyszow. 

Czernyszow zaznaczył, że miliony Ukraińców musiało wskutek wojny opuścić swoje domostwa. Mówił, że największą liczbę uchodźców wewnętrznych przyjął obwód lwowski. - Według naszych obliczeń to około 300 tys. osób, które się przemieściły się wewnętrznie - wskazał.

Miasteczka kontenerowe w innych obwodach 

- Dzisiaj uczestniczymy w otwarciu miasteczka kontenerowego. To jedna z możliwości rozmieszczenia wewnętrznych przesiedleńców. Takie same projekty, moduły, zostaną też wykorzystane w innych obwodach. Jest to nasz wspólny projekt z naszymi polskimi partnerami - powiedział minister rozwoju gmin i terytoriów Ukrainy Ołeksij Czernyszow. 

Mówiąc o miasteczku kontenerowym ukraiński minister przekazał, że przewiduje się rozmieszczenie w nim 350 osób. - Chcę jeszcze raz podkreślić: mówimy o tymczasowym rozmieszczeniu, krótkoterminowym. Są tutaj wszystkie niezbędne rzeczy: sanitariaty, punkty administracyjne, możliwość zorganizowania sklepu - dodał. Poinformował, że w najbliższym czasie planowane jest otwarcie kolejnych dwóch takich miasteczek, także na 350 osób, przeznaczonych dla przesiedleńców wewnętrznych ze wschodu Ukrainy, z miejscowości, które - jak zaznaczył - w tej chwili doznają agresji wojskowej. Minister wyjaśnił, że mieszkańcami miasteczka będą głównie kobiety, osoby starsze i studenci.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także