more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda po spotkaniu zwołanym przez Bidena: nie wolno dopuścić do tego, aby Rosja wygrała tę wojnę

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 17:45
- Jesteśmy świadkami rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy. Zdajemy sobie sprawę, że Ukraina potrzebuje wsparcia. Był cały szereg deklaracji dalszej pomocy - powiedział prezydent Andrzej Duda po naradzie liderów największych państw NATO. Dodał, że jest "coraz większa determinacja" ws. nakładania na Rosję sankcji.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Marek Borawski/KPRP

We wtorek po południu odbyły się zwołane przez prezydenta USA Joe Bidena konsultacje z udziałem przywódców Polski, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Rumunii, UE i NATO.

Jesteśmy w tej chwili świadkami rosyjskiej ofensywy na obszarze obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy - powiedział prezydent Duda w wystąpieniu po naradzie.

Jak podkreślił, ofensywa Rosji na wschodzie Ukrainy była i jest obserwowana zarówno przez służby ukraińskie, jak i wywiady państw NATO. - Widać było grupujące się wojska. Nie było wątpliwości, że ten atak nastąpi. Ocena tej sytuacji przez uczestników dzisiejszego spotkania, z prezydentem Bidenem na czele, jest absolutnie jednoznaczna: wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Ukraina potrzebuje wsparcia - oświadczył Andrzej Duda.

- Był cały szereg deklaracji dalszego wsparcia Ukrainy - zarówno pod względem humanitarnym, jak i rzeczowego. Tego Ukraina na pewno może się spodziewać - dodał.

Sankcje wobec Rosji

Prezydent odniósł się też to kwestii sankcji nakładanych na Rosję. - Te reżimy sankcyjne są cały czas analizowane. Wszyscy mamy nadzieję, że będzie zgoda co do tego, aby te sankcje były rzeczywiście rozszerzane. Tutaj rzeczywiście determinacja jest coraz większa, coraz więcej przywódców mówi o sankcjach związanych z gazem, ropą naftową - zaznaczył Andrzej Duda.

Zbrodnie wojenne na Ukrainie

Jak powiedział, podczas rozmowy była bardzo silnie podkreślona kwestia odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, których dopuszczają się rosyjskie oddziały na Ukrainie. - Była kwestia odpowiedzialności nie tylko Władimira Putina, jego otoczenia, ale także oficerów i żołnierzy. Również i po to, żeby była świadomość tego, że zbrodnie będą ścigane - tłumaczył prezydent.

- Jest bardzo poważna determinacja ze strony przywódców europejskich, światowych, żeby te zbrodnie w sposób zdecydowany, jednoznaczny zostały rozliczone - dodał Andrzej Duda.

Relacjonował, że "podczas spotkania padły mocne słowa o tym, że nie wolno dopuścić do tego, żeby Rosja wygrała tę wojnę". - Jeżeli Rosja odniesie zwycięstwo, to będzie atakowała dalej. Absolutnie nie zaspokoi się tym, co zdobyła na Ukrainie, nie zaspokoi swoich imperialnych ambicji i będzie atakowała prawdopodobnie kolejne kraje - mówił.

- Jeśli chodzi o największe państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, to jest absolutna jedność, państwa NATO i UE stoją jak mur, rosyjskie postępowanie nie spotyka się z jakimkolwiek choćby cieniem akceptacji - podkreślił polski prezydent.

Posłuchaj
00:24 A. Duda.mp3 Prezydent Andrzej Duda: państwa NATO jednoznacznie potępiają rosyjską agresję (IAR)

Posłuchaj
00:27 PAD.mp3 Na konferencji po wirtualnym spotkaniu prezydent Andrzej Duda mówił, że wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Ukraina potrzebuje wsparcia (IAR)

Czytaj także:

* * *

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zobacz także

Zobacz także