more_horiz
Wiadomości

Rosjanie finalizują rozśrodkowanie sił w Donbasie. Trwają przygotowania do zmasowanego uderzenia [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 21:55
Rosjanie finalizują rozśrodkowanie sił w Donbasie, przygotowując się do zmasowanego uderzenia; intensywne walki wskazują na to, że siły rosyjskie rozpoczną tam w najbliższym czasie zmasowaną ofensywę - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 58 pełnych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. 
Rosjanie finalizują rozśrodkowanie sił w Donbasie, przygotowując się do zmasowanego uderzenia
Rosjanie finalizują rozśrodkowanie sił w Donbasie, przygotowując się do zmasowanego uderzeniaFoto: PAP/Abaca

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PolskieRadio24.pl, PAP, IAR, Twitter


ZAPIS RELACJI:

00:02

Rosyjska rakieta lub jej odłamki trafiły w jeden z cmentarzy w Odessie; uszkodzeniu uległy nagrobki na obszarze około 1000 metrów kwadratowych - poinformowała w sobotę agencja UNIAN. Czy to też "denazyfikacja"? Okupanci boją się nawet martwych - skomentował mer Odessy Hennadij Truchanow.

23:02

Aktualna sytuacja wojenna w Ukrainie, scenariusze jej dalszego rozwoju, a także kwestie odbudowy kraju ze zniszczeń były tematami sobotnich rozmów w Krakowie premierów Mateusza Morawieckiego i Denysa Szmyhala - podała KPRM.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała w informacji na swojej stronie, że premierzy złożyli na Wawelu wieńce przed grobem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ponadto, został im zaprezentowany miecz hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego. KPRM wyjaśnia, że jest to niezwykle ważny dla historii Ukrainy eksponat znajdujący się w zbiorach Muzeum Królewskiego na Wawelu. Miecz miał zostać wypożyczony w tym roku w związku zaplanowaną w Kijowie ekspozycją z okazji obchodów 31. rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę oraz upamiętnieniem 400-lecia śmierci hetmana.

22:44

- Rosyjska rakieta lub jej odłamki trafiły w jeden z cmentarzy w Odessie; uszkodzeniu uległy nagrobki na obszarze około 1000 metrów kwadratowych - poinformowała agencja UNIAN.

Czy to też "denazyfikacja"? Okupanci boją się nawet martwych - skomentował mer Odessy Hennadij Truchanow.

22:36

Była kanclerz Gerhard Schroeder chce być mediatorem w wojnie na Ukrainie i "reprezentować niemieckie interesy". W wywiadzie, który ukazał się w sobotę na portalu dziennika "New York Times", przekonuje, że ma dobre relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który "jest zainteresowany zakończeniem wojny".

Zdaniem byłego kanclerza "nie można na dłuższą metę izolować politycznie i ekonomicznie kraju takiego jak Rosja".

22:24

Rosja musi raz na zawsze pozbyć się swojego destrukcyjnego charakteru militarnego z jednej strony i politycznego z drugiej - powiedział Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Polska będzie wspierać Ukrainę, aby przetrwała jako wolne, suwerenne państw.

22:23

Wojna skończy się prędzej czy później i skończy się zwycięstwem Ukrainy, bo nie mamy innego wyjścia. Albo my zwyciężymy, albo naród ukraiński zostanie zniszczony i wtedy będzie to zagrożenie dla demokracji Europy - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.

22:18

Podejmujemy wysiłki na rzecz uwolnienia członków Specjalnej Misji Monitorującej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (SMM OBWE), zatrzymanych w Doniecku i Ługańsku - przekazało w sobotę biuro prasowe OBWE, cytowane przez agencję Reutera.

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że kilku członków SMM zostało pozbawionych wolności w Doniecku i Ługańsku (na terytorium samozwańczych, kontrolowanych przez Rosję "republik ludowych", Donieckiej i Ługańskiej - przypis red.). OBWE wykorzystuje wszystkie dostępne kanały, aby doprowadzić do uwolnienia swoich pracowników" - poinformowano w komunikacie organizacji.

Nie podano żadnych szczegółów na temat narodowości zatrzymanych osób ani okoliczności ich aresztowania.

22:07

Siły rosyjskie strzelały w sobotę w zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy ze wszystkiego, co mają - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

22:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że atak Rosji na Mołdawię jest prawdopodobny. Dzień wcześniej rosyjski generał Rustam Minnekajew ogłosił, że celem drugiego etapu rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie stworzenie korytarza lądowego do granicy z Naddniestrzem, separatystycznym regionem Mołdawii.

- Czy w Naddniestrzu i Mołdawii może się zdarzyć to samo, co w Mariupolu? Tak, może się zdarzyć. Trudna sytuacja, nagromadzenie sprzętu, tysiące czołgów - powiedział prezydent Ukrainy. 

21:59

- Powinniście przeprosić Ukraińców za swoje czyny i po cichu opuścić nasz parlament, dopóki was do tego nie zmuszono - zaapelował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow do polityków zabronionej prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma za Życie.

21:58

Rosjanie finalizują rozśrodkowanie sił w Donbasie, przygotowując się do zmasowanego uderzenia; intensywne walki wskazują na to, że siły rosyjskie rozpoczną tam w najbliższym czasie zmasowaną ofensywę - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 58 pełnych dniach inwazji Rosji na Ukrainę.

21:22

Premierzy Polski i Ukrainy Mateusz Morawiecki i Denis Shmyhal spotkali się w sobotę w Krakowie. Obaj zgodzili się, że sankcje nałożone dotychczas na Rosję są zdecydowanie niewystarczające - przekazał szef polskiego rządu. Podpisaliśmy memorandum o współpracy przy eksporcie i imporcie towarów ukraińskich - dodał.

"Potrzebne są nowe sankcje, które naprawdę złapią w gorset gospodarkę rosyjską i nie pozwolą jej finansować wojny. Dlatego razem apelujemy do całego wolnego świata o jak najszybsze embargo na ropę, gaz i na węgiel" - napisał w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki, relacjonując sobotnie spotkanie.

Posłuchaj
00:32 11702726_2.mp3 Mateusz Morawiecki: te sankcje są niewystarczające (IAR)

 

21:18

W liście otwartym, do którego dotarł dziennik "Berliner Zeitung", 18 osób z kręgów niemieckiej polityki, mediów, kultury, nauki i prawa wzywa kanclerza Olafa Scholza do wstrzymania dostaw broni na Ukrainę. Przekonują, że Ukraina "powinna zaprzestać oporu militarnego".

Autorzy ostrzegają kanclerza, że pomoc militarna dla Ukrainy grozi "niekontrolowaną eskalacją wojny z nieprzewidywalnymi konsekwencjami dla całego świata".

20:52

- Osobiście, ale też jako prezydent obiecuję, że odzyskamy wszystko, co oni zajmują. Nie będzie to kwestia dziesięciu czy dwudziestu lat, nie będzie tak jak na wojnie, która trwa od 2014 roku. To tylko kwestia broni. Jeśli będziemy ją mieli, odzyskamy tymczasowo okupowane terytoria - mówił prezydent Ukrainy.

Przypomniał, że ukraińska armia odzyskała kontrolę nad kilkoma miejscowościami w rejonie Charkowa. Podkreślił jednocześnie, że dalsze postępy ukraińskich oddziałów są uzależnione od wsparcia sojuszników, którzy według niego stopniowo zmieniają swoją postawę.

- Szczególnie widzę zmianę w polityce Stanów Zjednoczonych. Jeśli za deklaracjami słownymi pójdą działania, z pewnością będziemy w stanie wyzwolić okupowane tereny - powiedział Wołodymyr Zełenski.

20:46

Gdyby Ukraina miała broń jądrową, nigdy by jej nie wykorzystała, ale ryzyko rozpoczęcia przez Rosję wojny przeciwko nam byłoby zminimalizowane - ocenił w ukraiński prezydent.

- Nie uważam, że obecnie na świecie poczytalny człowiek może wykorzystać broń jądrową. Uważam, że może być wykorzystana przez tą, czy inną osobę nie wtedy, kiedy jest zagoniona w ślepą uliczkę, lecz kiedy straciła związek z rzeczywistością, ze zdrowym rozsądkiem - powiedział Wołodymyr Zełenski. 

- Jeśli władze Federacji Rosyjskiej nie stracą całkowicie związku z rzeczywistością i poczytalności, nie będą wykorzystywać broni nuklearnej - ocenił. - Czy może do tego dojść ze strony Rosji? Może. Czy wierzę w to? Nie chce się wierzyć w takie rzeczy - dodał.

20:21

W rosyjskim ataku rakietowym na Odessę zginęło 8 osób - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie.

Wśród ofiar śmiertelnych jest trzymiesięczne dziecko. Od 18 do 20 osób jest rannych.

Wołodymyr Zełenskl poinformował, że w stronę Odessy wystrzelono 7 rakiet, dwie z nich udało się przechwycić obronie przeciwlotniczej. Jedna z rakiet uderzyła w budynek mieszkalny.

20:20

"Kiedy mówiliśmy, że Nord Stream 2 to kwestia bezpieczeństwa Unii Europejskiej, mówiono nam: »Nie spekulujmy na temat bezpieczeństwa, gdy chodzi o biznes«" - przypomniał Mychajło Podolak na Twitterze.

"Dziś mówimy, że jeśli nie wprowadzimy pełnego embarga na (rosyjską) ropę, prędzej czy później wojna przyjdzie do Europy. Nie ma już czasu na wahanie" - dodał.

20:13

Rosjanie wywieźli ponad pół miliona ludzi z różnych okupowanych części Ukrainy do Rosji i do części Donbasu niebędącej pod kontrolą władz w Kijowie - przekazał Wołodymyr Zełenski.

- Liczby, które posiadamy, są tragiczne - podkreślił. Zaznaczył przy tym, że szacunki te nie są dokładne.

Wołodymyr Zełenski przekazał również, że nie ma szacunków w sprawie tego, ile dzieci zostało wywiezionych przez Rosjan. Dane sprzed tygodnia świadczyły o ok. 5 tys. - dodał

20:12

W niedzielę stolicę Ukrainy odwiedzą sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef Pentagonu Lloyd Austin - zapowiedział prezydent Ukrainy.

20:01

- Przyjąć 2,5 mln naszych ludzi, to ogromna pomoc. To szczególny stosunek jednego narodu do drugiego w trudnym czasie. (...) Polsce można tylko podziękować. To bezpieczni i przyjaźni sąsiedzi Ukrainy. Wierzę, że pozostanie to na długo i na poważnie - powiedział Wołodymyr Zełenski. 

Posłuchaj
00:23 11702644_1.mp3 Prezydent Ukrainy podziękował Polsce (IAR)

 

19:45

Sześć osób zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału w gminie Hirske w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef regionalnej ługańskiej administracji Serhij Hajdaj. Kilka godzin wcześniej przekazano doniesienia o dwóch ofiarach śmiertelnych.


19:32

- Myślę, że jeśli sekretarz generalny ONZ ma czas, musi najpierw odwiedzić miejsca, w których nasi ludzie byli torturowani i zabijani, a dopiero potem znaleźć czas na "szanownych (panów)" z Moskwy. Wydaje mi się, że ważniejsze jest zrozumienie tego, co dzieje się w naszym kraju, aby mieć punkt widzenia, który sekretarz generalny ONZ może przedstawić w Moskwie na spotkaniu z prezydentem tego państwa -  powiedział prezydent Ukrainy. 

19:24

- Nie boję się spotkania z prezydentem Federacji Rosyjskiej, nie mam prawa się bać, bo nasi ludzie pokazali, że niczego się nie boją. Ludzie zatrzymywali rosyjski sprzęt bojowy gołymi rękami. (...) Normalny przywódca nie ma prawa się bać, kiedy idzie o nasze państwo i niepodległość - oznajmił Wołodymyr Zełenski.

19:23

Wojska rosyjskie w kontrolowanej przez siebie borowskiej hromadzie (gminie) w obwodzie charkowskim sporządzają "czarne listy" mieszkańców nielojalnych wobec sił okupacyjnych - podają tamtejsze władze. Dochodzi też do szabrownictwa.

19:15

Dalsze rosyjskie zbrodnie w Mariupolu i tzw. referendum w obwodzie chersońskim zakończą nasze rozmowy pokojowe z Rosją - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Posłuchaj
00:27 11702679_1.mp3 Prezydent Ukrainy grozi zerwaniem rozmów pokojowych (IAR)

 

19:09

- Rosja nie uważała i nie uważa Ukrainy za niepodległe państwo - oświadczył na konferencji prasowej prezydent Wołodymyr Zełenski. Zauważył, że Federacja Rosyjska zawsze chciała wpływać na Ukrainę.

18:54

W Moskwie policja zatrzymała działaczy antywojennych, którzy wyszli na place Czerwony i Puszkina z plakatami "Nie wojnie", "Nie dla faszyzmu" i "Dzieci potrzebują pokoju". Również w Moskwie na placu Czerwonym zatrzymano młodą dziewczynę, która miała paznokcie pomalowane na niebiesko - żółto i torebkę z napisem "Nie wojnie".

18:52

Ukraińskie władze zaapelowały do prawosławnych wiernych o zdalne uczestnictwo w uroczystościach wielkanocnych oraz o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, w tym godzin policyjnych.

18:51

W rosyjskim ostrzale artyleryjskim Charkowa na wschodzie Ukrainy w sobotę rannych zostało trzech policjantów i mieszkanka - poinformowała charkowska prokuratura obwodowa. Także w sobotę dwie osoby zginęły w ostrzale w miejscowości Słatyne w tym regionie.

18:31

Wojska rosyjskie próbują przyspieszyć tempo operacji na wschodzie Ukrainy, żeby otoczyć walczące tam siły ukraińskie - podał sztab generalny ukraińskiej armii.

18:29

Rosjanie mają poważny problem z zabezpieczeniem medycznym swoich jednostek; ukraiński personel medyczny jest zmuszany do udzielania pierwszej pomocy w pobliżu linii frontu - podał sztab generalny ukraińskiej armii.

18:10

W Odessie na południu Ukrainy trwa akcja ratownicza po rosyjskim ostrzale rakietowym. Jeden z pocisków uderzył w 15-piętrowy budynek mieszkalny, wywołując pożar. Zginęło co najmniej sześć osób, 18 zostało rannych, a dwie uratowano spod gruzów - podały służby ratunkowe.

18:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem na temat "nowego etapu" pomocy wojskowej państw sojuszniczych dla Kijowa - przekazał w sobotę zastępca szefa administracji prezydenta Andrij Sybiha, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Mowa przede wszystkim o ciężkim uzbrojeniu. Jestem jednak przekonany, że takie zagadnienia lubią ciszę. Mamy zaufanie do naszych partnerów" - zadeklarował Andrij Sybiha podczas briefingu prasowego.

17:59

Na terenie całej Ukrainy organizowane są akcje charytatywne, których celem jest dostarczenie znajdującym się na froncie ukraińskim żołnierzom i najbardziej dotkniętym wojną cywilom tradycyjnych potraw wielkanocnych. 

17:49

"Taki był Mariupol przed wtargnięciem rosyjskich wojsk. Ładne półmilionowe miasto. Teraz nie ma tam faktycznie żadnego nieuszkodzonego budynku. Mariupola nie ma. I Wiktora Diedowa, który zrobił te zdjęcia, też już nie ma" - napisał Wołodymyr Zełenski w serwisie Telegram, publikując fotografie z przedwojennego Mariupola.

17:47

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ocenił, że nieprędko dojdzie do zakończenia negocjacji z Rosją, ponieważ - jak twierdzi - Rosjanie zachowują się w sposób fałszywy.

- Zachowanie rosyjskiej armii mówi wiele o prawdziwych intencjach Rosjan. Mogą oni zapewniać, że są gotowi do porozumienia, ale kiedy widzimy ich ofensywę w Donbasie, ich okrucieństwa popełniane na Ukrainie oraz widzimy cierpienie w Mariupolu możemy wyciągnąć tylko jeden wniosek: Rosja woli wojnę, nie pokój - oświadczył minister.

17:45

"W Rosji widać symptomy coraz szerszego poparcia społecznego dla działań przeciwko Ukrainie. Propaganda prowadzona przez Kreml przynosi efekty" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn. 

17:28

Azatbek Omurbekow, dowódca rosyjskiej 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która dopuściła się zbrodni wojennych w podkijowskiej Buczy, została awansowany do stopnia pułkownika - przekazały w sobotę na Twitterze Siły Zbrojne Ukrainy.

16:47

W piątek rano ukraińskie siły zbrojne rozpoczęły kontrofensywę w obwodzie charkowskim; wyzwolono miejscowości Bezruki, Słatine i Prudianka nieopodal miasta Derhacze - przekazał na Telegramie szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

"Dobre wieści z pola walki. (...) W piątek trwał zacięty bój, ale nasze wojska odbiły te trzy miejscowości z rąk rosyjskich żołnierzy i umocniły się tam na pozycjach" - relacjonował Syniehubow.

16:39

Ukraińscy żołnierze zabili w walkach w obwodzie chersońskim dwóch rosyjskich generałów - podał w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) w komunikacie opublikowanym w Telegramie.

"22 kwietnia Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały wysunięte stanowisko dowodzenia 49. Ogólnowojskowej Armii rosyjskich sił okupacyjnych, które wbrew zwyczajom wojskowym i zdrowemu rozsądkowi znajdowało się w niewielkiej odległości od linii starć w obwodzie chersońskim" - relacjonował HUR.

"Wynik ataku – (...) punkt dowodzenia został zniszczony, dwóch generałów zaborców zostało zlikwidowanych, a jeden został ciężko ranny i w stanie krytycznym ewakuowany" - doprecyzował ukraiński wywiad.

16:27

Rosyjski atak rakietowy na Odessę

Co najmniej pięć osób zginęło, a 18 zostało rannych w sobotę w rosyjskim ostrzale rakietowym Odessy na południu Ukrainy - poinformował Andrij Jermak, szef biura ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wśród zabitych jest trzymiesięczne niemowlę.

16:26

Siły rosyjskie znów uniemożliwiły ewakuację mieszkańców Mariupola, zamiast tego wywieziono ich na okupowaną część ukraińskiego terytorium - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"O godz. 11.00 obok centrum handlowego Port City zgromadziło się co najmniej 200 mieszkańców Mariupola, którzy czekali na ewakuację do Zaporoża. Zamiast obiecanych przez rosyjską stronę autobusów, do mieszkańców podjechali rosyjscy wojskowi i kazali im się rozejść, bo »zaraz będzie ostrzał«" - napisał w serwisie Telegram Andriuszczenko. 

Dodał, że ludzi z zastosowaniem przymusu rozgoniono, a autobusów nie podstawiono.

16:24

Rosyjski atak rakietowy na Odessę.

Jak informuje ukraińska armia, dwa pociski trafiły w obiekt wojskowy i dwa budynki mieszkalne. Dwie rakiety udało się zestrzelić ukraińskiej obronie przeciwlotniczej. Lokalne władze informują o ofiarach, ich liczba nie jest jeszcze znana.

15:59

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) opublikował dane 1963 rosyjskich żołnierzy, którzy mieli popełnić zbrodnie wojenne na cywilach w obwodzie mariupolskim i zaporoskim. Lista jest dostępna na stronie internetowej HUR.

"Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy otrzymał listę zbrodniarzy wojennych 117. Samodzielnego Pułku Piechoty Morskiej Flotylli Kaspijskiej (jednostka wojskowa nr 87852) z Kaspijska, wchodzącego w skład 58. Armii, którzy popełniali morderstwa i znęcali się nad ludnością cywilną na Ukrainie na kierunkach zaporoskim i mariupolskim" - czytamy w oświadczeniu HUR.

Lista zawiera m.in. imiona i nazwiska, stopnie wojskowe i funkcje oraz daty urodzenia.

15:56

Rosja rozpoczęła przymusową mobilizację w trzech ukraińskich obwodach

Jak poinformował ukraiński wywiad wojskowy, Rosjanie rozpoczęli przymusową mobilizację m.in. ukraińskich pracowników medycznych na kontrolowanych przez siebie terytoriach obwodu chersońskiego, zaporoskiego i charkowskiego. 

15:27

Posłuchaj

00:21 11702273_1.mp3 Ksiądz Leszek Kryża o pomocy dla Ukrainy (IAR)
15:25

Papież nawiązując do wojny na Ukrainie przestrzegł, że wojna niszczy również zwycięzców. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało teksty dzisiejszych papieskich przemówień do kilku grup pielgrzymów, które Franciszek przyjął dziś na audiencji.

Zwracając się do pielgrzymów z sanktuarium Matki Bożej Płaczącej z Treviglio papież powiedział, że łzy Maryi to także płacz Boga nad ofiarami wojny, która niszczy nie tylko Ukrainę. Zaapelował, by z odwagą spojrzeć w oczy prawdzie, że wojna niszczy wszystkie zaangażowane w nią narody. Podkreślił, że niszczy ona nie tylko zwyciężonych, ale również zwycięzców i tych którzy jej się przyglądają, żeby zobaczyć, kto wygrał. - Zapamiętajcie to! Wojna niszczy wszystkich - powiedział.

Posłuchaj
00:54 11702323_1.mp3 Papież Franciszek powiedział, że łzy Maryi to także płacz Boga nad ofiarami wojny, która niszczy nie tylko Ukrainę. Zaapelował, by z odwagą spojrzeć w oczy prawdzie, że wojna niszczy wszystkie zaangażowane w nią narody. Relacja Piotra Kowalczuka z Rzymu (IAR) 
15:17
15:16

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała nagranie przechwyconej rozmowy telefonicznej rosyjskiego żołnierza stacjonującego w obwodzie mikołajowskim z żoną. - Szykujemy wybuchowe niespodzianki na Wielkanoc - powiedział wojskowy.

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, obchodzą 23 kwietnia uroczystość Wielkiej Soboty. W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc tydzień po katolikach.

- Nasi chłopcy przygotowują pisanki wielkanocne dla chachłów. Czołgiści piszą na pociskach "Chrystus zmartwychwstał!". Umilamy sobie czas, jak możemy - wyznał żołnierz.

15:02

Rosyjska rakieta uderzyła w Odessę, trafiła w miejską infrastrukturę - poinformowała rada tego miasta. Bliższe szczegóły nie są jeszcze znane. Jak informuje portal Ukrainska Prawda w mieście ogłoszono alarm lotniczy. Wkrótce potem słychać było wybuchy.

Władze apelują do mieszkańców o schronienie się. Proszą również o niepublikowanie żadnych filmów, ani zdjęć.

14:56

21 kwietnia Rosjanie przewieźli do Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie 308 deportowanych mieszkańców ukraińskiego Mariupola, w tym 90 dzieci - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Według niego ludzi rozlokowano w szkołach i internatach. W następnej kolejności planowane jest ich rozmieszczenie w różnych miejscowościach Kraju Nadmorskiego na Dalekim Wschodzie. Opublikował też zdjęcia wywiezionych osób.

14:33

Mer Buczy: w mieście znaleziono dotąd 412 ciał ofiar rosyjskiej agresji

"Liczba jaką dziś mamy to 412 (ofiar). Jednak na pewno zostanie ona uściślona przez ekspertów śledczych, którzy pracują bez dnia wolnego" - napisał Fedoruk na Facebooku.

Mer podkreślił, że w masowym grobie koło cerkwi św. Andrzeja Apostoła znaleziono 117 ciał, w tym 30 kobiet i dwoje dzieci. Napisał także o zmarłych pacjentach szpitala, których nie można było pochować, gdy w mieście byli Rosjanie. Wojskowi nie wpuszczali pracowników zakładów pogrzebowych na teren szpitala".

14:00

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w sobotę na serwisie Telegram, że wojska rosyjskie wywożą z miasta ciała wydobyte spod gruzów zbombardowanego teatru dramatycznego.

Doradca mera przekazał, że trwa usuwanie gruzów zbombardowanego w marcu teatru. Podczas tych prac "okupanci pakują znalezione ciała zabitych do plastikowych worków" - napisał. Dodał następnie: "przewożą je traktorami i ciężarówkami do obiektu, gdzie są przechowywane, w strefie przemysłowej w rejonie Trasy Nikolskiej. Stamtąd, gdy obiekt się zapełni, wywożą je do wsi Manhusz, gdzie zrzucają je do 300-metrowego okopu".

Czytaj także:

13:31

Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Ta pomoc została skierowana, żeby oni mogli bronić się za nas przed totalitarnym rosyjskim reżimem - dodał.

W sobotę weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny, która ma na celu m.in. zwiększenie budżetu na obronność - do co najmniej 3 proc. PKB już w roku 2023, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.

13:16

- Wojna niszczy nie tylko pokonany naród, niszczy także zwycięzcę - powiedział papież w sobotę grupie pielgrzymów przybyłych do Watykanu z Lombardii na północy Włoch. Franciszek dodał: "Wojna niszczy wszystkich".

13:09

Rosyjscy dziennikarze z Tomska, którzy wymyślili akcję "nieśmiertelny pułk", potępili działania rosyjskiej armii na Ukrainie. Jak napisał portal Mediazona, nie chcą oni, aby w jakikolwiek sposób wiązano z nimi tegoroczne wydarzenia.

Kreml chce, aby 9 maja z okazji obchodzonego w Rosji dnia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, Rosjanie wyszli na ulice nie tylko z portretami czerwonoarmistów, ale również rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na Ukrainie. W ocenie niezależnych historyków, to jeszcze jeden element indoktrynacji Rosjan, którzy mają uwierzyć w kłamstwa Kremla o tak zwanej "wojskowej operacji specjalnej".

12:54

Rosyjskie wojska ponownie ostrzeliwują hutę Azowstal w Mariupolu. To właśnie tam chronią się ostatni ukraińscy żołnierze, broniący miasta. Wciąż nie wiadomo też, czy dzisiaj uda się ewakuować część cywilów z oblężonego miasta.

Kompleks hutniczy Azowstal jest ostatnim bastionem ukraińskich żołnierzy w Mariupolu. Strona ukraińska poinformowała właśnie, że budynki są ponownie bombardowane przez Rosjan.

- W Mariupolu wróg nadal blokuje nasze jednostki w okolicy Azowstalu. Bombarduje też miasto, także przy użyciu samolotów dalekiego zasięgu - mówi rzecznik ukraińskich sił zbrojnych Ołeksandr Sztupun.

12:38

We Lwowie i obwodzie lwowskim nocne nabożeństwa wielkanocne przeniesione zostaną na niedzielny ranek, a godzina policyjna, którą początkowo odwołano, nadal będzie obowiązywać - poinformował portal Ukraińska Prawda.

Zmiany te władze regionu wprowadziły w czasie, gdy na Ukrainie grekokatolicy i wyznawcy prawosławia przygotowują się do Wielkanocy. Sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia. O przeniesieniu nocnych nabożeństw na Niedzielę Wielkanocną zadecydowało wiele regionów kraju.

12:20

Wojska rosyjskie ostrzeliwały w nocy z piątku na sobotę obszary w obwodzie donieckim wzdłuż całej linii frontu; w obwodach charkowskim i ługańskim trwały walki - podał portal Ukraińska Prawda powołując się na władze regionów Ukrainy.

Dość spokojnie noc minęła w regionach na zachodzie i w centrum kraju łącznie z Kijowem, i częściowo na południu - w Odessie i Zaporożu. Tymczasem we wschodnich obwodach nie milkną ostrzały, a wojska Rosji - jak się ocenia - próbują realizować cel, którym jest zajęcie całego ukraińskiego Donbasu.

11:36

Wczoraj z Ukrainy do Polski wjechało prawie 18 tysięcy osób - informuje Straż Graniczna. W porównaniu z poprzednim dniem liczba uchodźców była niższa o 11 procent.

Dziś do godziny 7 rano strażnicy graniczni odprawili na przejściach z Ukrainą cztery tysiące osób. Liczba przyjezdnych była niższa o 11,5 procent niż wczoraj. Minionej doby z Polski na Ukrainę wyjechało natomiast prawie 24 tysiące osób.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało 2 miliony 922 tysiące osób uciekających przed wojną.

11:28

W zbiorowych mogiłach w pobliżu Mariupola, widocznych na zdjęciach satelitarnych, mogą być ciała nawet ponad 10 tys. osób; rozlew krwi mógł tam być większy niż w Buczy - ocenił ukraiński deputowany Dmytro Hurin, cytowany przez stację Sky News.

- Nikt nie wiedział, dokąd rosyjscy żołnierze zabierają te ciała, a teraz już to wiemy - podkreślił Hurin.

11:19

Ponad 30 tys. wniosków o świadczenie rodzinne 500 plus od obywateli Ukrainy wpłynęło do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku. W całym kraju ZUS przyjął już ok. 318 tys. takich wniosków od ukraińskich uchodźców.

Dzięki specjalnej ustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do wypłaty 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz do dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

11:12

Premier Bułgarii Kirił Petkow i przedstawiciele partii należących do rządzącej koalicji odwiedzą Kijów w przyszłym tygodniu, po prawosławnych świętach wielkanocnych - poinformował w wywiadzie telewizyjnym szef gabinetu.

Petkow powiedział, że celem podróży jest wypracowanie wspólnego stanowiska czterech ugrupowań tworzących koalicję w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

10:56

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 21,6 tys. żołnierzy, a także 854 czołgi, 2205 pojazdów opancerzonych, 177 samolotów i 154 śmigłowce - ogłosił w komunikacie Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy.

Od 24 lutego do 23 kwietnia siły rosyjskie straciły również 403 systemy artyleryjskie, 143 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 69 systemów przeciwlotniczych, 1543 samochody, osiem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 182 bezzałogowe statki powietrzne poziomu operacyjno-taktycznego i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

10:40

Ukraina podejmie niebawem kolejną próbę ewakuacji ludności cywilnej z kontrolowanego przez siły rosyjskie Mariupola - poinformowała wicepremier oraz minister do spraw terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

- Dzisiaj ponownie spróbujemy ewakuować kobiety, dzieci i osoby starsze - ogłosiła w serwisie Telegram wicepremier. Wezwała ludzi do zebrania się na autostradzie w pobliżu centrum handlowego Port City.

Dodała, że "jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ewakuacja rozpocznie się około południa".

Ukraina od 24 lutego stawia opór rosyjskiej agresji. Rozkaz do rozpoczęcia ofensywy dał prezydent Rosji Władimir Putin.

10:30

Rosyjscy okupanci wciąż wywożą ciała ofiar z Mariupola. Grzebią je najprawdopodobniej w zbiorowych mogiłach pod miastem. Według najnowszych informacji - Rosjanie próbują zatrzeć ślady swoich zbrodni m.in. w zbombardowanym teatrze w centrum Mariupola.

Jak poinformował przedstawiciel ukraińskich władz miasta - Petro Andruszczenko - Rosjanie za pomocą ciężkiego sprzętu odgruzowują ruiny teatru dramatycznego w centrum Mariupola. Budowla w połowie marca była zbombardowana przez rosyjskie wojsko. Ukrywać się tam miało od kilkuset do tysiąca cywilów. Nie wiadomo dokładnie ilu z nich zginęło.

10:18

Ukraiński pułk Azow opublikował w sobotę nagranie wideo pokazujące - jak podał - podziemia zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu i ukrywające się tam dzieci. Przebywają one od dwóch miesięcy w podziemiach tego kompleksu.

W pomieszczeniach tych są głównie kobiety i dzieci, od niemowląt do nastolatków w wieku 14 lat. Na wideo żołnierze schodzą do podziemi, rozdają dzieciom słodycze, które dziękują im za pomoc i jedzenie i mówią, że chciałyby zobaczyć słońce.

Z rozmów wynika, że nagranie zrobiono 21 kwietnia. Cywile proszą o otwarcie korytarza humanitarnego, którym mogliby przedostać się na tereny niezajęte przez wojska rosyjskie.

10:05

Prawosławni i grekokatolicy na Ukrainie przygotowują się do świąt Wielkiej Nocy. W wielu miastach, zwłaszcza na wschodzie kraju uczestnictwo w nabożeństwach jest niemożliwe, lub też bardzo utrudnione. W części miejscowości obowiązują godziny policyjne. Hierarchowie apelują o zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na działania wojenne.

Dziś wyznawcy wschodniego chrześcijaństwa - a tych jest na Ukrainie większość - święcą pokarmy. W nocy z soboty na niedzielę w świątyniach powinny się odbyć całonocne nabożeństwa. W wielu cerkwiach z powodu godzin policyjnych i zakazu wychodzenia z domów w godzinach nocnych grafik nabożeństw może być zmieniony - wyjaśnia metropolita Epifaniusz - zwierzchnik Prawosławnej Cerkwi Ukrainy.

09:49

Bank Światowy przeznaczy 170 mld dol. w ciągu najbliższych 15 miesięcy dla krajów o niskich dochodach, które dotknęły gospodarcze skutki wojny na Ukrainie - głosi komunikat Banku, cytowany przez agencję Ukrinform.

To największy tego rodzaju pakiet pomocowy dla państw rozwijających się, jaki Bank przyznał do tej pory. Do końca czerwca 50 mld dol. otrzymają "kraje zmagające się z gospodarczymi trudnościami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę" - poinformował Bank.

09:36

Rosja wyprowadziła z bazy na anektowanym Krymie na otwarte morze cztery okręty podwodne - napisał na komunikatorze Telegram rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Okręty, według niego, mogą odpalać pociski rakietowe z głębokości 50 metrów.

"W Odessie noc minęła bez ostrzałów, chociaż przy sygnałach alarmów przeciwlotniczych. Siły obrony kontrolują sytuację (...). Wiemy, że wróg wyprowadził na patrol na Morze Czarne cztery okręty podwodne uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr. Tak więc, prawdopodobieństwo ataków rakietowych pozostaje wysokie" - napisał Bratczuk.

09:31

Rosja zamierzała zostać światowym liderem w produkcji skroplonego gazu ziemnego, jednak unijne sankcje nałożone po inwazji tego kraju na Ukrainę storpedowały te plany - pisze norweski portal Barents Observer.

Piąty pakiet sankcji UE nałożonych na Rosję uderzy w przemysł energetyczny tego kraju. Jednym z punktów jest zakaz eksportu towarów, takich jak zaawansowane półprzewodniki, wysokiej klasy elektronika i oprogramowanie, ale też wymienniki ciepła, kluczowy element instalacji LNG. Zakaz eksportu mógłby docelowo objąć również turbiny i inne kluczowe urządzenia potrzebne w projektach LNG.

09:22

Blisko 3,1 mln zł Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie przekazał organizacjami pozarządowymi na zapewnienie pomocy o charakterze socjalnym obywatelom Ukrainy - poinformował dyrektor biura wojewody Paweł Paszko.

Paszko przekazał, że wojewoda zawarł z czterema organizacjami pozarządowymi umowy na realizację pięciu zadań dotyczących zapewnienia pomocy o charakterze socjalnym obywatelom Ukrainy.

09:01

Amerykańska agencja pomocy zagranicznej USAID zainwestuje na Ukrainie 131 mln dol., by złagodzić skutki rosyjskiej inwazji, wzmocnić państwo, jego demokrację, gospodarkę i system opieki społecznej - głosi komunikat agencji, cytowany przez portal Nexta.

W wydanym oświadczeniu USAID napisano, że przeznaczenie tych funduszy dla Kijowa ma pomóc zniwelować "tragiczny wpływ wojny na ludność cywilną, sektor prywatny, instytucje rządowe i społeczeństwo obywatelskie" Ukrainy. Jest też reakcją na "pilne potrzeby" tego kraju, które są skutkiem rosyjskiej inwazji.

08:54

50 proc. Niemców jest przeciwnych przekazywaniu Ukrainie ciężkiej broni, 43 proc. respondentów poparłoby taką decyzję rządu - wynika z sondażu ośrodka Insa Institute, który cytuje w sobotę portal Nexta.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który jest krytykowany przez opozycję za zwlekanie z decyzjami w sprawie dostaw uzbrojenia dla Kijowa, powiedział w piątkowym wywiadzie dla "Der Spiegel", że absolutnym priorytetem rządu jest uniknięcie konfrontacji NATO z Rosją; uzasadnił w ten sposób fakt, że Berlin nie zdecydował się przekazać Ukrainie ciężkiej broni.

08:22

Premier Ukrainy rozmawia z władzami USA o wyzwaniach dotyczących energetyki w kontekście ataku Rosji.

08:08

W Rosji przeciwnicy wojny z Ukrainą nie przestraszyli się represji i nadal organizują antywojenne akcje. W wielu miastach codziennie ktoś wychodzi na ulicę z plakatem wzywającym do pokoju, albo niszczy prokremlowską symbolikę gloryfikującą agresję.

W Republice Komi mężczyzna, który oblał czerwoną farbą literę "Z", wymalowaną na ścianie jednej z kamienic, musi zapłacić 30 tysięcy rubli grzywny. Za kolejny taki czyn może trafić do aresztu. W Moskwie pojedyncze osoby wychodzą na ulicę z plakatami, na których nie tylko wzywają do zaprzestania działań zbrojnych, ale sugerują, że Kreml działa na szkodę Rosji i Rosjan. W Petersburgu miejscowi artyści wystawiają w parkach i na skwerach antywojenne obrazy. Według portalu OWD-info w Rosji organy ścigania wszczęły łącznie 993 postępowania karne na podstawie zaostrzonych przepisów o tak zwanej "dyskredytacji armii". Maksymalna kara to 15 lat więzienia.

08:02

W ciągu minionej doby siły rosyjskie nie poczyniły istotnych postępów, mimo nasilenia działań wojennych. Ani lotnictwo wojskowe ani marynarka Rosji nie ustanowiły kontroli nad atakowanymi obszarami - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Mimo deklaracji Moskwy, która ogłosiła, że jej siły przejęły Mariupol, w mieście toczą się nadal ciężkie walki i ograniczają one postępy ofensywy wroga w regionie Donbasu - poinformował brytyjski resort na Twitterze, w codziennym komunikacie opartym na ustaleniach wywiadu.

07:52

Wojska Rosji nadal atakują zakłady Azowstal w Mariupolu, wbrew rozkazom Putina, by wstrzymać ogień; albo prezydent Rosji stracił kontrolę nad armią, albo znów chce wszystkich oszukać - ocenił przedstawiciel Ukrainy w OBWE Jewhen Cymbaluk, cytowany w sobotę przez Ukrinform.

Cymbaluk wyraził tę opinię podczas specjalnego spotkania Stałej Rady OBWE, które miało miejsce w Wiedniu w piątek - przekazała agencja Ukrinform.

07:41

Dwie osoby zginęły w Popasnej, mieście w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, w wyniku ostrzałów dokonanych przez wojska rosyjskie - poinformował szef obwodu Serhij Hajdaj.

"W wyniku ostrzałów dzielnic mieszkalnych Popasnej i Rubiżnego uszkodzone zostały trzy obiekty mieszkalne. W Popasnej wprost na ulicy zginęły dwie osoby, jedna została ranna" - napisał Hajdaj na swoim Facebooku.

07:30

Mieszkańcy okupowanej przez Rosjan Buczy powoli wracają do swoich domów. Cały czas wspominają strach i niepewność, która towarzyszyła im w trakcie Bitwy o Kijów.

Część z mieszkańców zdecydowała się na ucieczkę na zachód Ukrainy, inni zdecydowali się pozostać i ukrywali się w piwnicach.

Posłuchaj
00:50 11701683_1.mp3 Mieszkańcy Buczy o rosyjskiej okupacji (IAR)

 

07:24

Największym wyzwaniem jest to, że zajmujemy się wyłącznie faktami; komisja nie jest organem ścigania sprawców, jej celem jest zdobywanie dowodów - powiedziała Jasminka Dżumhur, rzecznik praw człowieka Bośni i Hercegowiny (BiH), która weszła w skład komisji ONZ mającej zbadać popełnione na Ukrainie zbrodnie wojenne. Wskazała, że skojarzenia, ze zbrodniami z lat 90. w Bośni są zasadne.

- Bardzo ważne jest przeprowadzenie śledztwa: rozmów ze wszystkimi uczestnikami tych wydarzeń, określenie faktów - zaznaczyła Dżumhur, mówiąc o zadaniach stojących przed onzetowską komisją.

07:15

Minionej doby ukraińskie wojska odparły osiem rosyjskich ataków w obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie Ukrainy, zniszczyły dziewięć czołgów i ponad 30 sztuk innego sprzętu wroga - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińską Operację Sił Połączonych.

W komunikacie napisano, że ukraińscy obrońcy zniszczyli dziewięć czołgów, trzy systemy artyleryjskie, 18 pojazdów opancerzonych i 13 innych pojazdów wojskowych, jeden wóz bojowy i jedną cysternę z paliwem, a także cztery drony Orlan-10.

07:08

Rosyjska 64. samodzielna brygada strzelców zmotoryzowanych, która brała udział w mordowaniu cywilów w Buczy, działa teraz w rejonie Iziumu w obwodzie charkowskim - poinformował w sobotnim porannym komunikacie Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Pod Iziumem brygada ta - jak zapewniło ukraińskie dowództwo - poniosła już straty.

06:53

Rząd Niemiec zdaje się potajemnie, przynajmniej pośrednio, trzymać z Putinem i od początku inwazji nie życzy sobie niczego innego, jak szybkiego zakończenia wojny, by znów móc prowadzić normalne interesy, nie tracąc moralnej twarzy - mówi PAP belgijski historyk prof. David Engels.

Dzieje się tak ze względu na "antyamerykanizm zarówno niemieckiej lewicy, jak i prawicy, tradycyjnie historyczną niemiecką sympatię do Rosji, powtarzane do znudzenia rzekome przywiązanie do pacyfizmu i narzuconą sobie zależność od rosyjskiego gazu" - uważa Engels.

06:37

W szpitalu w Padwie na północy Włoch przeprowadzono pomyślnie zakończoną operację usunięcia 11-letniemu chłopcu z Ukrainy odłamka pocisku moździerzowego, który utknął koło jego serca. Skomplikowany zabieg chirurgiczny trwał 7 godzin. Dziecko było w krytycznym stanie.

Dziennik "La Repubblica" podał, że chłopiec o imieniu Kirył został ranny podczas bombardowania rodzinnego domu, w wyniku którego zginęła jego matka i młodszy brat. Wszystkich znalazł ojciec, gdy wrócił do zniszczonego budynku.

06:15

Media społecznościowe często wykorzystywane są do poszukiwania osób zaginionych - podobnie jest teraz, kiedy rozdzielone ukraińskie rodziny szukają swoich bliskich. Organizacje pomocowe odradzają jednak działanie na własną rękę i publikowanie zdjęć, do których dotrzeć może każdy internauta.

Rozdzielonym rodzinom ukraińskim pomaga m.in. Fundacja Itaka, która odbiera zgłoszenia o zaginionych. - Na ten moment (pierwsza połowa kwietnia - PAP) tylko trzy z nich są aktywne, co oznacza, że zostały one u nas zarejestrowane, a wcześniej zgłoszone już na policję - przekazała dyrektor działu PR i fundraisingu Izabela Jezierska-Świergiel.

- W pozostałych przypadkach rodziny muszą jeszcze zgłosić zaginięcie służbom i dostarczyć nam odpowiednie dokumenty - zaznaczyła.

06:09

Władze oblężonego Mariupola podały, że w mieście odkryto kolejny masowy grób mieszkańców, zamordowanych przez Rosjan. Poinformował o tym w Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

- Dotarły do nas nowe informacje o masowym grzebaniu zmarłych w Mariupolu, co jest próbą ukrycia zbrodni wojennych. Tym razem w dzielnicy lewobrzeżnej, w pobliżu cmentarza we wsi Winogradnoje. To po raz kolejny potwierdza, że okupanci usuwają, zakopują i palą poległych mieszkańców Mariupola w każdej dzielnicy miasta - napisał doradca.

05:26

Mariupol to najbardziej doświadczone przez obecną wojnę miejsce na Ukrainie. O szczegółach możliwej ewakuacji nasz korespondent Wojciech Cegielski.

Posłuchaj
00:45 11701626_1.mp3 Możliwa ewakuacja z Mariupola. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

04:52

Jak poinformowała wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk, istnieje możliwość ewakuacji części cywilów z oblężonego Mariupola. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ewakuacja rozpocznie się o 10.00 lokalnego czasu. 

02:34

Z inicjatywą rozmów wystąpił szef ONZ, który wysłał do obu stolic listy z prośbą o spotkania z przywódcami. Jak poinformowało biuro Antonio Guterresa, rozmowy z Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim mają dotyczyć możliwości osiągnięcia pokojowego zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

02:34

Dwa dni wcześniej, we wtorek 26 kwietnia Antonio Guterres będzie w Moskwie. Tam spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem i prezydentem Władimirem Putinem.

02:34

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres w czwartek 28 kwietnia odwiedzi Kijów i spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Odbędzie również roboczą rozmowę z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą. W Kijowie Portugalczyk odwiedzi też pracowników agencji ONZ, którzy przedstawią mu sytuację humanitarną.

02:33

Do Kijowa powoli powracają mieszkańcy, którzy opuścili miasto w trakcie próby zdobycia go przez Rosjan. Do miasta wróciła także Swietlana Gomeniuk, wykładowca ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej, z którą udało nam się porozmawiać.

Posłuchaj
00:33 11701528_2.mp3 Mieszkanka Kijowa Swietlana Gomeniuk o rosyjskiej inwazji (IAR)
02:02

W starciach na południu Ukrainy zginęło 38 Rosjan; zniszczono 9 jednostek rosyjskiego sprzętu - informuje Ukraińska Prawda na Twitterze.

02:01

Tak relacjonowaliśmy przebieg wojny w piątek:


moskwa-tonie-tt-1200 .png
Rosjanie przyznają, że stracili marynarzy z "Moskwy" [ZAPIS RELACJI]

Zobacz także

Zobacz także