more_horiz
Wiadomości

Naddniestrze kluczowe w rosyjskiej inwazji? BBC cytuje rosyjskiego generała

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 21:37
- Celem drugiego etapu rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie stworzenie korytarza lądowego do granicy z Naddniestrzem, czyli w istocie zdobycie południowej Ukrainy - twierdzi rosyjski generał Rustam Minnekajew cytowany przez rosyjską sekcję BBC, która powołuje się z kolei na rosyjskie media.
Według rosyjskiego generała, którego wypowiedź przytacza BBC, Rosjanie skupią się teraz na wschodniej części Ukrainy i otwarciu drogi do Naddniestrza
Według rosyjskiego generała, którego wypowiedź przytacza BBC, Rosjanie skupią się teraz na wschodniej części Ukrainy i otwarciu drogi do NaddniestrzaFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Do tej pory Rosja deklarowała, iż w drugiej fazie wojny skupi się na Donbasie, czyli na wschodzie kraju - przypomina BBC. Redakcja zauważa też, że Kreml odmówił skomentowania przemówienia generała i odpowiedzi na pytanie, czy cele militarne Moskwy uległy zmianie.

Południe kraju nową drogą do naddniestrza

Minnekajew, zastępca dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego, o domniemanych planach Moskwy mówił na dorocznym posiedzeniu organizacji przemysłu zbrojeniowego obwodu swierdłowskiego na Uralu, głównego ośrodka tego przemysłu w Rosji. - Od początku drugiej fazy operacji specjalnej, która już się rozpoczęła, dosłownie dwa dni temu, jednym z zadań armii rosyjskiej jest ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą. Kontrola nad południem Ukrainy to kolejna droga do Naddniestrza - mówił rosyjski generał.

Według Radia Swoboda, Minnekajew oświadczył również, że kontrola nad południem Ukrainy pozwoliłaby rosyjskiej armii "oddziaływać na żywotnie ważne obiekty ukraińskiej gospodarki".

Liczący około 1500 osób rosyjski kontyngent wojskowy stacjonuje w Naddniestrzu od 1995 roku. Aby stworzyć korytarz do tego regionu, Rosja musiałaby wcześniej zająć Odessę i Mikołajów.

Kreml odmawia komentarza, MON analizuje

BBC podkreśla, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił skomentowania wypowiedzi generała Minnekajewa i odpowiedzi na pytanie, czy cele "operacji specjalnej" zostały rozszerzone, bowiem wcześniej Moskwa zapewniała tylko o potrzebie "ochrony ludności Donbasu". - Nadal nie komentujemy kwestii związanych z prowadzeniem działań wojennych - powiedział Pieskow.

Z kolei przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa obrony, jak pisze BBC, oświadczyli jedynie, że "badają" wypowiedź generała.

Posłuchaj
00:51 rosja rozpoznanie spec buszko .mp3 Rosyjskie wojsko prowadzi tzw. rozpoznanie walką w celu ustalenie dogodnych kierunków głównych uderzeń. Poinformowało o tym ukraińskie Ministerstwo Obrony. Zadaniem ofensywy jest ustanowienie pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim, a także ustanowienie lądowego korytarza z okupowanym Krymem - relacja Pawła Buszki (IAR)

BBC: wojna może jeszcze potrwać

Zdaniem komentatora BBC Ilji Barabanowa, jeśli nową rosyjską koncepcją rzeczywiście jest zdobycie południowo-wschodniej Ukrainy, jak twierdzi gen. Minnekajew, to przy obecnym tempie posuwania się rosyjskich wojsk, wojna może przeciągnąć się do końca 2023 roku, jak zresztą przewiduje to brytyjski premier Boris Johnson. - I zwycięstwo armii rosyjskiej w tej wojnie, jeśli Putin nie ogłosi powszechnej mobilizacji, wcale nie jest zagwarantowane - zauważa komentator BBC.


Kolejne odkrywane miejsca zbrodni najeźdźców wywołują wzrost antyrosyjskich nastrojów wśród Ukraińców; zarówno względem władz Rosji, jak i jej społeczeństwa - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 57 dniach wojny na Ukrainie (PAP) Kolejne odkrywane miejsca zbrodni najeźdźców wywołują wzrost antyrosyjskich nastrojów wśród Ukraińców; zarówno względem władz Rosji, jak i jej społeczeństwa - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 57 dniach wojny na Ukrainie (PAP)

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem