more_horiz
Wiadomości

Kanadyjski sprzęt już na Ukrainie. Do walczącego kraju dostarczono broń przeciwpancerną

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 06:25
Kanada dostarczyła Ukrainie haubice M777 howitzer i potrzebne pociski - poinformowała minister obrony Kanady Anita Anand. Dostawy broni przeciwpancernej zapowiadał we wtorek premier Justin Trudeau. Na Ukrainę mają też dotrzeć pojazdy opancerzone z Kanady, obecnie trwa finalizacja kontraktów na te dostawy. 
Kanada dostarczyła Ukrainie broń przeciwpancerną
Kanada dostarczyła Ukrainie broń przeciwpancernąFoto: Forum/Eric Engman/News-Miner

"Dostarczyliśmy ukraińskim siłom zbrojnym pewną liczbę haubic M777 i niezbędne do nich pociski we współpracy z USA. Dostarczyliśmy także Ukrainie dodatkowe pociski do granatników Carl Gustaf. dostarczymy też pojazdy opancerzone i inne wsparcie" - napisała Anand na Twitterze.

Publiczny nadawca CBC podał, powołując się na własne źródła, że Kanada dostarczyła cztery haubice.

Kanadyjska broń dla Ukrainy

W komunikacie ministerstwa obrony wyjaśniono, że "wyposażenie pochodzi z zapasów kanadyjskich sił zbrojnych" oraz, że zapasy będą uzupełnione. "Ultralekkie i mobilne haubice M777 kalibru 155 mm są lżejsze i mniejsze, ale o większej sile rażenia niż jakikolwiek rodzaj broni tego typu" - głosi komunikat. Zaznaczono, że "M777 umożliwia dokładne trafienie w cel w zasięgu do 30 km".

"Kanada dostarczyła też Ukrainie znaczącą liczbę dodatkowych pocisków przeciwpancernych Carl Gustaw, tak jak prosiła Ukraina" - napisano w komunikacie. Poinformowano ponadto, że trwa finalizacja kontraktów na dostawy pojazdów opancerzonych, które "zostaną wysłane na Ukrainę tak szybko, jak to możliwe". Podpisany będzie też kontrakt na serwis dla dostarczonych już specjalistycznych kamer do dronów.

W styczniu br. Kanada zobowiązała się dostarczyć Ukrainie sprzęt wojskowy o łącznej wartości ponad 118 mln dolarów kanadyjskich (CAD), zaś budżet, nad którym obecnie pracuje parlament przewiduje dalszą pomoc wojskową o wartości pół miliarda CAD.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także