more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Szczerski w ONZ: budowanie pokoju ważniejsze dzisiaj niż kiedykolwiek

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 02:42
W obliczu konfliktów z użyciem przemocy wysiłki ONZ na rzecz budowania pokoju wydają się bardziej istotne niż kiedykolwiek – mówił w środę ambasador Krzysztof Szczerski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Odniósł się do agresji Rosji na Ukrainę.
Krzysztof Szczerski w ONZ: budowanie pokoju ważniejsze dzisiaj niż kiedykolwiek
Krzysztof Szczerski w ONZ: budowanie pokoju ważniejsze dzisiaj niż kiedykolwiekFoto: Twitter/@PLinUN

W trakcie środowego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego w sprawie finansowania budowy pokoju Szczerski komplementował wysiłki organów ONZ na rzecz wzmocnienia architektury budowania pokoju. Uznał je za bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej

- W ciągu ostatnich dwóch miesięcy światem wstrząsnęła niesprowokowana i nieuzasadniona agresja militarna Rosji na Ukrainę stanowiąca rażące naruszenie podstawowych zasad Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego. Każdego dnia słyszymy o tym z pierwszej ręki od tych, którzy uciekli z Ukrainy, aby znaleźć schronienie w Polsce – podkreślił dyplomata.

Przypomniał, że liczba uciekinierów do Polski sięgnęła ostatnio 3 milionów. Wskazywał na oferowaną im opiekę zdrowotną, świadczenia socjalne, edukację i dostęp do rynku pracy.

"Kryzys wymaga reakcji"

Szczerski zwrócił jednak uwagę, że ogromny kryzys humanitarny wymaga bezprecedensowej reakcji całej społeczności międzynarodowej. Wyraził w tym kontekście uznanie dla sekretarza generalnego Antonio Guterresa za jego wysiłki podejmowane w czasie wizyt Moskwie i Kijowie, a także na rzecz wdrożenia "Nowej Agendy dla Pokoju", której celem jest wzmocnienie działań prewencyjnych i budowania pokoju.

- Ochrona i integracja najbardziej narażonych grup, takich jak kobiety, dzieci, młodzież i osoby niepełnosprawne, pozostaje jednym z naszych najważniejszych priorytetów. Istnieje wyraźna potrzeba solidnego, wieloaspektowego podejścia do kwestii pokoju i bezpieczeństwa, które rzeczywiście uwzględniałoby powiązania między pomocą humanitarną, rozwojem i pokojem – ocenił stały przedstawiciel RP przy ONZ.

Jako szczególnie ważne określił budowanie politycznej i ekonomicznej niezależności państw i społeczeństw. Wezwał do inwestowanie w zapobieganie i eliminowanie podstawowych przyczyn zagrożeń. Jego zdaniem zaspokajanie potrzeb humanitarnych powinno iść w parze ze zwiększaniem zdolności społeczeństw do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.

Wielowymiarowe podejście w kwestii Libanu

- Polska stara się stosować wielowymiarowe podejście we wspieraniu Libanu, gdzie obecnie jesteśmy obecni jako jedno z państw wnoszących wojska do UNIFIL oraz Iraku. Mamy nadzieję, że po pełnym wdrożeniu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2 marca 2022 r. i zakończeniu brutalnej agresji militarnej Rosji, będziemy mogli w podobny sposób, we współpracy ze społecznością międzynarodową, pomóc Ukrainie – zapowiadał Szczerski.

Zapewniał o poparciu Polski dla budowania i podtrzymywania pokoju poprzez Fundusz Budowania Pokoju.

- Jesteśmy w pełni zaangażowani we wsparcie polityczne i finansowe Funduszu. Uważamy również, że wszyscy musimy dalej badać nowe możliwości finansowania - postulował ambasador.

"Krytycznie wyzwanie ws. finansowania budowania pokoju"

Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego zwołano na mocy dwóch wcześniejszych rezolucji Rady Bezpieczeństwa podkreślających, że finansowanie budowania pokoju pozostaje krytycznym wyzwaniem. Ma prowadzić do wypełnienia luki finansowej wobec szybko zmieniających się, przedłużających i złożonych konfliktów zbrojnych.

Źródła finansowania pochodzić mają m.in. ze środków krajowych państw członkowskich oraz innowacyjnych partnerstw.

Podczas posiedzenia przemawiali przedstawiciele ponad 70 państw w tym USA, Chin, Francji, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, a także Unii Europejskiej.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

koz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem