more_horiz
Wiadomości

Szwecja i Finlandia w NATO? Stoltenberg: zostaną powitane z otwartymi ramionami

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 12:21
Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego przyznał, że Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami.
Szef NATO: Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami
Szef NATO: Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionamiFoto: Twitter/JensStoltenberg

Podkreślił, że decyzja o członkostwie należy przede wszystkim do tych krajów (Szwecja i Finlandia), ale jeśli się zdecydują, sojusznicy szybko powitają ich w NATO. Po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego przedstawiciele władz Szwecji i Finlandii mówili o przygotowaniach do członkostwa w Sojuszu.

Szef NATO podkreślił, że Szwecja i Finlandia to dojrzałe demokracje, blisko współpracują z Sojuszem jako kraje partnerskie od wielu lat, uczestniczą w manewrach wojskowych, a armie obu krajów spełniają wysokie standardy NATO-wskie.

"Zostaną przywitane z otwartymi ramionami"

- Jeśli wiec Szwecja i Finlandia złożą wnioski o członkostwo w NATO, zostaną przywitane z otwartymi ramionami. Spodziewam się, że cały proces przebiegnie szybko - powiedział Jens Stoltenberg. Zapewnił też o gwarancjach bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii w okresie przejściowym - od złożenia wniosku o przyjęcie do NATO do samego członkostwa.

- Kiedy podejmiemy decyzję o zaproszeniu obu krajów, to będzie silny polityczny sygnał, że ich bezpieczeństwo jest dla nas ważne - podkreślił szef Sojuszu wyrażając przekonanie, że uzgodnienia polityczne dotyczące okresu przejściowego będą do zaakceptowania przez Szwecję i Finlandię.

Posłuchaj
00:55 11711566_1.mp3 Szef NATO - Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Zobacz także

Zobacz także