more_horiz
Wiadomości

Polska przekazała Ukrainie ponad 200 czołgów. To niejedyne wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 07:15
Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej Polska dostarczyła Ukrainie wystarczającą liczbę czołgów do sformowania dwóch brygad - to ponad 200 sztuk T-72. Ponadto za Bug dotarło też m.in. kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty.
czołg T-72 Wojska Polskiego
czołg T-72 Wojska PolskiegoFoto: MON/Twitter

Jak dotąd Warszawa przekazała Ukrainie sprzęt o wartości 7 mld zł. Są to m.in. haubice samobieżne 2S1 Goździk, a także wyrzutnie rakietowe Grad. Polska przekazała też rakiety powietrze-powietrze do samolotów MIG-29 i Su-27.

Polskie wsparcie dla Ukrainy

Oprócz ciężkiego sprzętu to także drony produkcji polskiego WB Electronics służące m.in. do działań rozpoznawczych. Sami Ukraińcy chwalą się posiadaniem polskich dronów Warmate - systemu amunicji krążącej podobnego do amerykańskich Switchblade. Z polskiego arsenału do walczących z Rosją trafiły też m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, które mają już na swoim koncie niepotwierdzone oficjalnie zestrzelenia rosyjskich śmigłowców. Polska przekazuje też Ukrainie duże ilości amunicji.

Poradzieckie czołgi T-72 trafiły już na Ukrainę z Czech. Nasz kraj ma niemal 400 sztuk tego sprzętu. Część została - zgodnie z decyzją kierownictwa resortu obrony z 2019 roku - poddana modyfikacji, głównie pod względem zdolności ogniowych tych czołgów. Z ustaleń IAR wynika jednak, że ukraińskiej armii przekazujemy przede wszystkim maszyny spoza programu modernizacyjnego.

Temat przekazywania czołgów omówiono na niejawnym posiedzeniu sejmowej komisji obrony. Pytany o to wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, który reprezentował resort na komisji, powiedział, że Polska od początku wojny na Ukrainie wspiera swojego sąsiada militarnie.

Posłuchaj
00:21 Skurkiewicz o czołgach dla Ukrainy.mp3 Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz o czołgach dla Ukrainy (IAR)

Nie tylko czołgi

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej polskie wsparcie dla Ukrainy to także kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty (BWP).

Zaangażowanie Polski w przekazywanie pomocy militarnej walczącej Ukrainie było jednym z tematów, które poruszono w niemieckiej bazie Ramstein w miniony wtorek. Spotkanie zorganizował sekretarz obrony USA, zaprosił do Niemiec kilkudziesięciu polityków z całego świata. Nasz kraj był tam wymieniany jako jeden z liderów wsparcia militarnego dla Ukrainy.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zobacz także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także