more_horiz
Wiadomości

Ukraina przywraca kontrolę na wschodzie kraju. Z rąk Rosjan odbito cztery miejscowości [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 23:59
Jak powiedział na nagraniu wideo Wołodymyr Zełenski, od początku wojny na Ukrainie zginęło 23 tysiące rosyjskich żołnierzy. Ukraiński prezydent dodał, że zniszczonych zostało ponad tysiąc rosyjskich czołgów i blisko 2,5 tysiąca innych pojazdów wojskowych.
Siły ukraińskie: odbiliśmy z rąk Rosjan cztery miejscowości w obwodzie charkowskim
Siły ukraińskie: odbiliśmy z rąk Rosjan cztery miejscowości w obwodzie charkowskimFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Twitter/Facebook

04:02

Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły w sobotę dwa rosyjskie samoloty bojowe typu Su-25 i siedem dronów - poinformowała  ukraińska armia na Facebooku.

03:05

"Olaf Scholz działa jak Angela Merkel: najpierw poczekać, popatrzeć i może kiedyś później podjąć decyzję - a może i nie. Brakuje wyobraźni i odwagi" - powiedział ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk gazecie "Bild am Sonntag".

Melnyk określił politykę kanclerza Niemiec jako "opieszałą". Jego zdaniem wielu Niemców chciałoby energicznego szefa rządu federalnego.

01:43

Rosyjskie rakiety zniszczyły pas startowy lotniska w Odessie. Mer miasta Hennadij Truchanow przypomniał, że projektowanie i budowa nowoczesnego pasa startowego trwały 10 lat. Został on oficjalnie otwarty w lipcu ubiegłego roku.

"Dzięki rozbudowie lotniska spodziewaliśmy się masowego napływu turystów z całego świata. Zamiast tego dostaliśmy atak rakietowy" - napisał Hennadij Truchanow na Facebooku.

Zapowiedział odbudowę pasa startowego i zapewnił, że Odessa będzie gotowa na przyjęcie turystów po zakończeniu wojny.

01:35

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina cały czas zabiega o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Spodziewa się, że wkrótce zapadnie decyzja o ograniczeniu importu rosyjskiej ropy naftowej.

01:30

shutterstock_1135161551 1200.jpg
Szwecja poderwała myśliwce. Rosyjski samolot wojskowy naruszył przestrzeń powietrzną
00:52

Od początku wojny na Ukrainie zginęło 23 tysiące rosyjskich żołnierzy. Zniszczonych zostało ponad tysiąc rosyjskich czołgów i blisko 2,5 tysiąca innych pojazdów wojskowych - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

00:16

1200 ukraina pogrzeb free.jpg
Mer Mariupola: Rosjanie zabili dwa razy więcej ludzi niż Niemcy w mieście w II wojnie światowej
00:08

W Chersoniu i okolicach nie działa telefonia komórkowa i internet mobilny.

00:03

Posłuchaj
00:26 11716155_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: będą wolne i Cherson i Nowa Kachowka, Melitopol, Berdiańsk, Dnieproudne i wszystkie inne tymczasowo okupowane miasta i wspólnoty, w których okupanci udają "właścicieli". Ukraińska flaga wróci razem z normalnym życiem, którego Rosja po prostu nie potrafi zapewnić nawet na swoim terytorium (IAR)

 

00:00

Rosyjski ostrzał zniszczył niedawno zbudowany pas startowy na lotnisku w Odessie. - Oczywiście odbudujemy go, ale Odessa nigdy nie zapomni, jak zachowała się wobec niej Rosja - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

23:58

Angelina Jolie, która była dziś we Lwowie, musiała udać się do schronu po tym, jak w mieście rozległy się syreny alarmowe.

23:53

Ukraiński parlament opublikował najnowszą aktualizację dotyczącą ofiar cywilnych w zbrojnym ataku Rosji przeciwko Ukrainie. Jak podano, do tej pory zginęło 2 829 osób, w tym 205 dzieci. Z kolei 3 180 zostało rannych, w tym 303 dzieci. 

23:46

Stopniowe wprowadzanie embarga na dostawy ropy z Rosji do końca roku, odłączenie największego banku od systemu SWIFT, uderzenie w przemysł chemiczny - to niektóre propozycje Komisji Europejskiej dotyczące kolejnych sankcji wobec Rosji. Takie są nieoficjalne ustalenia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

Czytaj także: Szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Znamy nieoficjalne propozycje KE

23:45

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda od początku wojny na Ukrainie aktywnie włączyła się w pomoc dla mieszkańców tego kraju oraz dla uchodźców. Prowadzi rozmowy na temat wsparcia dla Ukraińców, uczestniczy w organizowaniu pomocy humanitarnej, a także spotyka się z uchodźcami, którzy znaleźli się w naszym kraju.

23:40

Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy przekazał ponad 100 tys. zł na rzecz ukraińskich placówek. Pieniądze te zostaną wydane na specjalistyczny sprzęt służący cyfryzacji ukraińskich eksponatów oraz dzieł sztuki.

Posłuchaj
00:17 11715803_1.mp3 Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski: specjalistyczny sprzęt zostanie zakupiony na Ukrainie, więc nie będzie wymagał dostosowania do tamtejszych warunków (IAR)

23:34

Jak podaje agencja Ukrinform, ze względu na rosyjską okupację w Kutuziwce, w obwodzie charkowskim, ludzie mieszkali w piwnicach przez dwa miesiące.

23:30

Jak informuje "The Kyiv Independent", w częściowo okupowanym obwodzie chersońskim mieszkańcy nie mają dostępu do internetu.

23:29

Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu zwrócił się bezpośrednio  w języku rosyjskim do żołnierzy okupujących jego kraj. Mówił, że ich dowództwo musi się przygotować na nowe poważne straty na Ukrainie po tym, jak oddziały zostały zdziesiątkowane w marcu i kwietniu. Dodał, że ich zwierzchnicy szukają nowych ludzi do walk na Ukrainie i nie mówią swoim podwładnym całej prawdy.

23:12

- Ukraina będzie wolna - powiedział w cowieczornym wystąpieniu w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski. Dodał także, że "ukraińska flaga wróci tam, gdzie powinna być".

22:48

Reporter "The Kyiv Independent" opublikował najnowsze zdjęcia satelitarne obrazujące zniszczenia w hucie Azowstal w Mariupolu.

22:32

Ukraina spodziewa się, że przywódcy UE podczas Rady Europejskiej w czerwcu br. zgodzą się na przyznanie Kijowowi statusu kandydata do członkostwa we Wspólnocie - powiedziała wiceszefowa ukraińskiego rządu Olha Stefaniszyna, cytowana przez portal informacyjny RBK.

22:06

Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego, przekazał, że w sobotę udało się zweryfikować informacje o trzech zabitych w Mariupolu. "Jednak dokładnej liczby wszystkich ofiar w Mariupolu i Wołnowasze na razie nie da się ustalić" - poinformował.

21:49

Dziewięć osób - w tym czworo dzieci - zostało rannych w sobotę w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, w wyniku rosyjskiej agresji - poinformował szef władz tego obwodu Pawło Kyryłenko. Zmarła też osoba raniona w sąsiednim obwodzie ługańskim.

21:49

W przechwyconej przez ukraiński wywiad rozmowie żołnierz przyznaje, że planowane jest przeprowadzenie ataku na szeroką skalę na cele w obwodzie dniepropietrowskim w południowo-wschodniej Ukrainie - poinformował portal "Ukraińska Prawda".

Zdaniem ukraińskich służb rozmawiającym z żoną żołnierzem jest zmobilizowany z terytorium tzw. "Donieckiej Republiki Ludowej" Rusłan.

21:48

Rosyjski samolot zwiadowczy AN-30 na krótko naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji - poinformowało szwedzkie ministerstwo obrony. Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem.

Sytuacja była śledzona przez szwedzkie służby. Samolot został też sfotografowany. Maszyna leciała na wschód od Bornholmu, duńskiej wyspy na Bałtyku, a potem skierowała się na terytorium Szwecji.

21:27

Amerykańska aktorka Angelina Jolie, Ambasador Dobrej Woli ONZ, nieoczekiwanie przyjechała do Lwowa, gdzie w miejscowym szpitalu odwiedziła dzieci ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec w Kramatorsku. Rozmawiała również z wolontariuszami udzielającymi pomocy psychologicznej przesiedleńcom oraz z samymi uchodźcami.

21:07

Wielka Brytania będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy wojskowej, gospodarczej oraz humanitarnej - zapewnił premier Boris Johnson w rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

"Boris Johnson powtórzył, że jest bardziej niż kiedykolwiek zaangażowany we wzmocnienie Ukrainy i zapewnienie, że Putin poniesie porażkę. Zwrócił też uwagę na to, jak ciężko Ukraińcy walczą o swoją wolność. Potwierdził, że Wielka Brytania będzie nadal udzielać dodatkowej pomocy wojskowej, aby zapewnić Ukraińcom sprzęt, którego potrzebują do obrony" - napisano w wydanym komunikacie.

20:35

20 cywilów ukrywających się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy przekazano do ewakuacji do Zaporoża - poinformował zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar.

Dodał też, że całą noc zakłady były ostrzeliwane, co spowodowało nowe zniszczenia i zawalenia. "Według stanu obecnego obie strony przestrzegają zawieszenia broni. Od godz. 6 rano czekaliśmy na przyjazd ewakuacyjnej kolumny, która przyjechała dopiero o 18.25" - podał.

20:22

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili przebywa w Waszyngtonie z misją zapewnienia jej krajowi wsparcia USA, gdyby Rosja próbowała rozszerzyć agresję poza Ukrainę - podaje portal "The Hill".

20:12

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy RBNiO Ukrainy ostrzega, że po zatwierdzeniu przez Kongres USA ustawy Lend-Lease dla Ukrainy, propagandyści z Federacji Rosyjskiej zaczęli tworzyć fake newsy na ten temat.

20:06

Dwóch kolaborantów, którzy pod Browarami w obwodzie kijowskim rozstrzelali cywilów, zostało poinformowanych o możliwości popełnienia przestępstwa - poinformowała ukraińska policja.

11 marca podczas okupacji miejscowości Zalissia dwóch miejscowych mieszkańców współpracowało z rosyjskim wojskiem, otrzymywało od nich broń i amunicję oraz zastraszało ludność. Ponadto otworzyli oni ogień z broni automatycznej do mieszkańców wsi Wełyka Dymerka.

20:03

Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przy Ministerstwie Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy opublikowało nagranie, na którym widać, że niektórzy mieszkańcy Charkowa wciąż pozostają w mieście, mimo znacznych zniszczeń budynków. Ludzie gotują na ulicach, ponieważ domy nie mają ani wody, ani elektryczności.

19:37

Na kierunku donieckim siły przeciwnika kontynuują aktywne działania bojowe praktycznie wzdłuż całej linii rozgraniczenia, trwają naloty i ostrzały artyleryjskie na ukraińskie siły - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie prowadzą naloty na Mariupol. Główne wysiłki skoncentrowano na blokadzie ukraińskich sił obronnych w pobliżu zakładów Azowstal.

19:36

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie kontynuują naloty i ostrzały artyleryjskie Charkowa. Rosja gromadzi siły i sprzęt w okolicy granicy z Ukrainą - w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim i na kontrolowanej przez nich części ukraińskiego obwodu charkowskiego.

Według danych sztabu na zajętym terytorium obwodu charkowskiego Rosjanie przymusowo wywożą mieszkańców do Federacji Rosyjskiej. Szerzona jest też dezinformacja o rzekomym zajęciu Charkowa, Kijowa, Zaporoża.

19:34

Ukraińskie siły odbiły z rąk Rosjan cztery miejscowości w obwodzie charkowskim, na wschodzie Ukrainy - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ukraińskie siły przywróciły kontrolę nad miejscowościami: Werchnia Rohanka, Ruska Łozowa, Słobidske i Pryłesne.

19:21

Wojska rosyjskie w ciągu dwóch miesięcy zabiły więcej cywilnych mieszkańców Mariupola niż Niemcy podczas dwóch lat okupacji w czasie II wojny światowej - ocenił mer miasta Wadym Bojczenko.

"W ciągu dwóch lat faszyści zabili 10 tys. cywilów w Mariupolu. A rosyjscy najeźdźcy zabili ponad 20 tys. mieszkańców Mariupola w ciągu dwóch miesięcy. Ponad 40 tys. osób zostało przymusowo wywiezionych. To jedno z najstraszniejszych ludobójstw cywilów we współczesnej historii" - skomentował.

19:14

W rosyjskim ataku rakietowym na lotnisko w Odessie nikt nie zginął - przekazał szef odeskiej regionalnej administracji wojskowej Maksym Marczenko. 

Jak dodał, atak został przeprowadzony z terenu okupowanego Krymu przy użyciu nadbrzeżnego systemu rakietowego "Bastion". Dodał, że w Odessie podejmowane są działania antysabotażowe, które mają zapewnić mieszkańcom regionu maksymalne bezpieczeństwo na czas godziny policyjnej.

19:09

Rosyjskie służby specjalne werbowały przestępców do wywołania w Odessie zamieszek i masowych protestów - poinformowała ukraińska policja.

Zdaniem służb celem wspieranych przez Rosję grup przestępczych miało być podważanie państwowości i obalenie władz Ukrainy. Do protestów miało dojść 2 maja.

18:59

W Rosji trwają antywojenne akcje. Pojedyncze osoby i niewielkie grupy wychodzą na ulice lub rozmieszczają w publicznych miejscach symbole pokoju. 

Za krytykowanie działań rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy grożą grzywny i kary pozbawienia wolności. Do zatrzymań cywilów doszło m.in. w Jekaterynburgu, Riazaniu, Ufie, Petersburgu oraz w Moskwie na Placu Czerwonym.

18:47

Broniący Mariupola pułk Azow opublikował nagranie, na którym widać jak oznaczony literą "Z" czołg ostrzeliwuje czteropiętrowy budynek mieszkalny w mieście. Według Azowa w piwnicy bloku ukrywało się 16 cywilów.

"Widać naoczną demonstrację tego, dlaczego cywilni mieszkańcy Mariupola - w tym ci, którzy ukrywają się na terenie zakładów Azowstal - boją się wychodzić z piwnic i nie wierzą okupantom w sprawie możliwości bezpiecznej ewakuacji z miasta" - napisano.

18:41

Rosjanie zaatakowali rakietami lotnisko w Odessie. W wyniku ostrzału został uszkodzony pas startowy. Dalsze korzystanie z niego nie jest możliwe - poinformowała ukraińska armia. 

18:37

- To, czy prezydent Władimir Putin ogłosi powszechną mobilizację, będzie zależało od sytuacji we wschodniej strefie operacyjnej na Ukrainie - powiedział rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal informacyjny RBK.

Według przedstawiciela ministerstwa w niektórych regionach Rosji jest już prowadzona skryta mobilizacja. Na wojnę na Ukrainie są też werbowani najemnicy.

18:14

Unia Europejska do końca 2022 r. ma zaproponować wprowadzenie całkowitego zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej; do tego czasu wdrażane byłyby stopniowe ograniczenia - podała agencja informacyjna Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła unijne.

17:47

Siedmiu ukraińskich cywilów i siedmiu wojskowych wraca do domu po kolejnej wymianie jeńców z Rosją - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Jedna z osób objętych wymianą to żołnierka, która jest w piątym miesiącu ciąży.

17:31

Matka funkcjonariusza Gwardii Narodowej Ukrainy, który bronił Mariupola, a później trafił do niewoli przeciwnika, otrzymała zdjęcie, na którym widać zwłoki syna - podał portal Hromadske.

17:18

"Mobilizacja w Rosji to startup, szansa na wyciągnięcie ostatnich oszczędności od biednych. »Zapłać albo giń«. Funkcjonariusze bezpieczeństwa zwolnią poborowych z wojska, a kierownictwo policji już oblicza swój procent. Pająki w słoiku przygotowują się do wzajemnego pożerania się" - skomentował Mychajło Podolak.

17:14

Mobilizacja w Rosji to szansa dla machiny państwowej na wyciągnięcie ostatnich oszczędności od biednych, ponieważ działa ona według korupcyjnych współrzędnych - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Dziś ludzie próbują zrozumieć możliwość mobilizacji w Rosji w kategoriach logiki wojskowej, ekonomicznej i politycznej. Ale musimy zrozumieć, że rosyjska machina państwowa myśli w nieco innych współrzędnych, mianowicie, zgodnie z logiką korupcji" - napisał.

17:10

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał, że jest w stałym kontakcie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Jak dodał, przywódcy dyskutują m.in. o sytuacji na froncie i w zablokowanym Mariupolu, a także omawiają kwestie wsparcia obronnego.

16:46

W Bułgarii znajduje się obecnie 97 tys. ukraińskich uchodźców wojennych - poinformowało miejscowe przedstawicielstwo Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców. Prawie 90 proc. z nich otrzymało prawo do tymczasowego pobytu, który daje im dostęp do ochrony zdrowia, kształcenia oraz prawo podjęcia pracy.

16:43

"To walka o nasze życie" - tak Wołodymyr Zełeński mówi o ukraińskiej obronie Donbasu. Rosyjska armia od kilkunastu dni szturmuje wschodnie rejony Ukrainy. Moskwa deklarowała wcześniej, że chce przejąć kontrolę nad obwodami ługańskim i donieckim.

Posłuchaj
00:46 11715480_1.mp3 Rosyjskie ataki na Donbas - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
16:39

Pojawiła się nadzieja na ewakuację mieszkańców Mariupola na terytorium kontrolowane przez rząd w Kijowie - poinformował doradca mera tego oblężonego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

Jak dodał, ewakuacja może odbyć się jeszcze w sobotę sprzed centrum handlowego Port City. Zaznaczył przy tym, że autobusy ma podstawiać strona rosyjska, "więc może być różnie".

16:29

Każdy rosyjski zbrodniarz ma być i będzie pociągnięty do odpowiedzialności - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Do swojego wpisu dołączył zdjęcia zrujnowanych wskutek zbrojnej agresji budynków.

16:16

Amerykański magazyn "Forbes" podliczył rosyjskie straty podczas wojny na Ukrainie. Moskwa straciła już przynajmniej 7,5 mld dolarów.

 

16:12

"Mimo wszystkich obietnic Rosjanie nie pozwalają na ewakuację ludzi z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu" - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

"Mieszkańcy Mariupola potrzebują pilnej ewakuacji! To nie jest kwestia dni, lecz godzin. Wczoraj na zakład (Azowstal) trwały naloty. Operowały czołgi, miały miejsce ataki piechoty. Agresor dosłownie wypala Mariupol. Nie pozostał ani jeden cały budynek" - napisała Denisowa.

Według jej relacji w mieście brakuje żywności, wody i lekarstw. "W schronach jest dużo kobiet, dzieci, osób starszych. Ich dokładna liczba nie jest znana. Nie da się policzyć schronów, które jeszcze się nie zawaliły i ile jest tam osób. Od ponad 60 dni nie było zawieszenia broni" - przypomniała Denisowa.

15:54

SBU: rosyjscy żołnierze są gotowi dokonywać samookaleczenia, by uciec z Ukrainy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała w sobotę w komunikatorze Telegram nagranie przechwyconej rozmowy telefonicznej, z której wynika, że rosyjski żołnierz rozważa samookaleczenie się, by wrócić z Ukrainy do domu.

W przechwyconej rozmowie rosyjski żołnierz przyznaje, że jest gotów złamać sobie rękę lub wbić młotkiem odłamek w nogę, aby zamarkować w ten sposób, że został ranny i wrócić do domu, a w dodatku otrzymać finansową rekompensatę.

Kobieta, z którą rozmawia sugeruje, że być może powinien strzelić sobie w stopę. Żołnierz tłumaczy jednak, że będzie to oczywiste samookaleczenie się. - Tak nie wolno - dodaje.

15:27

Szef MSW Ukrainy: specjaliści z zagranicy będą nam pomagać w rozminowywaniu kraju

- Mamy reakcje z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, które są nam gotowe pomagać. Przyjadą specjaliści zespołu pirotechniki. Już w przyszłym tygodniu czekamy na przybycie takich zespołów - przekazał minister Denys Monastyrski, cytowany przez ukraińską redakcję BBC.

- Idziemy zgodnie z priorytetami: rozminowywanie torów, stacji, rozminowywanie głównych dróg i połączeń transportowych, rozminowywanie obiektów infrastruktury krytycznej i rozminowywanie mieszkań - wymieniał.

15:24

Emmanuel Macron po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim poinformował, że Francja zwiększy dostawy pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy. Prezydenci Francji i Ukrainy rozmawiali przez telefon.

Prezydent Francji dodał, że jego kraj będzie kontynuował starania, by umożliwić pracę międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawie zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie przez rosyjskie wojska.

Wołodymyr Zełenski podziękował Francji za "znaczne dostawy pomocy wojskowej, które przyczyniają się do wzmocnienia ukraińskiego oporu''.

15:06
14:58

Tankowiec z rosyjską ropą nie może zacumować w porcie w Amsterdamie

Pływający pod banderą Wysp Marshalla statek "Sunny Liger", który transportuje rosyjską ropę, nie może zacumować w porcie w Amsterdamie. Powodem jest sprzeciw pracowników portu ze względu na ładunek z Rosji. 

Wcześniej tankowiec nie mógł zatrzymać się w Szwecji, bo pracowników doków odmówili jego obsługi.

14:58

"Będzie upadek Lenina 2.0"

W okupowanej przez Rosję Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim rosyjskie wojsko postawiło na placu w centrum miasta pomnik Włodzimierza Lenina. Poinformował o tym wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow.

"Podczas gdy Ukraina jako pierwsza na świecie wprowadza paszporty elektroniczne, orkowie wznoszą pomnik Lenina w tymczasowo okupowanej Nowej Kachowce. Trzymajcie się drodzy, kiedy te dzikusy opuszczą terytorium naszego kraju - będzie upadek Lenina 2.0" - napisał.

14:55

Na wniosek Państwowego Biura Śledczego ukraiński są aresztował 51 białoruskich wagonów-cystern. Wagony przekroczyły granicę Ukrainy w obwodzie czernichowskim w przeddzień rosyjskiej agresji.

Biuro podkreśla, ze wagony zabezpieczały zaopatrzenie dla rosyjskich wojsk posuwających się na odcinku Sumy-Czernichów. Cysterny były wypełnione trzema tysiącami ton oleju napędowego.

Po naprawie drobnych uszkodzeń wagony mają zostać przekazane na rzecz państwa.

14:54

W miejscowości Stary Krym pod Mariupolem w niezniszczonych domach ludzi, którzy uciekli z oblężonego miasta kwaterowani są teraz obcy ludzie - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na radę miejską Mariupola.

Rada miejska poinformowała, że w przypadku Starego Krymu zezwolenia na zasiedlenie wydaje tamtejsza - nielegalna - rada lokalna, powołana pod szyldem tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Nie są to odosobnione przypadki - dodaje rada w komentarzu.

14:27

Pod Kijowem odnaleziono ciała trzech torturowanych cywilów

W obwodzie kijowskim koło wsi Mirockie znaleziono grób z ciałami trzech cywilów, torturowanych i zastrzelonych. Jest to kolejny taki grób w rejonie Buczy - poinformował komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow.

W komentarzu opublikowanym w sobotę na Facebooku Niebytow przekazał, że grób odnaleziono 29 kwietnia.

13:16

Odessa, trzecie co do wielkości miasto Ukrainy, otrzymała nowe zestawy obrony przeciwlotniczej - poinformował w sobotę przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

- Noc w mieście i obwodzie minęła bez ostrzałów. Nasze siły obrony przeciwlotniczej otrzymały nowe zestawy do walki z wrogiem - poinformował Bratczuk.

12:45

Rosyjscy najeźdźcy ukradli respiratory ze szpitali w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy i wywożą je na swoje terytorium; urządzenia te są bardzo potrzebne do leczenia ciężko chorych - przekazała w sobotę stacja Sky News, cytując komunikat rady miejskiej Mariupola.

"Tylko w szpitalach Mariupola było 60 respiratorów. Teraz rosyjscy okupanci wywożą ten sprzęt na swoje terytorium. Zamiast rozwijać własną służbę zdrowia, Rosja okrada innych" - napisano.

12:23

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział w sobotę, że rosyjski prezydent Władimir Putin ignoruje propozycje przywódców zachodnich dotyczące uruchomienia korytarza humanitarnego z oblężonego Mariupola.

12:12

Estonia wyśle saperów na Ukrainę. Mają oni pomóc ukraińskim służbom w usuwaniu niewybuchów i min, które pozostawili rosyjscy najeźdźcy.

W planach jest wysłanie pięcioosobowego zespołu wraz z trzema pojazdami - podał wczoraj minister spraw zagranicznych Estonii Kristian Jaani podczas posiedzenia Rady Obrony Narodowej. Zaznaczył jednak, że Estończycy nie będą pracować na obszarach, na których prowadzone są walki.

11:37

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już 1008 czołgów, a także około 23,2 tys. żołnierzy, 2445 pojazdów opancerzonych, 190 samolotów i 155 śmigłowców – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 200 żołnierzy, 27 pojazdów opancerzonych, 22 czołgi, sześć samochodów, jeden system artyleryjski, cztery systemy przeciwlotnicze, jeden samolot, cztery drony i jedną sztukę sprzętu specjalnego - zaznaczono w zestawieniu.

10:28

Komisja Europejska ma dziś i jutro przedstawiać krajom członkowskim wstępne propozycje dotyczące kolejnych sankcji wobec Rosji, w tym plan wprowadzania embarga na import ropy.

Konkretne propozycje legislacyjne na piśmie mają być przesłane do stolic w poniedziałek i do 48 godzin powinna zapaść ostateczna decyzja - usłyszała od unijnych dyplomatów brukselska korespondenta Polskiego Radia Beata Płomecka.

10:17

Rosyjskie wojska ukradły już kilkaset tysięcy ton zboża na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy - poinformował w sobotę w państwowej telewizji ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki, cytowany przez agencję Reutera.

Wysocki wyraził obawy, że łupem Rosjan padnie większość z łącznie 1,5 mln ton ziarna przechowywanego na okupowanych terenach.

10:16

Wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii zaznacza, że jedną z przyczyn klęsk rosyjskiej armii na Ukrainie są niskie morale jej żołnierzy. Jak spostrzega brytyjskie ministerstwo obrony, po porażkach na północnej i północno-wschodniej Ukrainie, rosyjskie dowództwo zostało zmuszone do połączenia rozproszonych i rozbitych jednostek i przekierowania ich działań na nowych odcinkach frontu.

09:43

Na wschodzie Ukrainy Rosja kontynuuje ofensywę, której celem jest zajęcie całości obwodu donieckiego i ługańskiego i utworzenie korytarza lądowego z Krymiem; Rosjanie prowadzą też ataki lotnicze na cele w głębi kraju - podał ukraiński sztab generalny.

09:12

Mieszkaniec Mariupola Mychajło Puryszew uratował z oblężonego miasta 200 osób. Przekształcił swój klub nocny w schron, w którym przed bombardowaniami ukrywały się kobiety i dzieci - podała stacja CNN.

08:12

Słynny ukraiński pilot "Duch Kijowa", który miał zestrzelić kilkadziesiąt rosyjskich samolotów, zginął w bitwie powietrznej w połowie marca – poinformował brytyjski dziennik "The Times". 

08:06

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński ocenił, że Rosja chce nie tylko zdobyć Donbas, ale doprowadzić także do wyludnienia tego regionu.

- Okupanci robią wszystko, by zniszczyć życie w Donbasie. Ciągłe brutalne bombardowania, ostrzały infrastruktury oraz rejonów mieszkalnych pokazują, że Rosja chce uczynić to miejsce niezdatnym do życia - mówił Zełeński.

07:38

Rosjanie przenoszą jednostki z obwodu Biełgorod do obwodu Izyum. Na kierunku słobożańskim nieprzyjaciel koncentruje swoje główne wysiłki na utrzymaniu pozycji i uderzenia w siły ukraińskie - informuje w porannym raporcie sztab generalny Ukrainy. 

05:56

W piątek został zabity jeden mieszkaniec Charkowa. Pięć innych osób z obwodu charkowskiego zostało rannych.


05:40

Minister finansów Niemiec Christian Lindner (FDP) opowiedział się za pozbawieniem byłego kanclerza Gerharda Schroedera wsparcia ze strony państwa z powodu jego powiązań biznesowych z Rosją.

- Byli przedstawiciele najwyższych urzędów, którzy najwyraźniej stoją po stronie zbrodniczych rządów, nie mogą liczyć na poparcie państwa - powiedział polityk niemieckiej grupie medialnej "Funke-Mediengruppe". - Nie mogę sobie wyobrazić, że podatnicy zapewniają mu biuro - dodał Lindner.

W ubiegłym roku ze skarbu państwa na wydatki personalne w biurze byłego kanclerza wydano 407 tysięcy euro.

W marcu pracownicy berlińskiego biura Schroedera podali się do dymisji, motywując swoją decyzję tym, że "były kanclerz nadal stoi po stronie rosyjskiego prezydenta i zachowuje swoją pozycję w rosyjskim lobby gazowym".

05:09

W zagranicznych mediach pojawiła się informacja, że w walkach z rosyjskim najeźdźcą zginął "Ducha Kijowa", czyli tajemniczy pilot myśliwca, który zasłynął podczas obrony ukraińskiej stolicy w pierwszych dniach wojny. Według niektórych szacunków, miał on zestrzelić nad miastem nawet 40 rosyjskich samolotów.

04:19

Agencja Ukrinform podaje, że Ukraina otrzyma 495 mln euro dodatkowych dotacji z Banku Światowego.

03:51

Dziennikarka Radia Wolna Europa/Radia Swoboda Vira Hyrych zginęła w Kijowie po tym, jak rosyjski pocisk rakietowy uderzył w budynek mieszkalny. Jej ciało znaleziono w zgliszczach w piątek rano.

- Jesteśmy wstrząśnięci i oburzeni jej bezsensowną śmiercią w kraju i mieście, które kochała - podkreślił szef Radia Wolna Europa/Radia Swoboda (RWE/RS) Jamie Fly.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział MSNBC, że USA wciąż próbują ustalić, czy celem rosyjskiego ataku był obiekt wojskowy, czy miał to być "sygnał wysłany społeczności międzynarodowej".

03:35

"W piątek siły rosyjskie poczyniły ograniczone postępy na zachód od Sewerodoniecka, ale pozostają w martwym punkcie na południe od Izium. Siły ukraińskie we wschodniej Ukrainie prawdopodobnie z powodzeniem prowadzą obronę manewrową, zamiast utrzymywać statyczne pozycje" - wynika z analizy Institute for the Study of War.


02:56

Rosyjska telewizja pokazała schwytanego na Ukrainie rannego brytyjskiego żołnierza - podała w piątek wieczorem stacja "Sky News". Może to być ten Brytyjczyk, o zaginięciu którego informowało w czwartek ministerstwo spraw zagranicznych.

35-letni Andrew Hill był w ubraniu w wojskowym stylu, z zabandażowanym lewym ramieniem i prowizorycznym bandażem na głowie. Na wyemitowanym nagraniu wideo, odpowiadając na zadawane pytania, powiedział, że przyjechał na Ukrainę z własnej woli, by pomóc temu krajowi.

Zasugerował, że walczył w szeregach Legionu Międzynarodowego, jednostki utworzonej przez władze ukraińskie dla obcokrajowców, którzy chcieli wspomóc ten kraj w walce z rosyjską napaścią. Zapytany o stopień wojskowy, Brytyjczyk odparł: "Nie mam żadnego stopnia. Wiem tylko, że legion cudzoziemski powiedział, że mogę pomóc".

Dodał, że pochodzi z Plymouth, ma czworo dzieci i partnerkę, a także, że rosyjscy żołnierze zabrali mu paszport.

02:51

Rosatom próbuje przejąć okupowaną przez Rosję elektrownię jądrową Zaporoże w Energodarze - donosi "The Kyiv Independent".

02:37

Aktualna mapa sytuacji wojennej na Ukrainie.

02:35

Ciężkie walki toczą się na wschodzie Ukrainy. Rosyjskie wojska chcą przejąć kontrolę nad Donbasem. Wszystko wskazuje jednak na to, że trwająca od kilkunastu dni ofensywa nie idzie jednak po myśli Rosjan.

Posłuchaj
00:40 11715186_1.mp3 Ciężkie walki w Donbasie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

02:08

Siły rosyjskie mają próbować rozminować port w Mariupolu. Wszystko po to, by móc wykorzystać jego infrastrukturę.

02:00

Rosjanie zabili dwóch cywilów w obwodzie donieckim - informuje "Ukraińska Prawda" na Twitterze.

01:54

Na wniosek ukraińskiej Prokuratury Generalnej zajęto aktywa cypryjskich spółek o łącznej wartości ponad 469 mln hrywien - podaje Ukrinform za służbą prasową Biura Prokuratora Generalnego.

Zajęte środki znajdowały się na kontach banku powiązanego z systemem ukraińskich instytucji finansowych, ale ich ostatecznymi beneficjentami byli Rosjanie - czytamy.

01:44

Rosjanie poczynili w piątek ograniczone postępy na zachód Siewierodoniecka, ale utknęli na południe od Iziumu; na wschodzie kraju siły ukraińskie prawdopodobnie prowadzą skuteczną obronę manewrową zamiast utrzymywać statyczne pozycje - wynika z analizy Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

01:34

W wywiadzie dla saudyjskiego kanału telewizyjnego "Al-Arabiya" minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow wyraził pogląd, że Moskwa nie uważa, że jest w stanie wojny z NATO, zdaniem głównego dyplomaty Kremla, to NATO żyje w przekonaniu, że jest w stanie wojny z Rosją.

Szef rosyjskiego MSZ oświadczył, że Rosja nie grozi użyciem broni jądrowej, i dodał, że to zachodnie media przesadzają w tej kwestii. Nie "bawimy się" w wojnę jądrową - powiedział rosyjski dyplomata.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem