more_horiz
Wiadomości

Zamach bombowy w Kabulu. Rosną obawy o bezpieczeństwo w czasie ramadanu

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 08:37
W zamachu bombowym w Kabulu zginęła jedna osoba. To druga eksplozja w stolicy Afganistanu w ciągu dwóch dni. Bomba wybuchła w furgonetce pasażerskiej. Eksplozja zabiła jedną kobietę i raniła trzy inne. Do zorganizowania zamachu przyznało się Państwo Islamskie.
Kolejny zamach bombowy w Kabulu
Kolejny zamach bombowy w KabuluFoto: PAP/EPA/STRINGER

Przedwczoraj zamachowiec samobójca wysadził się w sunnickim meczecie w trakcie popołudniowej modlitwy. Jak podał Reuter, w wyniku eksplozji zginęło 50 osób. 

Święto Przerwania Postu

W kraju rządzonym przez talibów rosną obawy o bezpieczeństwo w związku z przypadającym dziś muzułmańskim świętem Id al-Fitr. W związku z zakończeniem ramadanu w islamie, muzułmanie w atmosferze radości pozdrawiają się słowami "id mubarak", składają sobie życzenia i obdarowują prezentami. 

Władze Afganistanu zapewniają jednak, że zapewnią obywatelom bezpieczeństwo - pomimo że jest to już kolejny zamach przeprowadzony w Kabulu podczas ostatniego miesiąca. Do kilku z nich przyznały się bojówki Państwa Islamskiego działające na terenie Afganistanu.

W czwartek (28.04) w Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu doszło do zamachów bombowych na dwa minibusy przewożące szyitów; zginęło co najmniej 11 osób - podała agencja Kyodo. Z kolei w przeprowadzonych pod koniec zeszłego tygodnia zamachach bombowych na meczety i szkoły religijne w północnym Afganistanie zginęły co najmniej 43 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Państwo Islamskie wrogiem talibów

Poprzednie tego rodzaju ataki terrorystyczne (wymierzone w instytucje edukacyjne) w Afganistanie były przeprowadzane przez skonfliktowany z talibami lokalny odłam Państwa Islamskiego (IS), tzw. Prowincję Chorasan. W maju 2021 roku, trzy miesiące przed opanowaniem Kabulu przez talibów, ponad 60 dzieci zginęło w zamachu przeprowadzonym przez to ugrupowanie w szyickiej części stolicy.

Liczące ponad pół miliona mieszkańców (głównie narodowości tadżyckiej) Mazar-i-Szarif to największe miasto w północnym Afganistanie. Działające w Afganistanie Państwo Islamskie - Prowincji Chorasan (IS-Ch) nasiliło swoje ataki po przejęciu w połowie sierpnia 2021 władzy nad krajem przez Taliban. Państwo Islamskie - Prowincja Chorasan (IS-Ch) jest obecnie największym wrogiem talibów - wskzała AP.

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem