more_horiz
Wiadomości

Wizyta Piotra Glińskiego w USA. "Bogaty program dot. polskiej kultury"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 06:25
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. Minister zamierza odwiedzić miejsca ważne dla polskiej polityki pamięci, instytucje kultury i nauki w Waszyngtonie, Nowym Jorku oraz mieście Syracuse w stanie Nowy Jork.
Wicepremier Piotr Gliński rozpoczyna swoją wizytę w USA. W planie jest m.in. złożenie kwiatów przed pomnikiem katyńskim w Jersey City
Wicepremier Piotr Gliński rozpoczyna swoją wizytę w USA. W planie jest m.in. złożenie kwiatów przed pomnikiem katyńskim w Jersey CityFoto: shutterstock

- Mamy dość bogaty program dotyczący głównie spraw ważnych dla polskiej kultury - zapowiada wicepremier Piotr Gliński.

Gliński odwiedzi miejsca kultury i nauki związane z Polską

Jednym z punktów programu są odwiedziny w nowo budowanym Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Placówka znajduje się w pobliżu miejsca, w którym w 2007 roku wzniesiono pomnik Bogini Wolności - replikę rzeźby ustawionej na placu Tiananmen w Pekinie podczas protestów w 1989 roku. Otwarcie planowane jest na czerwiec, a środki na budowę Muzeum przekazał m.in. polski rząd, a w jego powstawaniu uczestniczyła również Polska Fundacja Narodowa.

W Waszyngtonie wicepremier Gliński odwiedzi też US Holocaust Memorial Museum, które jest oficjalnym pomnikiem upamiętniającym Holokaust. Z informacji uzyskanej od dyrekcji Muzeum wynika, że w najbliższych latach planowana jest zmiana wystawy głównej, która w większym stopniu uwzględni martyrologię innych narodów, w tym Polaków.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego planuje również rozmowy z władzami Georgetown University - uczelni, której program od wielu dekad współtworzyli polscy emigranci. Wykładowcami GU byli m.in. Jan Karski i Zbigniew Brzeziński. Tu znajduje się też tak zwana ławka Karskiego.

Bogaty program wizyty wicepremiera w USA

W planie wizyty znalazła się Biblioteka Kongresu, pełniąca dziś funkcję biblioteki narodowej Stanów Zjednoczonych. W jej zbiorach znajduje się ponad 170 milionów woluminów w ponad 470 językach, w tym około 200 tysięcy książek i dokumentów związanych z Polską, m.in. rękopisy nut Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i innych polskich kompozytorów.

W Nowym Jorku planowane jest spotkanie wicepremiera Glińskiego z doradcą sekretarza generalnego ONZ ds. Koordynacji Strategicznej Volkerem Türkiem. Minister weźmie też udział w spotkaniu poświęconym zapewnieniu kontynuacji edukacji w sytuacjach konfliktowych i pokonfliktowych, w tym omówiona będzie sytuacja Ukrainy. Ponadto spotka się z dyrektorami Metropolitan Museum Of Art oraz Guggenheim Museum.

Program wizyty obejmuje również rozmowy z władzami Le Moyne College w Syracuse oraz udział w obchodach Święta 3 Maja w Waszyngtonie, oraz w Nowym Jorku, gdzie spotkanie jest organizowane w formacie Trójkąta Lubelskiego wspólnie z konsulatami Litwy i Ukrainy.

Wicepremier Gliński złoży też kwiaty na grobie Jana Karskiego w Waszyngtonie oraz pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

Posłuchaj
00:49 11717560_1.mp3 Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych (IAR)

Czytaj również:

jmo

Czytaj także

"Polonia dumnie podtrzymuje więź z krajem". Wizyta Adama Kwiatkowskiego w USA

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 13:55
- Odwiedziłem Clearwater na Florydzie po to, by spotkać się z liderami polskich organizacji, po to by z nimi porozmawiać. Cieszę się, że Polacy są dumni z tego, że tak daleko od kraju tę polskość podtrzymują - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA. Polskie MSZ podało szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 12:37
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. W trakcie rozmowy sekretarz Blinken poinformował o rezultatach swojej wizyty w Kijowie - przekazał na Twitterze resort dyplomacji.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem