Nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów. Będą rozmawiać o odcięciu dostaw gazu

W Brukseli ok. godz. 15.00 rozpocznie się nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów do spraw energii. Główny temat to odcięcie przez Rosję gazu do Europy.

2022-05-02, 06:15

Nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów. Będą rozmawiać o odcięciu dostaw gazu
W Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów dot. odcięcia dostaw gazu do Europy. Foto: ANTON ZUBCHEVSKYI/Shutterstock

Rosja wstrzymała dostawy do Polski i Bułgarii w ubiegłym tygodniu, bo nie zgodziły się one na nowe żądania Kremla i założenie kont w Gazprombanku, co oznaczałoby zapłatę w rublach za surowiec. W ten sposób Rosja próbuje obchodzić sankcje i nadal finansować swoją agresję na Ukrainę. Unijni ministrowie mają też dziś rozmawiać o nowych sankcjach wobec Moskwy.

Płacenie za gaz w Rublach? Spór w UE

To będzie pierwsza okazja do dyskusji w Unii na poziomie ministerialnym na temat żądań Kremla. Kilka krajów jest gotowych się na nie zgodzić, a Komisja Europejska uważa, że samo założenie konta w euro w Gazprombanku nie byłoby złamaniem sankcji, natomiast byłoby nim konto w rublach. Polska się z tym nie zgadza - uważa, że to doprowadzi do podziałów w Unii i ułatwi Rosji rozgrywanie krajów między sobą i że płatność za gaz powinna odbywać się na dotychczasowych zasadach.

Podobnego zdania jest ekspert prestiżowego instytutu badawczego Bruegel Georg Zachmann. - Silny sygnał jedności powinien zostać wysłany, nie możemy pozwolić na podziały. Bo jeśli będzie przyzwolenie w Unii na odcinanie przez Rosję dostaw gazu do krajów, których ona nie lubi, to będzie polityczna katastrofa dla Europy - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem Georg Zachmann.

6. pakiet sankcji wobec Rosji

Na dzisiejszym spotkaniu unijni ministrowie mają też rozmawiać na temat szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. W weekend Komisja Europejska prowadziła konsultacje z krajami członkowskimi w tej sprawie.

REKLAMA

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Komisja proponuje między innymi stopniowe wprowadzanie embarga na dostawy ropy z Rosji do końca roku, odłączenie największego banku od systemu SWIFT - Sberbanku - i uderzenie w przemysł chemiczny. Nadal jednak nie jest uwzględniony postulat Polski, czyli wprowadzenie embarga na dostawy gazu i objęcie sankcjami także Gazprombanku.

Posłuchaj

Dziś w Brukseli nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów do spraw energii. O szczegółach Beata Płomecka (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej