more_horiz
Wiadomości

Bezpośredni cios w Putina. Jego partnerka na liście sankcyjnej UE

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 10:09
W Brukseli trwają zabiegi, by objąć unijnymi sankcjami także Alinę Kabajewą, gimnastyczkę, partnerkę Putina, matkę jego dzieci - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Alina Kabajewa ma zostać objęta sankcjami UE
Alina Kabajewa ma zostać objęta sankcjami UEFoto: FORUM/TASS

Wprawdzie na przygotowanej przez Komisję Europejską do akceptacji przez kraje członkowskie czarnej liście Kabajewej nie było, ale po wczorajszych negocjacjach została ona dopisana.

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że przeciwko objęciu Kabajewej sankcjami lobbowały Węgry. Czy pozostanie ona na czarnej liście, okaże się jutro, kiedy ambasadorowie unijnych państw mają zaakceptować szósty pakiet sankcji, w którym jest embargo na import ropy z Rosji.

Z najnowszych ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że sankcjami ma być objęta także trójka propagandystów z prokremlowskiej agencji Ria Nowosti.

50 osób objętych sankcjami

Wcześniej Beata Płomecka informowała, że ponad 50 osób i kilkanaście firm z Rosji zostało wpisanych na czarną listę sankcyjną przez Komisję Europejską. W bliskim otoczeniu Putina sankcje objęły córkę, syna i żonę rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

Na czarnej liście sankcyjnej jest także zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl, który - jak napisano w uzasadnieniu - jest jednym ze znaczących zwolenników rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Bestie z Buczy

Na czarnej liście z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie jest też ponad 40 wojskowych z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która wchodzi w skład 35. Armii i która jest odpowiedzialna za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy.

Aby sankcje weszły w życie, jednomyślną zgodę muszą dać wszystkie kraje członkowskie.


Posłuchaj
00:54 11722454_1.mp3 Ponad 50 osób i kilkanaście firm z Rosji na czarnej liście w nowym pakiecie sankcji. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

fc

Zobacz także

Zobacz także