more_horiz
Wiadomości

Odbudowa Ukrainy po wojnie. Zełenski: Europa pokaże swoją siłę

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 13:20
- Ukraina potrzebuje szybko dołączyć do Unii Europejskiej. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie została przygotowana jako wprowadzenie do zadania ciosu zjednoczonej Europie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas swojego wystąpienia podczas odbywającej się w Warszawie Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że nasz kontynent jest zjednoczony, miliony osób na całym świecie wspiera nas w tym, żeby tyrania przegrała
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że "nasz kontynent jest zjednoczony, miliony osób na całym świecie wspiera nas w tym, żeby tyrania przegrała"Foto: PAP/Rafał Guz

Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbywa się Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy mająca na celu zebranie funduszy dla ogarniętego wojną kraju. Inicjatorami konferencji są premierzy Polski i Szwecji, Mateusz Morawiecki i Magdalena Andersson, a partnerami wydarzenia jest przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Prezydent Ukrainy łącząc się zdalnie z uczestnikami konferencji podkreślił, że spotkanie w tym formacie ma pokazać, że Ukraina i cały świat jednoczy się we wspólnym celu. - Nasz kontynent jest zjednoczony, miliony osób na całym świecie wspiera nas w tym, żeby tyrania przegrała - powiedział Zełenski.

Jak mówił, siły ukraińskiej obrony walczą, ale jak zakończy się wojna zależy nie tylko od tego, co się zdarzy na polu bitwy, ale także od wsparcia, zarówno humanitarnego jak i wysiłków w przywróceniu normalnego życia na terenach wyzwolonych.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Odbudowa Ukrainy po wojnie

Prezydent Ukrainy poinformował, że przygotowywany jest plan odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. - Musimy skorzystać z pomocy partnerów międzynarodowych. Potrzebujemy pieniędzy, technologii, ekspertów i możliwości, które umożliwią nam przywrócenie normalnego życia - powiedział Zełenski.

- Agresor musi wiedzieć, że nie pokona wolnej Europy. Wszystko, co zniszczyła wojna zostanie odbudowane - podkreślił.

- Wzywamy kraje, żeby objęły sowim patronatem te gałęzie gospodarki Ukrainy, które ucierpiały przez wojnę - dodał Zełenski.

Czytaj także:

Członkostwo w Unii i jedność Europy

- Ukraina potrzebuje szybko dołączyć do Unii Europejskiej, uzyskując status państwa kandydującego, który może zostać udzielony już teraz pod pewnymi warunkami i w trybie przyspieszonym - podkreślił prezydent. - Wojna Rosji przeciwko Ukrainie została przygotowana jako wprowadzenie do zadania ciosu zjednoczonej Europie - dodał.

W opinii Zełenskiego większe zjednoczenie Europy "będzie dobrą odpowiedzią". - Nie liczymy tylko na same obietnice, ale oczekujemy konkretnych kroków. Wiem, że jesteśmy gotowi na te kroki i państwo również o tym wiedzą. Jestem przekonany, że większość z państwa jasno rozumie te uwarunkowania - stwierdził prezydent Ukrainy.

Zełenski podziękował premierom Polski Mateuszowi Morawieckiemu i premier Szwecji Magdalenie Andersson za zorganizowanie konferencji. Wyraził również wdzięczność wobec przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen "za ich przywództwo, które sprawia, że Europa jest obrońcą wolności".

- Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom konferencji za to, że z nami są i walczą, opowiadając się za wolnością dla milionów mieszkańców Europy. Nie tylko Ukraińców, ale wszystkich tych, którym może zagrażać tyrania. Jestem przekonany, że Europa pokaże dzisiaj swoją siłę - podsumował.

st

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem