Europejczycy oczekują zwiększenia unijnej pomocy dla Ukrainy. Niezbędne wsparcie humanitarne

2022-05-05, 14:08

Europejczycy oczekują zwiększenia unijnej pomocy dla Ukrainy. Niezbędne wsparcie humanitarne
Ukrainka w czasie demonstracji w Kijowie, wzywającej do tworzenia korytarzy humanitarnych z miejscowości na wschodzie kraju.Foto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Z ostatniego sondażu Eurobarometr, którego rezultaty zostały opublikowane w czwartek, wynika, że 80 proc. mieszkańców UE popiera sankcje nałożone na Rosję po ataku na Ukrainę.

79 proc. Europejczyków aprobuje też sankcje wobec rosyjskich oligarchów. Dwie trzecie respondentów (67 proc.) popiera finansowanie przez UE zakupu i dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę. Ponadto 75 proc. uważa, że wojna na Ukrainie pokazuje, iż potrzebna jest większa współpraca wojskowa w ramach UE.

Ocena reakcji UE

Większość mieszkańców Unii uważa też, że reakcja Wspólnoty na rosyjską agresję była solidarna (79 proc.), zjednoczona (63 proc.) i szybka (58 proc.).

Ankietowani oczekują, że UE będzie nadal udzielała wsparcia Ukrainie i jej mieszkańcom. 93 proc. Europejczyków chce udzielania pomocy humanitarnej osobom dotkniętym wojną. 88 proc. popiera pomysł przyjmowania w Unii osób uciekających przed wojną.

80 proc. aprobuje udzielanie Ukrainie wsparcia finansowego. 66 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że "Ukraina powinna przystąpić do UE, gdy będzie gotowa"; 71 proc. uważa, że kraj ten "jest częścią europejskiej rodziny", a 89 proc. deklaruje sympatię do Ukraińców.

Niezbędna pomoc humanitarna

- Ponad 5,6 mln Ukraińców do tej pory opuściło swój kraj. 7,7 mln to są osoby o statusie przesiedleńca wewnętrznego na Ukrainie. Wielu mieszkańców nie jest w stanie uciec, pomyślmy o osobach starszych, osobach z niepełnosprawnościami. 16 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej - tak wskazują nasze statystyki. 40 proc. wszystkich Ukraińców, którzy pozostali w kraju, potrzebuje pomocy humanitarnej i zasługuje na nią - zaznaczył podsekretarz generalny ds. humanitarnych ONZ Martin Griffiths. 

Jak mówił, ONZ i 200 innych partnerów pomocy humanitarnej zwiększa swoje wysiłki, rozlokowuje pracowników. "Mamy 8 węzłów pomocowych poza Kijowem. Udało się nam nieść pomoc bardzo wielu osobom. 2,5 mld - to jest nasz apel, o taką pomoc prosimy, mam nadzieję, że uda się ją uzyskać" - powiedział podsekretarz generalny ONZ.

Griffiths podkreślił, że nadal trwają działania na rzecz ewakuacji cywilów z kombinatu Azowstal. Zakłady metalurgiczne Azowstal uznawane są za ostatni bastion ukraińskiej obrony Mariupola na wschodzie Ukrainy. Na terenie kombinatu broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Według władz Mariupola są tam również setki cywilów, w tym 30 dzieci.

Uchodźcy z Ukrainy
Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pg

Polecane

Wróć do strony głównej