more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Iranie. Tematem dwustronna współpraca i rosyjska agresja na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 20:37
Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych rozpoczął wieczorem trzydniową wizytę w Iranie. To pierwsza podróż szefa polskiej dyplomacji do tego kraju od 2014 roku. W niedzielę i w poniedziałek Zbigniew Rau spotka się z władzami w Teheranie.
Szef MSZ Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Iranie
Szef MSZ Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w IranieFoto: PAP/Leszek Szymański

Minister odda także hołd Polakom spoczywającym na irańskiej ziemi. W niedzielę w Teheranie szef MSZ zostanie przyjęty przez prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego, odbędzie także konsultacje polityczne z ministrem spraw zagranicznych Hosejnem Amir-Abdollahijanem.

W planie jest również spotkanie z przewodniczącym Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego Mohammadem Bagherem Ghalibafem. - Podejmiemy na pewno kwestie związane ze współpracą dwustronną, wszystkimi jej pozytywami i negatywami. A także stosunku do kryzysu architektury bezpieczeństwa i agresji Rosji na Ukrainę - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

"Polska ma wiele interesów do zrobienia z Iranem, Iran wiele interesów do zrobienia z Polską"

Szefowie dyplomacji Polski i Iranu podpiszą również umowę współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu. Rzecznik MSZ zaznaczył, że Polska "zawsze twardo i stanowczo" przedstawia swoje stanowisko wobec tego, co dzieję się na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji.

- I takie stanowisko pan minister Rau przedstawi swoim irańskim rozmówcom - zadeklarował Łukasz Jasina. Polskie MSZ nie wyklucza również, że rozmowy z władzami w Teheranie będą dotyczyły zakupów ropy naftowej. - Polska ma wiele interesów do zrobienia z Iranem, Iran wiele interesów do zrobienia z Polską. O ile będą one pozostawały w zgodzie i z naszym interesem, i z prawem międzynarodowym, bo pamiętajmy o sytuacjach sankcyjnych, to na pewno będziemy te sprawy robili - powiedział rzecznik resortu dyplomacji.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Rau odda hołd polskim obywatelom, którzy 80 lat temu zostali przyjęci w Iranie

Jak dodał, to strona irańska zaprosiła polskiego ministra do złożenia wizyty. - Więc można się domyślać, że także nasi irańscy rozmówcy mają nam coś do zaproponowania - przyznał Łukasz Jasina. Drugim elementem wizyty ministra Zbigniewa Raua w Iranie będzie oddanie hołdu polskim obywatelom, którzy 80 lat temu zostali przyjęci w Iranie. Ten kraj stał się podczas II wojny światowej schronieniem dla ok. 120 tysięcy Polaków, którzy - w ramach ewakuacji Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego - wydostali się z zesłania.

Zbigniew Rau odda im hołd podczas wizyty na cmentarzach w Teheranie i w Isfahanie. Szef MSZ weźmie ponadto udział w otwarciu wystawy IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". - Wbrew pozorom, bardzo ważna jest symbolika, zwłaszcza kiedy Polska zmaga się z wielkim kryzysem uchodźczym i w momencie, kiedy był też kryzys hybrydowy w relacjach z Białorusią związany z wykorzystaniem pochodzących z tamtego rejonu osób - powiedział rzecznik polskiego MSZ.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem