more_horiz
Wiadomości

"Demonstracja przywiązania do otwartego Indo-Pacyfiku". Kolejny okręt USA przebył Cieśninę Tajwańską

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 05:39
Amerykański krążownik rakietowy USS Port Royal przepłynął w środę przez Cieśninę Tajwańską. To kolejny taki przypadek w ciągu miesiąca, poprzedni wywołał reakcję Chin.
USS Port Royal jest krążownikiem rakietowym typu Ticonderoga (na zdjęciu okręt US Navy tego samego typu - USS Cowpens)
USS Port Royal jest krążownikiem rakietowym typu Ticonderoga (na zdjęciu okręt US Navy tego samego typu - USS Cowpens)Foto: viper-zero/ Shutterstock

Marynarka wojenna USA poinformowała, że USS Port Royal odbył rutynowy rejs przez cieśninę na wodach międzynarodowych "zgodnie z międzynarodowym prawem". Okręt korzystał z korytarza w cieśninie, który jest poza morzami terytorialnymi któregokolwiek państwa nadbrzeżnego - zaznaczyli Amerykanie.

"Przepłynięcie Port Royal przez Cieśninę Tajwańską ukazuje przywiązanie Stanów Zjednoczonych do wolnego i otwartego rejonu Indo-Pacyfiku. Wojsko Stanów Zjednoczonych lata, pływa i działa wszędzie tam, gdzie prawo międzynarodowe na to pozwala" - oświadczyła operująca na Pacyfiku 7. Flota.

Reakcja Chin na poprzedni taki manewr

27 kwietnia przez Cieśninę Tajwańską przepłynął amerykański niszczyciel USS Sampson. Potępiły to Chiny, stwierdzając, że takie działania celowo szkodzą pokojowi i stabilności.

Pekin twierdzi, że regularnie odbywane rejsy amerykańskich okrętów przez Cieśninę Tajwańską są znakiem wsparcia dla Tajwanu - demokratycznie rządzonej wyspy, która według chińskich władz należy do Chin.

Amerykańskie obawy o Tajwan

- Władze USA sądzą, że przywódca Chin Xi Jinping chce, aby do 2027 roku chińska armia osiągnęła zdolność do ataku na Tajwan, co jednak nie znaczy, że zamierza taki atak przeprowadzić - oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby.

Kirby odpowiedział w ten sposób na pytanie jednego z dziennikarzy o wypowiedź szefa dowództwa strategicznego (USSTRATCOM) w amerykańskim ministerstwie obrony, admirała Charlesa Richarda, który ostrzegał w środę przed rosnącą potęgą militarną Chin. Richard podkreślił, że Chiny podwoiły swój arsenał jądrowy w ciągu dwóch lat, choć sądzono, że nie będą w stanie tego zrobić do końca dekady. Ocenił, że Chiny "bacznie obserwują wojnę na Ukrainie i prawdopodobnie w przyszłości użyją przymusu nuklearnego na swoją korzyść".

- Ich celem jest osiągnięcie militarnej zdolności do przyłączenia Tajwanu do 2027 roku, jeśli nie wcześniej - powiedział admirał, cytowany przez portal Defense News.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem