more_horiz
Wiadomości

Cyberatak we Włoszech. Rosjanie włamali się na strony Senatu i Sztabu Generalnego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 23:47
W środę we Włoszech doszło do ataku hakerskiego na strony internetowe Senatu, Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych oraz innych instytucji. Przyznała się do niego grupa Killnet, która zdaniem specjalistów, a także agencji Ansa, jest powiązana z siłami zbrojnymi Federacji Rosyjskiej.
Rosyjski cyberatak m.in. na strony włoskiego Senatu i Sztabu Generalnego
Rosyjski cyberatak m.in. na strony włoskiego Senatu i Sztabu GeneralnegoFoto: husjur02/Shutterstock

Sprawcy ogłosili na kanałach jednego z komunikatorów, że jest to "atak na Włochy". Wśród zaatakowanych instytucji jest między innymi zajmujący się technologią Instytut Studiów Zaawansowanych z miasta Lukka oraz Krajowy Instytut Służby Zdrowia.

Cyberatak we Włoszech

Łącznie zaatakowanych zostało siedem instytucji. Strona Senatu Włoch powróciła w środę wieczorem do działania, a przewodnicząca izby wyższej parlamentu Maria Elisabetta Alberti Casellati napisała na Twitterze, że nie wyrządzono tam żadnych szkód.

Jak wyjaśniła, zaatakowana została zewnętrzna sieć. Dodała zarazem, że "to poważne incydenty, których nie można lekceważyć". "Będziemy dalej zachowywać czujność" - podkreśliła polityk.
Do pracy przystąpiła krajowa agencja ds. cyberbezpieczeństwa, by przywrócić funkcjonowanie stron.

Jak wyjaśniono, strona Sztabu Generalnego włoskich sił zbrojnych jest nieczynna z powodu planowanych prac. Poinformowano także, że atakowi grupy Killnet uległ także instagramowy profil deputowanej Forza Italia Marty Fasciny, partnerki byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także