more_horiz
Wiadomości

Niemiecki polityk porównał Putina do Hitlera. "Przerażająca analogia"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 09:27
Były przewodniczący Bundestagu i były minister finansów Wolfgang Schäuble wskazał na podobieństwa między działaniami Adolfa Hitlera i Władimira Putina. - To oczywiście przerażająca paralela - podkreślił.
Niemiecki polityk porównał Putina do Hitlera
Niemiecki polityk porównał Putina do HitleraFoto: PAP/DPA/Georg Wendt

W wywiadzie dla gazety "Badische Zeitung" były przewodniczący Bundestagu i były minister finansów, jeden z czołowych polityków niemieckiej chadecji Wolfgang Schäuble wskazał na historyczne analogie między postępowaniem Adolfa Hitlera i Władimira Putina. - To oczywiście przerażająca paralela - podkreślił. 

Putin jak Hitler

Jak zauważył, Hitler dążył do zrewidowania wyników I wojny światowej. Dziś Putin dąży do zanegowania międzynarodowego porządku skonstruowanego po upadku ZSRR.

Schäuble wskazał, że analogie można dostrzec nie tylko w działaniu dyktatorów, ale także w reakcji polityków zachodnich. - Nawet po wkroczeniu Wehrmachtu do Nadrenii, jak i po innych rewizjonistycznych posunięciach Hitlera, w Wielkiej Brytanii, Francji i USA nie było większości dla innej polityki niż "appeasement", czyli polityki ustępstw wobec agresywnego państwa - przypomniał niemiecki polityk.

Dodał, że dopiero po upadku Francji w 1940 roku "wybiła godzina" brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, który zmotywował Brytyjczyków do walki przeciwko Hitlerowi.

Schäuble wskazał także na różnice. - Putin myślał, że zdobędzie Ukrainę tak szybko, jak Hitler Czechosłowację wiosną 1939 roku. Ale bohaterski opór Ukrainy spowodował, że ta iluzja prysła - powiedział.

"Europa jest zagrożona"

W ocenie polityka Putin liczył na podziały między Europą a Ameryką, które jednak nie wystąpiły, a sojusz transatlantycki jeszcze bardziej się zjednoczył. - Putin osiągnął przeciwieństwo tego, do czego dążył - ocenił Schäuble.

Podkreślił jednak, że mimo to pokój w pozostałej części Europy jest zagrożony. - W niebezpieczeństwie jest przede wszystkim Mołdawia z regionem Naddniestrza, będącym pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Jeżeli Putin będzie trwał przy swoim celu, jakim jest przywrócenie sytuacji sprzed 1990 roku, to pokój w Europie nie będzie pewny - ocenił polityk.

Czytaj także:

Niemieckie tabu

Słowa Schäublego są o tyle przełomowe, że dla wielu Niemców porównywanie kogokolwiek do Adolfa Hitlera to tabu.

Agencja DPA przypomina, że już w 2014 roku, jako minister finansów Niemiec, polityk porównał Putina do Hitlera, a rosyjską aneksję Krymu do aneksji Kraju Sudeckiego przez III Rzeszę w 1938 roku. Tamta wypowiedź Schäublego wywołała kontrowersje. Zdystansowała się od niej także ówczesna kanclerz Niemiec Angela Merkel, a szef FDP Christian Lindner, obecny minister finansów, zarzucił Schäublemu przekroczenie granicy. Ministerstwo Finansów podkreśliło potem, że Schäuble w jasny sposób odrzucił porównanie Rosji do III Rzeszy.

dw.com/kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem