Trudne negocjacje ws. embarga na rosyjską ropę. Borrell: liczę, że wkrótce dojdziemy do porozumienia
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell liczy na to, że wkrótce będzie zgoda na embargo na import ropy z Rosji. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia do końca tygodnia, wtedy sprawą zajmą się ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów, którzy spotykają się w poniedziałek na comiesięcznej naradzie w Brukseli. Jednomyślną zgodę na wstrzymanie zakupów rosyjskiej ropy cały czas blokują Węgry.
2022-05-13, 11:31
Węgry już oficjalnie poinformowały, że chcą od 500 milionów do 750 milionów euro, by mogły się odłączyć od rosyjskiego rurociągu i podłączyć do chorwackiego. To - jak można usłyszeć w Brukseli - kwota zbyt wygórowana tym bardziej, że istnieją techniczne możliwości tłoczenia ropy na Węgry rurociągiem adriatyckim.
- Ostatecznie myślę, że dojdziemy wkrótce do porozumienia, choć to nie jest takie łatwe - skomentował szef unijnej dyplomacji.
Co zwiera szósty pakiet sankcji?
W Brukseli niektórzy zaczęli sugerować, by oddzielić od szóstego pakietu sankcji embargo na ropę i przyjąć pozostałe elementy co do których jest zgoda. Chodzi między innymi o odłączenie od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT największego rosyjskiego banku - Sberbanku, czy o objęcie restrykcjami kolejnych osób, które będą miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa w Europie.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
- Węgry wciąż blokują embargo na import ropy z Rosji. Trwają negocjacje ws. sankcji UE
- Ceny ropy i gazu zniżkują. To reakcja na łagodzenie propozycji sankcji przez UE wobec Rosji?
- "Europa nie wróci do rosyjskiego gazu". Doradca prezydenta Zełenskiego o skutkach sankcji
kp
REKLAMA