Węgry wciąż blokują embargo na import ropy z Rosji. Trwają negocjacje ws. sankcji UE
Przewodnicząca Komisji Europejskiej przeprowadza dziś od rana konsultacje z krajami członkowskimi w sprawie bezpieczeństwa dostaw ropy do Unii i rozwoju infrastruktury naftowej. Wkrótce ma ogłosić też wkrótce wideokonferencję o współpracy regionalnej z sąsiadami Węgier.
2022-05-10, 14:55
Ursula von der Leyen zobowiązała się do tego podczas rozmowy wczoraj wieczorem w Budapeszcie z premierem Viktorem Orbanem. Wszystko po to, by umożliwić postęp w negocjacjach w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy, które blokują Węgry.
Wczorajsze wieczorne rozmowy w Budapeszcie nie przyniosły rozstrzygnięcia. Szefowa Komisji napisała w mediach społecznościowych, że pomogły one wyjaśnić pewne kwestie, że jest postęp, ale potrzebne są jeszcze dalsze prace.
Wysokie koszty?
Węgry blokują unijne sankcje mimo, że już wcześniej otrzymały obietnicę 32-miesięcznego wyłączenia spod embarga, które ma zacząć obowiązywać przed końcem roku. Władze w Budapeszcie mówią o zbyt wysokich kosztach, zagrożeniu dla bezpieczeństwa energetycznego i chcą unijnych funduszy na inwestycje, by mogły się odłączyć od ropociągu tłoczącego rosyjską ropę i podłączyć do rury z Chorwacji. Według ekspertów Węgry mogłyby to zrobić bez większych problemów gdyby tylko chciały.
Unijni urzędnicy uważają, że do porozumienia w sprawie embarga na import ropy z Rosji i szóstego pakietu sankcji na pewno dojdzie, ale nie potrafią powiedzieć kiedy.
REKLAMA
Ulgowe potraktowanie
Na ulgowe potraktowanie w przypadku embarga może też liczyć Słowacja, która dostała zapewnienie, że będzie mogła, jak Węgry, sprowadzać rosyjską ropę do końca 2024 roku. Czechy z kolei do połowy 2024 roku.
W szóstym pakiecie pozostał nadal, mimo oporu Malty i Cypru, zakaz wystawania polis ubezpieczeniowych statkom wszystkich bander przewożącym rosyjską ropę. Wykreślony natomiast został na ich wniosek zaproponowany przez Komisję zakaz transportu rosyjskiej ropy przez statki europejskie do krajów spoza Unii.
Posłuchaj
- Ceny ropy i gazu zniżkują. To reakcja na łagodzenie propozycji sankcji przez UE wobec Rosji?
- Są nowe sankcje Japonii wobec Rosji. Uderzenie w polityków, firmy i import ropy
- "Europa nie wróci do rosyjskiego gazu". Doradca prezydenta Zełenskiego o skutkach sankcji
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
ASP
REKLAMA
REKLAMA