more_horiz
Wiadomości

Wymiana żołnierzy USA w Europie. Rzecznik Pentagonu: siły zostaną utrzymane na tym samym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 05:45
Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, zdecydował o rozmieszczeniu około 10 tys. 500 amerykańskich żołnierzy w Europie. Zastąpią oni tych, którzy wcześniej służyli na Starym Kontynencie. Do rotacji dojdzie w ciągu najbliższych tygodni.
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zdecydował o rozmieszczeniu około 10 tys. 500 amerykańskich żołnierzy w Europie
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zdecydował o rozmieszczeniu około 10 tys. 500 amerykańskich żołnierzy w EuropieFoto: Michele Ursi/Shutterstock

Rzecznik Pentagonu John Kirby, podczas konferencji prasowej zapewnił, że wymiana będzie miała charakter "jeden do jednego". Pozwoli to utrzymać ogólną liczbę sił w regionie na niezmienionym poziomie około 100 tysięcy. Z kolei zmieniani żołnierze powrócą do swoich baz domowych.

Rosyjska agresja

Stany Zjednoczone w lutym i marcu rozmieściły i przeniosły tysiące żołnierzy, aby wzmocnić sojuszników w Europie w obliczu ataku Rosji na Ukrainę. Jednak, jak zaznacza Pentagon, amerykańscy żołnierze nie będą brali udziału w działaniach wojennych w tym kraju.

Lloyd Austin podkreśla, że jeśli Rosja zdecyduje się na atak na cele w Polsce, Sojusz Północnoatlantycki stanie w jej obronie jako koalicja. Dodał, że Stany Zjednoczone mają plany na taką ewentualność i byłyby gotowe odpowiedzieć.

- Zawsze niebezpieczne jest wdawać się w hipotetyczne scenariusze, ale w tym przypadku jest to bardzo, bardzo ważna kwestia. Jeśli Rosja zdecyduje się na zaatakowanie jakiegokolwiek kraju, który jest członkiem NATO, to jest to "game changer". Wtedy, zgodnie z zobowiązaniami artykułu V, z pewnością NATO odpowiedziałoby, najprawdopodobniej jako koalicja w jakiejś formie - powiedział.

Posłuchaj
00:32 11738394_1.mp3 Rzecznik Pentagonu John Kirby: sekretarz zlecił rozmieszczenie 10 500 żołnierzy w Europie (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem