more_horiz
Wiadomości

Turcja zmieni stanowisko ws. rozszerzenia NATO? Wiceszef MSZ zapowiada rozmowy z Ankarą

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 11:43
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiada, że Polska będzie przekonywała Turcję co do tego, jakie kroki są potrzebne, by zwiększyć bezpieczeństwo w naszym regionie. Wczoraj Ankara wyraziła wątpliwości wobec zapowiadanego wniosku Szwecji o członkostwo w NATO.
Finlandia i Szwecja chcą dołączyć do NATO
Finlandia i Szwecja chcą dołączyć do NATOFoto: Spc. Elizabeth Macpherson/U.S Ar / Zuma Press / Forum

Wiceminister Szynkowski vel Sęk przypomniał w Polskim Radiu 24, że Polska ma dobre kontakty z tureckimi władzami. 

- Ostatni czas to okres intensyfikacji kontaktów z Turcją. Prezydenci Polski i Turcji, w ciągu ostatniego roku rozmawiali trzykrotnie. Rozmawiają również regularnie telefonicznie - zaznaczył Szynkowski vel Sęk. Dodając, że sam uczestniczył w spotkaniu w Ankarze w kwietniu.

- Nasz kontakt z Turcją jest intensywny i oczywiście będziemy go wykorzystywać także do tego, żeby przekonywać naszych partnerów, do tego jakie kroki są potrzebne, by wspólnie wzmacniać bezpieczeństwo w regionie - dodał wiceminister. 

Wcześniej konsultacji w sprawie przekonania Turcji do członkostwa Szwecji w NATO zapowiedział szef BBN Paweł Soloch. W tym tygodniu wniosek o wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego złożyła Finlandia.

Polska za przyjęciem Finlandii

Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że Polska opowiada się za jak najszybszym przyjęciem Finlandii do Sojuszu. Prezydent tego kraju oraz szef fińskiego rządu powiedzieli, że Finlandia powinna jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Sanna Marin oznajmili w czwartek, że ich kraj powinien ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej. Do tej pory Finlandia zachowywała neutralność i odmawiała wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, chcąc utrzymać dobre stosunki z Rosją.

Posłuchaj
00:26 11738808_1.mp3 Polskie Radio 24: Sz. Szynkowski vel Sęk o rozszerzeniu NATO

Wniosek Finlandii o wstąpienie do NATO również neutralną Szwecję może skłonić do podobnego kroku. W najbliższą niedzielę rządzący tam socjaldemokraci mają podjąć ostateczną decyzję, czy kraj ten będzie się ubiegał o członkostwo w NATO.
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział wcześniej, że możliwe jest uruchomienie szybkiej ścieżki przyjęcia Finlandii i Szwecji do Sojuszu.

***

Po czwartkowej deklaracji prezydenta i premier proces wejścia Finlandii do NATO ma zostać przyspieszony. Prawdopodobnie w niedzielę rząd formalnie zdecyduje o ubieganiu się o członkostwo, a parlament ma się tym zająć w poniedziałek.

as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem