more_horiz
Wiadomości

Niemieckie media: Rosjanie będą dostosowywać działalność swoich szpiegów do nowej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 19:48
Telewizja ARD informuje, że od początku inwazji Rosji na Ukrainie ponad 400 rosyjskich dyplomatów musiało opuścić kraje europejskie, gdzie mieli być szpiegami. Jak dodaje, to poważny cios dla Moskwy i europejskie organy bezpieczeństwa zakładają, że Rosja będzie teraz dostosowywać swoją działalność szpiegowską do zmienionej sytuacji. 
Niemieckie media: Rosja będzie dostosowywać działalność swoich szpiegów do nowej sytuacji
Niemieckie media: Rosja będzie dostosowywać działalność swoich szpiegów do nowej sytuacjiFoto: AlyoshinE/Shutterstock

Wśród około 400 rosyjskich dyplomatów, o których mówi się, że w rzeczywistości są agentami służb specjalnych, było 40 Rosjan akredytowanych przy ambasadzie Rosji w Berlinie i rosyjskich konsulatach generalnych w Niemczech - przypomina portal telewizji.

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych wydaliło przede wszystkim osoby uważane za członków rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i Służby Wywiadu Zagranicznego SWR. Ich rodziny również musiały opuścić Niemcy.

Wycofanie setek agentów tajnych służb, "z których część ma duże doświadczenie, jest postrzegane jako poważny cios. Europejskie organy bezpieczeństwa zakładają, że Rosja będzie teraz dostosowywać swoją działalność szpiegowską, aby nadal pozyskiwać informacje z dziedziny polityki, biznesu, wojskowości i badań naukowych" - czytamy na portalu ARD.

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa można założyć, że "nasilą się np. ataki cybernetyczne". Spodziewają się głównie ataków hakerskich, których celem są informacje dotyczące polityki energetycznej, sankcji i projektów zbrojeniowych.

"Większa liczba szpiegów"

"Polskie władze ostrzegły niedawno, że coraz częściej celem ataków mogą być także członkowie rosyjskiej opozycji i działacze ukraińscy" - przypomina ARD.

Oprócz ataków hakerskich "renesans mogą przeżyć stare metody z czasów zimnej wojny".

Według osób z kręgów sił bezpieczeństwa Moskwa będzie w przyszłości korzystać z większej liczby podróżujących szpiegów, czyli osób wyposażonych w fałszywe tożsamości, które podróżują do kraju docelowego tylko w określonym celu - informuje ARD.

Program "nielegałów"

Agencje bezpieczeństwa podejrzewają również, że "Moskwa może w najbliższych latach wznowić niezwykle wyrafinowaną, kosztowną i ryzykowną formę szpiegostwa" - program "nielegałów".

Nazywani tak są szpiedzy, którzy "dostają się do kraju docelowego ze skonstruowanymi biografiami i tożsamościami stanowiącymi przykrywkę, i pozostają tam aktywni przez lata, a nawet dziesięciolecia. Nie mają statusu dyplomatycznego, a zatem nie są chronieni przed ściganiem, jeśli zostaną zdemaskowani. Ich przykrywką jest zwykle to, że udają, iż prowadzą życie klasy średniej, jako normalne małżeństwo lub rodzina z sąsiedztwa" - pisze portal ARD.

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem