more_horiz
Wiadomości

Dodatkowe pieniądze z UE dla Ukrainy. KE zapowiada też powojenny plan odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 16:15
Unia Europejska przekaże Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję, dodatkowe wsparcie finansowe w tym roku do dziewięciu miliardów euro. Zapowiedziała to przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Bruksela zapowiada też plan odbudowy powojennej Ukrainy.
Unia Europejska przekaże Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję, dodatkowe wsparcie finansowe w tym roku do dziewięciu miliardów euro
Unia Europejska przekaże Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję, dodatkowe wsparcie finansowe w tym roku do dziewięciu miliardów euroFoto: shutterstock.com/Boreiko, Twitter.com/@ZelenskyyUa, Twitter.com/@vonderleyen

Dodatkowe wsparcie finansowe z Unii to pakiet nisko oprocentowanych pożyczek jako doraźna pomoc, ale Komisja przewiduje też bezzwrotne dotacje. W tym celu Bruksela ma zaproponować unijnym krajom coś na kształt obecnego Funduszy Odbudowy zasilanego pieniędzmi zapożyczonymi na rynkach finansowych pod wspólne gwarancje całej Unii.

Powojenny plan odbudowy

Bruksela zapowiada też plan odbudowy powojennej Ukrainy, który ma łączyć inwestycje z reformami.

- Ukraina znajduje się na linii frontu i broni wartości europejskich. Będziemy nadal stać po jej stronie w czasie tej wojny i podczas odbudowy kraju. Unia ma obowiązek i strategiczny interes w przewodzeniu tym wysiłkom na rzecz odbudowy. Zasady odbudowy powinny łączyć inwestycje z reformami. Z czasem będą one wspierać Ukrainę w podążaniu europejską drogą - powiedziała szefowa Komisji Ursula Von der Leyen

Posłuchaj
00:30 11745911_1.mp3 KE oferuje dodatkowa pomoc dla Ukrainy w tym roku do 9 mld euro (IAR) 

Plan miałby obejmować kluczowe reformy w takich obszarach jak walka z korupcją, wzmocnienie administracji państwowej, praworządność i niezależność sądownictwa. Komisja proponuje stworzenie platformy odbudowy Ukrainy, prowadzonej wspólnie przez Brukselę i Kijów, skupiającej państwa członkowskie, międzynarodowych darczyńców czy międzynarodowe instytucje finansowe. 

Prezydent Zełenski dziękuje za wsparcie

Prezydent Ukrainy podziękował przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za najnowszy pakiet wsparcia dla Ukrainy. Chodzi o 9 miliardów euro przeznaczonych na pomoc makrofinansową oraz "platformę odbudowy" Ukrainy - o czym poinformował ukraiński przywódca na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.

"Takie wsparcie pomoże Ukrainie wygrać wojnę, przezwyciężyć skutki agresji rosyjskiej i przyspieszyć dążenie do członkostwa w Unii Europejskiej" - czytamy we wpisie prezydenta Ukrainy.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także