Obowiązek magazynowania gazu. Dziś kolejna runda unijnych negocjacji

W Brukseli odbędzie się dziś następna runda negocjacji przedstawicieli unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego w sprawie obowiązkowego magazynowania gazu. Poprzednie rozmowy miały miejsce w poniedziałek. Nie przyniosły porozumienia.

2022-05-19, 06:05

Obowiązek magazynowania gazu. Dziś kolejna runda unijnych negocjacji
Polski terminal LNG w wielkim stopniu zwiększy możliwość gromadzenia gazu, aby umożliwić lepsze rozwożenie gazu po całej Polsce samochodami cysternami. Foto: Mike Mareen/Shutterstock

Rozmowy dotyczą propozycji Komisji, by jeszcze tej zimy magazyny w państwach członkowskich były wypełnione w 80 procentach, a w kolejnych latach w 90 procentach.

W grupie negocjatorów Europarlamentu jest dwóch Polaków - Jerzy Buzek, który stoi na jej czele i Zdzisław Krasnodębski. Podczas negocjacji sporna okazała się kwestia jakim gazem wypełnić magazyny. Negocjatorzy Europarlamentu uważali, że nie może to być surowiec rosyjski. - Bo to znaczyłoby, że Unia zaczęłaby w najbliższych miesiącach kupować jeszcze więcej gazu rosyjskiego w sytuacji, kiedy rozstrzyga się teraz wojna na Ukrainie - podkreślił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką europoseł Zdzisław Krasnodębski.

Posłuchaj

KE przedstawia plan szybkiego uniezależnienia się od rosyjskich dostaw. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Magazynowanie gazu. Konieczne szybkie porozumienie

Europosłowie proponowali zapis, by magazyny nie były wypełniane gazem z krajów objętych sankcjami. To odrzuciła Francja reprezentująca unijne kraje argumentując, że zbyt wyraźnie wskazuje na Rosję i spowoduje pozwy Gazpromu. Kolejne propozycje mówiły o braniu pod uwagę bezpieczeństwa dostaw, interesów Unii i zmniejszaniu zależności od jednego dostawcy ale i to zostało odrzucone przez Francję.

Dziś kolejna próba osiągnięcia porozumienia w sprawie przepisów, które - jak podkreślał europoseł Jerzy Buzek - trzeba jak najszybciej uzgodnić. - To oznacza bezpieczeństwo dostaw gazu w czasie następnej zimy - dodał.

REKLAMA

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej