more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Europarlament chce utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 15:59
Parlament Europejski domaga się utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję na Ukrainie. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie domagając się postawienia przed sądem nie tylko dowódców wojskowych i żołnierzy, ale też liderów politycznych.
PE domaga się międzynarodowego trybunału karnego ds. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję na Ukrainie
PE domaga się międzynarodowego trybunału karnego ds. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję na UkrainieFoto: PAP/Newscom/Ken Cedeno

Europosłowie wezwali Unię do podjęcia wszelkich niezbędnych działań, by wesprzeć ścigania reżimów - rosyjskiego i białoruskiego za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, ludobójstwo i agresję.

- Jesteśmy świadkami tej samej brutalności żołnierzy armii rosyjskiej, co kilkadziesiąt lat temu. Muszą oni być pociągnięci do odpowiedzialności podobnie jak ich przywódcy polityczni - podkreślała europoseł Rasa Jukneviciene z grupy chadeków podczas debaty poprzedzającej głosowanie rezolucji.

"Rosja musi ponieść klęskę"

W podobnym tonie wypowiadała się też polska europoseł Anna Fotyga. - Rosja musi w tej wojnie ponieść klęskę, nie może być bezkarności dla sprawców zbrodni i politycznych decydentów - podkreślała była szefowa dyplomacji. Dodała, że przez dekady Rosja odwracała uwagę Zachodu od swojego najbliższego sąsiedztwa, by zawłaszczyć te tereny. - Teraz jest to już niemożliwe - powiedziała Anna Fotyga.

W przyjętej rezolucji europosłowie napisali, że Unia powinna zapewnić wsparcie eksperckie, budżetowe i administracyjne, śledcze oraz logistyczne potrzebne do powołania międzynarodowego trybunału. Podkreślili, że Unia powinna szybko podjąć działania, bo istnieje poważne ryzyko, że z powodu trwających działań wojennych dowody dotyczące zbrodni wojennych zostaną zniszczone.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w steramingu PolskieRadio24.pl

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem