more_horiz
Wiadomości

Finlandia wstąpi do NATO szybciej niż Szwecja? Stoltenberg wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 17:14
- Opowiadamy się za szybką decyzją w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do Sojuszu - zadeklarował w Kopenhadze sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg podkreślił też, że wnioski obu państw będą rozpatrywane jednocześnie. 
Stoltenberg: opowiadamy się za szybkim, jednoczesnym przyjęciem Szwecji i Finlandii
Stoltenberg: opowiadamy się za szybkim, jednoczesnym przyjęciem Szwecji i FinlandiiFoto: PAP/EPA/MARTIN SYLVEST

- Wnioski Szwecji i Finlandii będą rozpatrywane we wspólnym procesie - podkreślił Stoltenberg. W ten sposób odpowiedział na pytanie dziennikarzy, czy w związku z krytyką władz tureckich, kierowaną przede wszystkim pod adresem Szwecji, jako pierwsza do Sojuszu może wejść Finlandia.

Negocjacje z Turcją

Szef NATO zapewnił, że Sojusz jest "w stałym kontakcie z Ankarą". - Naszym celem jest rozwiązanie problemu sprzeciwu Turcji wobec nowych członków tak szybko, jak to możliwe - zaznaczył Stoltenberg.

Wyraził przekonanie, że "różnica zdań wśród sojuszników nie jest niczym wyjątkowym". - Mamy doświadczenie w rozwiązywaniu sporów - stwierdził.

Polityka bezpieczeństwa nie tylko w ramach NATO

Stoltenberg, odpowiadając na pytanie o zwiększone ambicje UE w sprawie obronności, ocenił, że "może to wzmocnić NATO". W Danii 1 czerwca odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia się tego kraju do unijnej polityki bezpieczeństwa.

Sekretarz generalny NATO powtórzył, że jego zdaniem Ukraina wygra wojnę z Rosją. Nie powiedział jednak, kiedy to się stanie. - Wojna może się przeciągać, musimy być przygotowani na długofalowe wsparcie Ukrainy - podkreślił.

Czytaj także:

Zobacz również: Tomasz Siemoniak w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem