Szwecja otrzyma pomoc wojskową jeszcze przed wejściem do NATO. Parlament przyjął specjalną ustawę

Parlament Szwecji wyraził zgodę na przyjęcie pomocy wojskowej ze strony państw NATO oraz UE. Decyzja ma związek z groźbami, jakie Rosja artykułowała pod adresem Szwecji, jeśli kraj zdecyduje się przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

2022-05-18, 18:55

Szwecja otrzyma pomoc wojskową jeszcze przed wejściem do NATO. Parlament przyjął specjalną ustawę
Parlament Szwecji wyraził zgodę na przyjęcie pomocy wojskowej państw UE oraz NATO. Foto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

Przyjęta przez aklamację w ekspresowym tempie ustawa daje szwedzkiemu rządowi możliwość zwrócenia się o wsparcie sił zbrojnych państw UE oraz NATO w przypadku stanu wojny lub zagrożenia. Jak podkreślono, celem obecności wojsk sojuszników w Szwecji może być "zapobieganie naruszeniom terytorium w okresie pokoju lub podczas wojny między dwoma innymi krajami".

Zapewnienia pomocy wojskowej w okresie rozpatrywania szwedzkiego wniosku o wejście do NATO zadeklarowały m.in. Wielka Brytania, Norwegia, Dania oraz Islandia, a także USA.

W tej sprawie w środę do Waszyngtonu udał się szwedzki minister obrony Peter Hultqvist, a w czwartek z prezydentem USA Joe Bidenem rozmawiać będą premier Szwecji Magdalena Andersson oraz prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

Szwecja i Finlandia na drodze do NATO

W środę Szwecja oraz Finlandia złożyły w Brukseli oficjalne wnioski o dołączenie do NATO. 

REKLAMA

- Decyzje, które podjęliście, są historycznym krokiem. Jesteście naszymi najbliższymi partnerami. Wasze członkostwo w Sojusz zwiększy nasze wspólne bezpieczeństwo. Wszyscy sojusznicy zgadzają się co do tego, że rozszerzenie NATO jest ważne. I wszyscy jesteśmy zgodni, że to historyczny moment, który musimy wykorzystać - powiedział szef Sojuszu. Jens Stoltenberg dodał, że sprawy związane z bezpieczeństwem wszystkich krajów członkowskich zostaną wzięte pod uwagę. Podkreślił, że sojusznicy są zdeterminowani, by uzgodnić szybko wspólne stanowisko.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej