more_horiz
Wiadomości

Polscy biskupi z wizytą Kijowie i Buczy. "Prosimy o zmartwychwstanie dla Ukrainy"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 20:00
Polscy biskupi, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, udali się na Ukrainę. Odwiedzili m.in. Kijów, gdzie odprawili mszę świętą. - Prosimy, by Pan dał Ukrainie zmartwychwstanie i życie - mówił prymas w homilii. 
Polscy biskupi w Kijowie: prosimy o zmartwychwstanie i życie dla Ukrainy
Polscy biskupi w Kijowie: prosimy o zmartwychwstanie i życie dla UkrainyFoto: Twitter/@StanislawBudzik

Oprócz arcybiskupów Gądeckiego i Polaka w trzydniowej wizycie na Ukrainie uczestniczy też metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Jak informowano jeszcze przed wyjazdem, celem tej podróży jest okazanie solidarności i wsparcia dla Ukrainy.

Polscy biskupi z wizytą na Ukrainie 

W czwartek po południu biskupi odprawili mszę świętą w kijowskim kościele św. Aleksandra, w której uczestniczył m.in. ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki. W homilii abp Polak nawiązał do zbrodni popełnionych w podkijowskich miejscowościach. - Kiedy dzisiaj w Buczy modliliśmy się w tych miejscach, w których zostały już dokonane ekshumacje, kiedy widzieliśmy przykryty piaskiem grób, kiedy tam uklęknąłem doświadczałem prawdy, że to miejsce śmierci jest miejscem zmartwychwstania i życia - mówił prymas.

Jak dodał "ci, którzy zostali tak okrutnie pozbawieni życia wołają przede wszystkim o to, abyśmy nie tracili nadziei i byli ludźmi zmartwychwstania i życia". - Przychodząc do braci na Ukrainę chcemy w szczególny sposób prosić o to, by Pan dał Ukrainie zmartwychwstanie i życie - powiedział abp Polak.

Biskupi odwiedzili w czwartek zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupa Swiatosława Szewczuka. Dzień wcześniej duchowni byli we Lwowie.

Członkom delegacji towarzyszy proboszcz wspólnoty greckokatolickiej w Lublinie ks. Stefan Batruch. Po powrocie hierarchów do Polski planowana jest konferencja prasowa w Poznaniu.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem