more_horiz
Wiadomości

"Na podwórkach groby, domów już nie ma". Miasto Rubiżne podzieliło los Mariupola

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 12:05
Szef regionalnych władz Serhij Hajdaj na Telegramie poinformował o dramatycznej sytuacji miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, które jego zdaniem podzieliło los Mariupola. "Miejscowość została doszczętnie zniszczona przez rosyjskie wojska. Na podwórkach znajdują się groby, ocalałych budynków już nie ma, a wielu domów nie uda się odbudować" - zaznaczył. 
Władze obwodu ługańskiego: miasto Rubiżne podzieliło los Mariupola
Władze obwodu ługańskiego: miasto Rubiżne podzieliło los MariupolaFoto: shutterstock.com/Oleksii Synelnykov, t.me/Сергій Гайдай / Луганська ОДА

"Przed rosyjską inwazją (rozpoczętą 24 lutego) w Rubiżnem mieszkało ponad 60 tys. osób. Pracowali w fabrykach, w sferze budżetowej, w rozwiniętym sektorze małej przedsiębiorczości. Dzisiaj rubiżnianie dzielą się na trzy kategorie - tych, którzy ewakuowali się do innych, bezpiecznych miast Ukrainy lub za granicę, deportowanych do Rosji lub na terytoria okupowane przez najeźdźców oraz ludzi będących zakładnikami kadyrowców (czeczeńskich oddziałów rosyjskiej Gwardii Narodowej) i ukrywających się w piwnicach" - napisał Serhij Hajdaj.

"Splądrowane i wypalone ceglane pudełka - oto teraz nasze Rubiżne. Będziemy odbudowywać miasto niemal od zera" - dodał gubernator.

Rosyjskie wojska opanowały Rubiżne w połowie maja. Miejscowość leży około 10 km na północny zachód od Siewierodoniecka - nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie. Zdobycie tego ośrodka jest obecnie jednym z najważniejszych celów najeźdźcy podczas ofensywy na wschodzie Ukrainy. 

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Intensywne walki w obwodzie ługańskim

Główne ataki Rosjan skoncentrowane są w kierunku Lisiczańska i Siewierodoniecka. To tam, według ukraińskiego Sztabu Generalnego, trwają najintensywniejsze walki w obwodzie ługańskim. Mija 86 dzień wojny na Ukrainie. Donbas, a konkretnie obwód ługański - to tam Rosjanie prowadzą najaktywniejszą ofensywę. Oprócz okolic Siewierodoniecka i Lisiczańska wróg, jak wynika z raportu ukraińskiej armii, w Donbasie szturmował również w kierunku Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Kurachowego.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem