more_horiz
Wiadomości

Kreml zwalcza krytyków. Dwa wielkie nazwiska na liście "agentów zagranicznych"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 06:00
Jeden z najbardziej prominentnych krytyków Kremla - Michaił Chodorkowski - a także szachowy mistrz świata Garri Kasparow zostali uznani w Rosji za "agentów zagranicznych" - przekazała rosyjska państwowa agencja TASS.
Klasyfikacja agent zagraniczny jest powszechnie stosowana wobec polityków opozycyjnych
Klasyfikacja "agent zagraniczny" jest powszechnie stosowana wobec polityków opozycyjnychFoto: shutterstock.com/FOTOGRIN

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości umieściło ich na odpowiedniej liście - donosi TASS.

59-letni Kasparow i 58-letni Chodorkowski finansowali swoją działalność ze "źródeł" na Ukrainie - uzasadniło rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości w zaktualizowanej wersji swojej listy "agentów zagranicznych".

W 2004 r. Chodorkowski był uważany za najbogatszego człowieka w Rosji. Kiedy zaczął krytykować politykę Kremla, został oskarżony o korupcję i skazany na dziewięć lat więzienia. Został zwolniony w 2013 r. i od tego czasu mieszka za granicą.

"Zaciekły krytyk"

Garri Kasparow również publicznie krytykował Putina i jego działania. Były szachista spotkał się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim. 

"Rosyjski arcymistrz Garri Kasparow to zaciekły krytyk Kremla, który rozumie, że na Ukrainie toczy się dziś walka o przyszłość wolnego świata. Spotkaliśmy się, by porozmawiać, jak uniknąć błędów przeszłości, przed którymi ostrzegał już śp. Prezydent Lech Kaczyński" - napisał premier Morawiecki.

Stygmatyzacja opozycji

Klasyfikacja "agent zagraniczny" przypomina zniesławianie krytyków w Związku Radzieckim jako "wrogów ludu" i jest powszechnie stosowana wobec polityków opozycyjnych, a także dziennikarzy i działaczy praw człowieka krytycznych wobec reżimu Władimira Putina. Kreml zarzuca im, że ich działalność jest finansowana z zagranicy.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także