Arcybiskup odmawia Nancy Pelosi komunii świętej. Przyczyną jej publiczne poparcie dla aborcji

Konserwatywny arcybiskup San Francisco, Salvatore Cordileone, stwierdził, że przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi nie może przyjmować komunii w tej archidiecezji. Uzasadnił to jej poparciem dla prawa aborcyjnego.

2022-05-21, 06:25

Arcybiskup odmawia Nancy Pelosi komunii świętej. Przyczyną jej publiczne poparcie dla aborcji
Arcybiskup odmawia Nancy Pelosi komunii świętej. "Nastała już na to pora". Foto: G. Ronald Lopez / Zuma Press / Forum

W liście ogłoszonym w piątek arcybiskup pisał m.in., "jeśli nie odrzuci Pani publicznie swojego poparcia dla »praw« do aborcji lub nie powstrzyma się od publicznego odwoływania się do swojej wiary katolickiej i przyjmowania komunii świętej, nie będę miał innego wyboru, jak zadecydować zgodnie z kanonem 915, że nie zostanie Pani dopuszczona do komunii świętej".

"Nastał już na to pora"

Cordileone ocenił, że nastała już na to pora, ponieważ Pelosi nie zrewidowała publicznie swego stanowiska w sprawie aborcji. Usprawiedliwiając to wciąż odwołuje się do wiary katolickiej i przyjmuje komunię.

Arcybiskup zawiadomił szefową Izby Reprezentantów, że nie zostanie dopuszczona do komunii świętej, dopóki publicznie nie wyrzeknie się poparcia dla zalegalizowania aborcji nie otrzyma podczas spowiedzi rozgrzeszenia z tego grzechu ciężkiego.

"W minionym roku Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych przegłosowała dokument, powstrzymujący się od odmowy podania komunii świętej prezydentowi Joe Bidenowi lub innym osobom popierającym prawo do aborcji. Dążyli do tego konserwatyści w Kościele pomimo wskazań papieża Franciszka" – stwierdziła CNN.

REKLAMA

Decyzja Sądu Najwyższego

Prezydent USA Joe Biden ocenił, że nieoficjalne informacje o możliwym orzeczeniu Sądu Najwyższego USA zakazującym aborcji, może zapowiadać dalsze decyzje idące w tym kierunku. - Będziecie świadkami tych decyzji, które jeszcze bardziej podzielą Stany Zjednoczone. Będziemy się kłócić o sprawy, o które nie powinniśmy się kłócić - ostrzegł.

Do mediów przedostały się informacje, według których Sąd Najwyższy USA zamierza wkrótce uchylić orzeczenie z 1973 r. (Roe v. Wade) legalizujące aborcję. W liczącym dziewięciu sędziów Sądzie Najwyższym przewagę mają obecnie konserwatyści.

Czytaj także:

- Uważam, że prawo kobiety do wyboru jest fundamentalne, Roe jest prawem tego kraju od prawie 50 lat, a podstawowa sprawiedliwość i stabilność naszego prawa wymaga, by nie odwracać tej decyzji - ocenił Joe Biden w wydanym dzień później oświadczeniu

REKLAMA

Projekt orzeczenia Sądu Najwyższego opublikował na początki maja portal Politico. Według bezprecedensowego przecieku, Sąd ma całkowicie znieść ustanowione przez poprzednie wyroki konstytucyjne prawo do aborcji, w efekcie pozostawiając regulacje w tej sprawie do decyzji poszczególnych stanów. W tekście decyzji sędzia Samuel Alito twierdzi, że prawo do aborcji nie figuruje w konstytucji i sugeruje, że choć decyzja może być niepopularna, sędziowie nie powinni kierować się "reakcją publiki na naszą pracę".

as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej