more_horiz
Wiadomości

Groźby Korei Północnej. Biden w Seulu: jesteśmy przygotowani na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 11:16
Prezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone są ''przygotowane na wszystko, co planuje Korea Północna''. Podczas wizyty w Seulu skierował do Kim Dzong Una słowa: "Witam. Kropka". Amerykański przywódca odleciał z Korei Południowej do Japonii.
Prezydent Biden: jestem przygotowany na próbę nuklearną Korei Północnej
Prezydent Biden: jestem przygotowany na próbę nuklearną Korei PółnocnejFoto: PAP/EPA/YONHAP

Wcześniej Joe Biden spotkał się z nowym prezydentem Korei Południowej. Jednym z głównych tematów rozmów była kwestia zagrożenia nuklearnego i rakietowego ze strony Korei Północnej. Prezydent USA powiedział, że "nie obawia się" nowych północnokoreańskich prób jądrowych, które byłyby pierwszymi od prawie pięciu lat. Prezydent USA Joe Biden i prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol rozważali również rozszerzenie ćwiczeń wojskowych i ewentualne rozmieszczenie w regionie większej ilości amerykańskiej broni.

Szczepionki dla Korei Północnej 

Ponadto Joe Biden poinformował, że Korea Północna nie odpowiedziała na amerykańskie propozycje, w tym na ofertę szczepionek przeciw COVID-19. Dodał, że Stany Zjednoczone są otwarte na dialog z Kim Dzong Unem, jeśli tylko miałoby to doprowadzić do "poważnego przełomu".

Podczas wizyty Joe Bidena w Seulu prezydenci Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej podkreślili potrzebę dalszego wzmacniania więzi między obydwoma krajami.

Po wizycie w Korei Południowej Joe Biden udał się do Japonii, gdzie weźmie udział w szczycie sojuszu strategicznego Quad, czyli czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa, który powstał w 2007 roku w celu przeciwdziałania chińskim wpływom w regionie Indo-Pacyfiku. Członkami sojuszu są USA, Japonia, Australia i Indie.

***

W Tokio amerykański prezydent spotka się z premierem Japonii Fumio Kishidą i cesarzem Naruhito.

as

Zobacz także

Zobacz także