more_horiz
Wiadomości

Rozmowa szefów dyplomacji USA i Francji. "Wsparcie dla Finlandii i Szwecji"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 23:50
Szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Francji, Antony Blinken i Catherine Colonna odbyli w niedzielę rozmowę telefoniczną. Jak poinformował amerykański Departamentu Stanu, poruszono tematy pomocy dla Finlandii i Szwecji w związku z ich akcesją do NATO. 
Blinken i Colonna dyskutowali, jak najlepiej wesprzeć Finlandię i Szwecję na ich drodze do NATO
Blinken i Colonna dyskutowali, jak najlepiej wesprzeć Finlandię i Szwecję na ich drodze do NATOFoto: EPA/VALDA KALNINA

Blinken i Colonna rozmawiali m.in. o tym, "jak najlepiej wesprzeć Finlandię i Szwecję na ich drodze do NATO".

Zgodzili się również co do konieczności kontynuowania pomocy udzielanej Ukrainie i utrzymania "znaczących kosztów" ponoszonych przez prezydenta Rosji Władimira Putina za jego "wojnę z wyboru" przeciwko Ukrainie.

Rozmówcy "podkreślili wagę problemu bezpieczeństwa żywnościowego dotykającego miliony osób na całym świecie, który został pogłębiony brutalną wojną Rosji przeciw Ukrainie".

Przekonać Turcję

Na drodze do akcesji Finlandii i Szwecji stoi w tej chwili Turcja. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem stwierdził, że Turcja nie postrzega pozytywnie wniosków Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO, chyba że kraje te "podejmą wyraźną współpracę w walce z terroryzmem i innymi problemami". Jednocześnie turecki prezydent zaznaczył, że popiera politykę otwartych drzwi do NATO.

Prezydent Turcji domaga się, aby Szwecja podjęła konkretne działania związane z obecnością na jej terytorium aktywistów Partii Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uważa za organizację terrorystyczną. 

Odpowiedź Moskwy

W odwecie za wszczęcie przez Helsinki procedury akcesyjnej do NATO, Moskwa wstrzymała dostawy gazu do Finlandii.

W Finlandii niemal 100 proc. zużywanego gazu pochodziło z Rosji (w tym surowiec dostarczany przez Estonię), jednak gaz stanowi tylko ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju. Jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych korzysta z gazu, ale duża część z nich nie zużywa go do celów grzewczych. Gaz ziemny ma znaczenie przede wszystkim dla różnych procesów przemysłowych w kraju, w tym przemysłu drzewnego, stalowego czy branży spożywczej.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także