more_horiz
Wiadomości

"Okażmy naszą wdzięczność i szacunek". Zełenski o specjalnej ustawie dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 02:15
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o przygotowaniu specjalnej ustawy dla Polaków. Ma ona być lustrzanym odbiciem prawa uchwalonego w Polsce dla obywateli Ukrainy. - Okażmy naszą wdzięczność i szacunek - powiedział Zełenski.
Uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymali w Polsce takie same prawa jak polscy obywatele - przypomniał Wołodymyr Zełenski
Uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymali w Polsce takie same prawa jak polscy obywatele - przypomniał Wołodymyr ZełenskiFoto: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP HANDOUT

W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu ukraiński przywódca zaznaczył, że dzięki wprowadzonej w Polsce ustawie uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymali - de facto i de iure - takie same prawa jak polscy obywatele.

- Oby obywatele Polski nigdy nie musieli z takiego prawa korzystać, ale okażmy naszą wdzięczność i szacunek - dodał.

Polityka sąsiedztwa

Wołodymyr Zełenski powiedział, że chce, aby ten krok był częścią nowej ukraińskiej polityki sąsiedztwa.

- Musimy rozwiązać spory i usunąć presję przeszłości z naszych obecnych relacji ze wszystkimi sąsiadami Ukrainy, którzy nas szanują i nie okupują naszego państwa - podkreślił.

Jedność narodów

Wcześniej Wołodymyr Zełenski, przemawiając w Radzie Najwyższej w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, podkreślił, że "jedność naszych narodów musi pozostać niezmienna; ani teraz, ani w przyszłości nikt nie ma prawa łamać tej jedności".  

Przebywający z wizytą na Ukrainie prezydent RP Andrzej Duda przemawiał w Radzie Najwyższej, gdzie został powitany przez deputowanych oklaskami. Prezydent Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który od początku wojny przemawiał w ukraińskim parlamencie.

Nagroda dla Rzeszowa

W dniu wizyty w Kijowie prezydenta Polski Andrzeja Dudy prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret dotyczący wprowadzenia nowej nagrody państwowej - miasta-ratownika - w podziękowaniu krajom partnerskim, które najbardziej pomogły Ukraińcom.

Pierwszym takim miastem - decyzją ukraińskiego prezydenta - został Rzeszów.

Czytaj także:

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w ukraińskim parlamencie:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem