more_horiz
Wiadomości

90. dzień wojny. Ukraina odpiera ataki w Donbasie [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 00:02
Armia ukraińska odparła w Donbasie dziewięć ataków rosyjskich w ciągu ostatniej doby; w sześciu innych miejscach nadal trwają walki - poinformował sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju. Tak relacjonowaliśmy 90. dzień wojny na Ukrainie. 
Odparto  dziewięć ataków, w sześciu miejscach nadal trwają walki  poinformował ukraiński sztab Operacji Sił Połączonych
Odparto dziewięć ataków, w sześciu miejscach nadal trwają walki – poinformował ukraiński sztab Operacji Sił PołączonychFoto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook
  • Wtorek był 90. dniem wojny na Ukrainie.
  • W ciągu trzech miesięcy od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 29 350 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
  • Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej odmawiają wykonywania misji bojowych ze względu na zły stan okrętów - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Marynarze mają też donosić ministrowi obrony Rosji Siergiejowi Szojgu i samemu Putinowi o defraudacjach pieniędzy na remont jednostek.
  • Według ukraińskiego sztabu, łączne straty sił rosyjskich wynoszą: 1302 czołgi, 3194 pojazdy opancerzone, 205 samolotów, 170 helikopterów, 606 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2213 pojazdów i cystern, 13 jednostek pływających i 480 dronów.
  • Ukraińska armia informuje o zaciętych walkach w Donbasie. Rosyjska armia stara się otoczyć miasta Lisiczańsk i Siewierodonieck. W kierunku Bachmutu Rosjanie poprawili swoje położenie taktyczne w okolicach wsi Wasyliwka.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

01:10

Rosjanie będą musieli opuścić Krym - powiedział w przemówieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Podobnie jak wszystkie inne okupowane tereny - dodał.

00:31

Ukraińskie wojsko strzela do najeźdźców pociskami z napisem "Za Mariupol" - podała agencja Ukrinform.

 

23:33

Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu m.in. zaapelował o wsparcie Ukrainy bronią ciężką. Podkreślił, że im dłużej potrwa wojna, tym większa będzie cena wolności Ukrainy i całego wolnego świata.

23:07

Ośmiu Rosjan postawiono w stan oskarżenia w związku ze zbrodniami popełnionymi na Ukrainie - informuje Nexta. Chodzi o pięciu żołnierzy i trzech najemników z grupy Wagnera.

22:54

Dysponowanie przez Rosję arsenałem nuklearnym utrudni proces uzyskania reparacji wojennych przez Ukrainę - pisze we wtorek portugalski portal Observador. Ocenia, że zdobycie środków finansowych na odbudowę Ukrainy od Rosji jest konieczne, choć aktualnie mało realne.

22:37

Federalny minister gospodarki Robert Habeck chce przygotować Niemcy na ewentualne odcięcie gazu przez Rosję, zwiększając liczbę rezerwowych elektrowni węglowych. Projekt odpowiedniej ustawy jest obecnie omawiany przez rząd – informuje we wtorek agencja dpa. W kolejnym kroku potrzebne będzie uzyskanie zgody Bundestagu.

22:35

Amerykanie w coraz mniejszym stopniu popierają karanie sankcjami Rosji za inwazję na Ukrainę, jeżeli odbywa się to kosztem gospodarki. Rosną obawy o inflację i ogólną kondycję gospodarczą USA - wynika z sondażu ośrodka NORC dla Associated Press.

Szerokie wcześniej poparcie dla sankcji USA wymierzonych w Moskwę nieznacznie maleje. 45 proc. Amerykanów wciąż twierdzi, że priorytetem powinny być restrykcje przeciw Rosji. Zdaniem 51 proc. należy jednak przede wszystkim ograniczyć działania, które szkodzą amerykańskiej gospodarce.

W kwietniu proporcje były dokładnie odwrotne. W marcu za największy priorytet sankcje uważało 55 proc.

22:35

Embargo na rosyjską ropę, które jest kwestią sporną dla pewnych krajów Unii Europejskiej, utrudnia porozumienie w sprawie następnej rundy sankcji na Rosję - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w wywiadzie dla stacji CNN, udzielonym podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Morawiecki, z którym rozmawiał Richard Quest, znany dziennikarz CNN specjalizujący się w tematach ekonomicznych, podkreślił, że Polska "pracuje nad jednością" krajów unijnych w kwestii embarga na ropę z Rosji.

- Dla państw, takich jak Węgry, Austria, Słowacja i Czechy, które nie maja dostępu do morza, wprowadzenie takich restrykcji jest wyzwaniem - dodał premier.

22:33

Rosyjskie wojska przeprowadziły na zatopionym krążowniku Moskwa operację, która trwała co najmniej dwa tygodnie; z wraku zabrano ciała poległych, sprzęt i niejawne dokumenty - poinformował we wtorek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

"W przedsięwzięciu wzięło udział od pięciu do siedmiu statków. Były to jednostki ratownicze, łodzie i holowniki, które wywoziły ciała oraz usuwały znajdujący się tam sprzęt wojskowy. Zabrano wszystko to, co tam zostało i nie powinno znaleźć się w posiadaniu innego państwa" - dodał Skibicki, cytowany przez portal Krym.Realii, czyli krymski projekt Radia Swoboda.

22:31

12 mieszkańców obwodu donieckiego zginęło w ciągu minionej doby w wyniku ostrzałów rosyjskich, a 10 osób zostało rannych - poinformował we wtorek Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego, leżącego na wschodzie Ukrainy.

22:31

Dla obwodu ługańskiego nastał najtrudniejszy czas w ciągu ośmiu lat wojny z Rosją; wrogowie atakują na wszystkich kierunkach równocześnie i zabijają nasze miasta, Siewierodonieck jest ledwie żywy - zaalarmował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

"Jest coraz gorzej. Trudno opisać słowami to, co robią najeźdźcy. (...) Wszystko dookoła aż trzeszczy, zrzucono bomby lotnicze na Siewierodonieck. (...) Rosjanie nacierają również od strony Zołotego i Kateryniwki, pod Komyszuwachą i Biłohoriwką. Trasa z Lisiczańska do Bachmutu jest ciągle ostrzeliwana. Tam »pracują« już grupy dywersyjno-rozpoznawcze przeciwnika, sytuacja niemal krytyczna" - napisał Hajdaj 

21:42

Armia ukraińska odparła w Donbasie dziewięć ataków rosyjskich w ciągu ostatniej doby; w sześciu innych miejscach nadal trwają walki – poinformował we wtorek sztab Operacji Sił Połączonych.

W komunikacie sztab podał, że w tym czasie zniszczono łącznie 31 jednostek sprzętu rosyjskiego. To m.in. trzy czołgi, 8 systemów artyleryjskich, 18 pojazdów opancerzonych. Ponadto ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła siedem rosyjskich dronów.

W ciągu doby "okupanci ostrzelali 39 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, zniszczyli i uszkodzili ponad 60 obiektów cywilnych" - podał sztab. 

21:41

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zapowiedział we wtorek powstanie międzynarodowej grupy roboczej, która wypracuje rekomendacje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Nową strukturą pokierują Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen - poinformowała ukraińska telewizja Kanał 24.

21:39

W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem; jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

We wtorek w Domu Trójmorza w Davos odbył się panel z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa.

21:37

Słynny finansista i filantrop George Soros powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej, a najlepszym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Władimira Putina.

Ocenił, że rosyjski przywódca doszedł do wniosku, że inwazja była błędem i będzie zabiegał o rozejm. - Ale rozejm jest nieosiągalny, ponieważ nie można mu ufać (...). Im słabszy jest Putin, tym bardziej jest nieprzewidywalny - powiedział. 

21:35

Nie tylko ja uważam, że nadmiarowe zyski Norwegii powinny być częściowo przeznaczone na odbudowę Ukrainy; tak twierdzi również ogromna część opinii publicznej Zachodu i niektórzy norwescy politycy - powiedział w wywiadzie dla portalu interia.pl premier Mateusz Morawiecki.

- Jestem przekonany, że niedługo usłyszymy w unijnym mainstreamie, że w sprawie Norwegii trzeba postąpić tak, jak mówiłem - zaznaczył szef rządu.

20:53

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk ocenił we wtorek, że Rosja przygotowuje się do długotrwałej wojny na Ukrainie. Sytuacja na froncie na wschodzie jest teraz "nadzwyczaj trudna", może ona określić wynik wojny - dodał rzecznik.

- Najgoręcej jest teraz w donieckim rejonie operacyjnym i na kierunku Słowiańska. Okupanci faktycznie przez całą dobę prowadzą ostrzały artyleryjskie i lotnicze, ostrzeliwują dzielnice mieszkalne - powiedział rzecznik. Jednocześnie - dodał - Rosja "poszukuje nowych linii" prowadzenia ostrzałów, w tym z terytorium Białorusi i z anektowanego Krymu.

20:44

W Berdiańsku, okupowanym przez rosyjskie wojska ukraińskim porcie nad Morzem Azowskim, wyznaczone przez nie władze poinformowały o wprowadzeniu do obiegu rubla rosyjskiego - podał we wtorek ukraiński portal Hromadske. Jednocześnie w obiegu ma pozostać ukraińska hrywna.

Hromadske powołuje się na wystąpienie Ołeksandra Saułenki, wyznaczonego w marcu przez Rosjan na p.o. mera Berdiańska. Saułenko powiedział, że jedna hrywna będzie równowartością dwóch rubli. 

20:43

W naszym żywotnym interesie jest dozbrajanie Ukrainy, aby Rosja przez kilkadziesiąt lat nie mogła zagrozić m.in. Polsce - podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk. Dodał, że lepiej być zadłużonym, więcej płacić za żywność, niż na własnej skórze przeżywać to, co teraz Ukraińcy.

20:41

Apelujemy do amerykańskich sojuszników i NATO, aby nie żałowali sił i środków na wsparcie Ukrainy, bez dostaw broni na Ukrainę, Rosja może osiągnąć przewagę, a to będzie oznaczało upadek Ukrainy i porażkę całej demokratycznej Europy - mówi w wywiadzie dla interia.pl premier Mateusz Morawiecki.

20:06

Rosyjska 58. armia, należąca do Południowego Okręgu Wojskowego, została niemal całkowicie rozbita przez siły ukraińskie; w niektórych kompaniach nie przeżyła ani jedna osoba - relacjonował rosyjski żołnierz tej formacji w rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). 

"Z 58. armii, uchodzącej za najcięższą (najlepiej uzbrojoną) w Południowym Okręgu Wojskowym, nie zostało dosłownie nic. W kompanii Walery Bakina nikt nie przeżył. Nikt! Wszystkich po prostu pozabijali, całą kompanię. Są też u nas kompanie, w których pozostało trzech lub czterech żywych ludzi" - relacjonował rosyjski wojskowy podczas rozmowy z żoną.

19:49

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w wywiadzie udzielonym we wtorek "Die Welt" do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by ten udał się do Kijowa.

- Myślę, że powinien to zrobić. Powinien odwiedzić stolicę walczącego narodu, aby przekonać się o powadze sytuacji, aby poczuć wagę tamtejszych wydarzeń – powiedział Morawiecki.

19:47

Henry Kissinger uważa, że Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją i natychmiast zakończyć trwającą od trzech miesięcy wojnę. Pisze o tym amerykański "Newsweek".

98-letni amerykański polityk przemawiał w poniedziałek online na trwającym tam Światowym Forum Ekonomicznym. Jego zdaniem w dłuższej perspektywie brak negocjacji z Rosją i dalsze antagonizowanie Moskwy może mieć katastrofalne skutki dla stabilności Europy.

Do wypowiedzi Kissingera nawiązuje też brytyjski „Telegraph”. Podkreśla, że wezwał on Zachód do zaprzestania prób zadawania miażdżącej klęski siłom rosyjskim na Ukrainie. W jego opinii byłoby fatalne dla Zachodu, gdyby dał się ponieść nastrojowi chwili i zapomniał o właściwym miejscu Rosji w europejskim układzie sił.

19:43

Holenderskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało we wtorek, że odnotowuje "wyraźny" wzrost liczby ukraińskich uchodźców szukających pomocy w powrocie do domu.

Służba Repatriacji i Wyjazdów (DT&V) informuje, że na początku maja nie otrzymywało prawie żadnych próśb o pomoc w organizacji wyjazdu do zaatakowanego przez Rosję kraju. Obecnie, tylko w ciągu tygodnia, takich wniosków wpłynęło prawie 200.

19:41

Kanada przekaże Ukrainie ponad 20 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm - standardowego dla NATO. Pociski warte są ponad 76 milionów dolarów.

Pociski używane są m.in. do haubic M777 oraz M549.

19:38

Rosyjska Duma Państwowa chce, aby o pracy zagranicznych mediów i dziennikarzy decydowała Prokuratura Generalna. Projekt ustawy przyjętej w pierwszym czytaniu zakłada, że prokuratorzy będą mieli prawo cofania licencji zagranicznym mediom działającym w Rosji i pozbawiania akredytacji zagranicznych korespondentów.

Praca zagranicznych mediów może zostać przerwana "za rozpowszechnianie niebezpiecznych informacji niezgodnych z prawem, w tym takich, które zostaną uznane za szkodliwe społecznie".

Od marca w Rosji obowiązują zaostrzone przepisy zakazujące rozpowszechniania o działaniach zbrojnych rosyjskiej armii w Ukrainie informacji innych, niż podawane przez Kreml. Przepisy te przewidują kary grzywny i pozbawienia wolności.

19:36

Departament Energii USA poinformował, że sprzedaje 40 milionów baryłek ropy naftowej z amerykańskich rezerw strategicznych. Celem tego posunięcia jest złagodzenie wzrostu cen benzyny spowodowanego między innymi rosyjską inwazją na Ukrainę.

18:54

Kto przyzwala na zbrodnie i do nich zachęca, sam staje się zbrodniarzem - powiedział arcybiskup Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w dzisiejszym orędziu odniósł się w ten sposób do wypowiedzi patriarchy moskiewskiego Cyryla, który mówił, że rosyjscy żołnierze walczący na Ukrainie mogą być wzorem.

18:48

Posłuchaj
00:46 buszko.mp3 Wznowienie pracy metra w Charkowie. Korespondencja Pawła Buszki (IAR)

 

18:47

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 3 942 cywilów, a 4 591 zostało rannych. Wśród zabitych znajduje się 1 489 mężczyzn, 976 kobiet, 90 dziewcząt i 99 chłopców, a także 69 dzieci. Z kolei rannych zostało 908 mężczyzn, 603 kobiety, 107 dziewcząt i 128 chłopców oraz 164 dzieci. Tożsamość 1 219 zabitych i 2 681 rannych nie jeszcze znana.

18:45

Polska zabiega o wsparcie Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w szybkiej rozbudowie infrastruktury kolejowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika Wall Street Journal. Premier tłumaczył, że takie posunięcie umożliwiłoby eksport ukraińskiego zboża z pominięciem rosyjskiej blokady na Morzu Czarnym.

18:44

Premier Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech ze względu na wojnę na Ukrainie.

18:43

"Wróg aktywizował prowadzenie działań bojowych na kierunku Łymanu. Prowadzi ofensywę na Łyman przy wsparciu artylerii i lotnictwa. (...) Przy wsparciu ognia artylerii prowadzi ofensywę w kierunku Siewierodoniecka. Trwają działania bojowe" - głosi wieczorny komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według danych sztabu, wojska rosyjskie przeprowadziły bombowe ataki lotnicze na obiekty infrastruktury cywilnej w Kramatorsku, Łymanie i Słowiańsku.

18:42

"Poważne systemowe błędy" popełnione w ministerstwie spraw zagranicznych podczas zeszłorocznej ewakuacji z Afganistanu obniżyły pozycję Wielkiej Brytanii na świecie - ocenili w opublikowanym we wtorek raporcie posłowie z parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Tom Tugendhat, wywodzący się z rządzącej Partii Konserwatywnej przewodniczący komisji, powiedział, że te błędy miały "ogromne konsekwencje" dla Wielkiej Brytanii, ponieważ skłoniło rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i innych "do myślenia, że nie jesteśmy poważni" - co "pozwoliło mu uwierzyć, że może zaatakować Ukrainę bez naszej reakcji".

18:27

Rosyjscy okupanci od 10 dni nie pozwalają mieszkańcom obwodu chersońskiego na południu Ukrainy wyjeżdżać na tereny kontrolowane przez rząd w Kijowie; ma to związek z faktem, że około połowa ludności Chersońszczyzny już opuściła ten region - poinformował we wtorek szef władz obwodowych Hennadij Łahuta.

Jak podkreślił szef regionalnych władz, rosyjskie władze okupacyjne nie zgadzają się od pewnego czasu na ewakuację z obwodu chersońskiego, ponieważ obawiają się, że "nie będą miały z kim pracować".

18:25

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa powiedziała we wtorek, że dopuszcza możliwość wymiany rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina, skazanego na dożywotnie więzienie za zabicie ukraińskiego cywila, bowiem "technicznie" taka wymiana jest możliwa.

Sąd w Kijowie skazał w poniedziałek 21-letniego żołnierza na karę dożywotniego więzienia uznając, że dopuścił się umyślnego zabójstwa. Odrzucił argument obrony, że Szyszymarin wykonywał rozkaz. Wcześniej adwokat Szyszymarina mówił, że żaden przedstawiciel władz rosyjskich nie kontaktował się z nim w sprawie żołnierza.

18:24

Matki marynarzy z Rosji, poległych w połowie kwietnia na krążowniku Moskwa, są zmuszane do "dobrowolnego" podpisywania dokumentów, potwierdzających śmierć ich dzieci w wyniku "katastrofy" - poinformowało w poniedziałek niezależne rosyjskie wydawnictwo "Nowaja Gazieta Europa" ("NGE").

Moskwa była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. Jak poinformowało 14 kwietnia wieczorem ministerstwo obrony Rosji, jednostka zatonęła podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Wersję tę potwierdziły Stany Zjednoczone.

18:22

Rosyjskie punkty filtracyjne dla mieszkańców Mariupola działają w 11 miejscowościach w obwodzie donieckim – wynika z listy tych punktów opublikowanej przed doradcę mera Mariupola, Petra Andriuszczenkę. 

"Filtracja" to szczegółowe kontrole, które mają na celu wykrycie, czy dana osoba popiera władze ukraińskie lub ma związki z formacjami militarnymi Ukrainy. Jak informowała rzecznik praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa, osoby podlegające filtracji są przesłuchiwane, dokładnie badane, przetrzymywane w nieludzkich warunkach, poniżane i torturowane.

W przypadku uznania za "nieprawomyślną" osoba, która nie przeszła filtracji jest zatrzymywana. Agencja Ukrinform podaje, że zatrzymani trafiają do więzienia w Doniecku bądź kolonii karnej w Ołeniwce.

18:20

Unia Europejska tymczasowo znosi cła importowe na wszystkie produkty z Ukrainy. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

17:51

Rosyjski prezydent Władimir Putin uczynił z ukraińskiej żywności narzędzie szantażu wobec reszty świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki w udzielonym w Davos wywiadzie dla BBC.

Dodał, że przypomina to "to, co Stalin zrobił w 1933 roku".

Szef polskiego rządu wskazał, że jest to "część strategii", która ma na celu "wywołanie efektu lawinowego w Afryce Północnej i ogromnych fal migracyjnych".

17:50

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos spotkał się we wtorek z merem Kijowa Witalijem Kliczką.

17:46

Planujemy zbudować we Lwowie jedno z największych centrów rehabilitacyjnych w Europie; odpowiemy na potrzeby tysięcy naszych obywateli potrzebujących wsparcia psychologicznego i socjalnego, a także m.in. nowoczesnych protez czy implantów - ogłosił we wtorek mer miasta Andrij Sadowy.

Jak przekazał mer, nowa placówka będzie nosiła nazwę "Niezłomny". Polityk poinformował również, że ponad tysiąc rannych obywateli Ukrainy przechodzi obecnie leczenie we lwowskich szpitalach.

17:34

Jeśli obawy dotyczące bezpieczeństwa Turcji nie zostaną rozwiane, alternatywą mogłoby być wyjście z NATO - powiedział we wtorek Devlet Bahceli, lider wspierającej rząd Recepa Tayyipa Erdogana Partii Narodowego Działania (MHP).

Polityk odniósł się w ten sposób do decyzji Szwecji i Finlandii o przystąpieniu do NATO oraz związanych z tym protestów tureckich władz.

17:32

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że Europa potrzebuje teraz wiarygodnych Niemiec. Szef MSZ spotkał się w Berlinie ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock.

Rozmowy szefów dyplomacji skupiły się na omówieniu najważniejszych kwestii z zakresu współpracy dwustronnej, w szczególności w kontekście trwającej agresji Rosji na Ukrainę.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Zbigniew Rau mówił, że Polska jest zadowolona z głębokiej zmiany w niemieckim podejściu zarówno do Ukrainy, jak i Rosji. Zaznaczył, że nie ma alternatywy dla popierania integracji Ukrainy z Unią Europejską, bo inaczej doszłoby do erozji wiarygodności Niemiec.

17:30

Prezydent Andrzej Duda postuluje, by środki na odbudowę Ukrainy pochodziły przede wszystkim z funduszy skonfiskowanych Rosji. Prezydent, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, wezwał, by rosyjskie aktywa, obecnie mrożone w wielu krajach świata, stały się źródłem finansowania powojennego wsparcia Ukrainy.

- Szacuje się, że jest to ponad 300 miliardów dolarów, to przede wszystkim z tych pieniędzy, powinna być odbudowywana Ukraina. Trzeba Rosji bezlitośnie po prostu zabrać jej fundusze rozproszone po całym świecie, poumieszczane po różnych bankach na świecie i w instytucjach finansowych i po prostu za te pieniądze odbudowywać Ukrainę - zadeklarował.

Andrzej Duda zaznaczył również, że odbudowana Ukraina powinna stać się "krajem lepszym niż była".

16:54

Pracowaliśmy, aby w budowę porządku dot. pokoju włączyć jak najszerzej Rosję w ramach różnych instytucji, jednak prezydent Rosji arbitralnie z dnia na dzień zniszczył ten porządek - powiedziała we wtorek szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu z szefem MSZ Zbigniewem Rauem.

16:44

Nad Ukrainą zginął rosyjski generał major rezerwy Kanamat Botaszew, którego samolot zestrzeliły w niedzielę ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej - podał we wtorek portal BBC News. To najwyższy rangą pilot wojskowy, który zginął na wojnie z Ukrainą.

16:20

- To coś więcej niż tylko kwestia europejska. To problem globalny - powiedział prezydent Joe Biden o sytuacji na Ukrainie na spotkaniu przywódców Stanów Zjednoczonych, Japonii, Indii i Australii w Tokio.

16:13

Siły powietrzne Chin i Rosji przeprowadziły wspólny patrol powietrzny nad Morzem Japońskim i Wschodniochińskim oraz na Pacyfiku - podało chińskie ministerstwo obrony. Pekin przekazał, że był to pierwszy taki patrol od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także część corocznych ćwiczeń wojskowych, które jednak dotychczas odbywały się jesienią.

Wspólne ćwiczenia potwierdziło Ministerstwo Obrony Rosji. Poinformowano, że patrol miał trwać 13 godzin, a udział w nim brały bombowce - rosyjski Tu-95 i chiński Xian H-6. Samoloty japońskich i południowokoreańskich sił powietrznych kontrolowały patrol, czy nie narusza ich terytorium - przedstawiciele Korei Południowej poinformowali, że maszyny weszły w jej przestrzeń powietrzną.

16:03

- Porozumienie ws. embargo na rosyjską ropę, bardzo mało prawdopodobne w ciągu najbliższych dni - stwierdził Viktor Orban.

15:46

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Ukraina musi wygrać wojnę, a agresja Władimira Putina musi skończyć się strategiczną porażką Rosji. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos mówiła o wsparciu, którego Unia Europejska udziela Ukrainie w ostatnich miesiącach.

- Po raz pierwszy w historii Unia udziela pomocy wojskowej krajowi, który jest atakowany. Mobilizujemy całą naszą moc ekonomiczną, sankcje oraz samosankcjonowanie się firm, by drenować rosyjską gospodarkę, a tym samym kremlowską machinę wojenną. Kraje Unii przyjęły sześć milionów uchodźcó" - zaznaczyła.

15:40

Wojska rosyjskie intensywnie ostrzeliwują miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; jest bardzo dużo rannych mieszkańców, są też zabici - poinformował mer tej miejscowości Ołeksandr Żurawliow, cytowany we wtorek przez Ukrinform.

"W mieście są teraz bardzo trudne warunki, trwają intensywne ostrzały zarówno w południowej, jak i północnej części miasta. Jest bardzo wielu rannych miejscowych cywilnych mieszkańców, są też zabici" - przekazał przedstawiciel władz. Wiele budynków jest zniszczonych.

14:59

Podczas wizyty w Tokio, Joe Biden podkreślił, że "Putin zapłaci wysoką cenę za swoje barbarzyństwo".

14:46

Prezydent Rosji Władimir Putin chciał mniej NATO u granic, jednak teraz będzie więcej NATO u rosyjskich granic i więcej członków Sojuszu - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Stoltenberg podkreślił, że złożenie wniosków przez Finlandię i Szwecję o dołączenie do NATO to historyczne wydarzenie.

14:37

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podaje we wtorek Sky News za anonimowym źródłem cytowanym przez "New York Times".

Amerykański urzędnik przekazał, że USA śledziły manewry, które odbywały się w północno-wschodniej Azji w trakcie, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przebywał w Tokio wraz z przywódcami Australii, Indii i Japonii na szczycie sojuszu Quad.

14:29

Kraje, które określiły oficjalnie działania Rosji jako "ludobójstwo". 

14:21

Prezydent Andrzej Duda skrytykował postawę Niemiec w sprawie przekazania Polsce czołgów. Miałyby one uzupełnić uszczuplone zdolności obronne naszego kraju, który przekazał Ukrainie 250 czołgów. Do tej pory jednak Berlin nie zdecydował się na taki krok.

13:52

Ukraiński wywiad informuje, że niektórzy rosyjscy marynarze, obawiając się stanu okrętów, odmawiają wykonywania misji bojowych (fot. O'SHI/ Shutterstock) Ukraiński wywiad informuje, że niektórzy rosyjscy marynarze, obawiając się stanu okrętów, odmawiają wykonywania misji bojowych (fot. O'SHI/ Shutterstock)
13:34

Dla 82 proc. Ukraińców jakiekolwiek ustępstwa terytorialne wobec Rosji są niemożliwe do zaakceptowania - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Międzynarodowy Instytut Socjologii w Kijowie (KIIS) i opisywanego we wtorek przez agencję Ukrinform.

13:32
13:30

- Putin to szaleniec, który rozpoczął głupią i zbudowaną na kłamstwach wojnę - powiedział lider rosyjskiej opozycji i więzień polityczny Kremla Aleksiej Nawalny. Zamknięty w kolonii karnej opozycjonista wziął internetowy udział w przesłuchaniu sądowym w Moskwie, podczas którego odrzucono jego apelację dotyczącą 9-rocznego wyroku, który odsiaduje Nawalny.

13:21

Dziś mijają trzy miesiące od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Niektórzy dawali nam tylko trzy dni, a my wytrzymaliśmy trzy odważne, zwycięskie, bohaterskie miesiące i kontynuujemy walkę o naszą wolność i niepodległość" - napisał Wołodymyr Zełenski na Telegramie.

Podziękował "każdej i każdemu, kto robi wszystko dla zwycięstwa, dla pokoju na Ukrainie"

13:18

"Dziś w Davos znajduje się nie tylko mózg świata, ale również jego sumienie"; "obowiązkiem każdego odpowiedzialnego przywódcy jest apelowanie, by sumienie to pobudzić do działania. Razem powinniśmy zrobić wszystko, by zatrzymać wojnę!" - napisał na Facebooku premier Polski Mateusz Morawiecki.

13:13

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podziękował naszemu krajowi za udzieloną pomoc. Andrij Deszczyca powiedział, że po wybuchu wojny na Ukrainie nikt nie dawał szans ukraińskim wojskom w starciu z Rosją. Tymczasem - jak mówił Deszczyca - Ukraina broni się nadal. - Jest to możliwe m.in. dzięki wsparciu militarnemu sojuszników, w szczególności Polski - podkreslał.

13:12

Prezydent Andrzej Duda zapewnia, że Ukraina nie zgodzi się na pokój, który będzie oznaczał ustępstwa terytorialne wobec Rosji. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Andrzej Duda wziął udział w debacie o politycznych konsekwencjach wojny na Ukrainie.

Posłuchaj
00:54 davos - pad - spec - darmoros .mp3 W obecności szefów dyplomacji Finlandii, Hiszpanii i Arabii Saudyjskiej polski prezydent podkreślał, że świat nie może zapomnieć o Ukrainie - relacja Karola Darmorosa (IAR)

 

13:11

Prezydent Andrzej Duda, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, podkreślił, że rosyjska napaść na Ukrainę "dominuje całkowicie" to spotkanie. - To jest temat, który nawet jeżeli nie jest w tytule, to natychmiast pojawia się merytorycznie na każdym z paneli - wskazywał Andrzej Duda.

13:10

"Podobno w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos nie brakuje głosów, że już czas dogadać się z Kremlem - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. Zastrzegł, że Ukraina nie handluje swoją suwerennością.

13:09

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Davos, że Unia Europejska powinna szybko przyznać Ukrainie status kraju kandydującego do wspólnoty. Prezydent Polski, który bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, podkreślił że Ukraińcy potrzebują zdecydowanego politycznego sygnału otwarcia ze strony UE.

00:26 davos - pad -setka .mp3 Prezydent Andrzej Duda: Ukraińcy nie chcą być rosyjską strefą wpływów, chcą być częścią Zachodu. Zachód powinien otworzyć ramiona (IAR)

 

12:44

- Razem ze Szwecją wyślemy w środę do Ankary delegacje mające przełamać turecką opozycję wobec naszej akcesji do NATO - powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto. - Dialog jest kontynuowany - zaznaczył Haavisto.

12:44

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział na konferencji prasowej w Davos, że złożenie wniosków przez Finlandię i Szwecję o dołączenie do NATO to historyczne wydarzenie, które pokazuje, że europejskie bezpieczeństwo nie może zostać zagrożone przez przemoc.

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego dodał, że kluczową dla wspólnej odpowiedzi na toczącą się na Ukrainie wojnę jest bliska współpraca między NATO a Unią Europejską. Po raz kolejny zapowiedział, że NATO nie odda ani skrawka swojego terytorium i zapewnił, że Sojusz był przygotowany na rosyjską inwazję na Ukrainę

12:43

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Davos: Putin chciał mniej NATO u swoich granic, jednak teraz będzie go więcej.

12:42

W Charkowie na wschodzie Ukrainy częściowo przywrócono kursowanie metra. Ruch kolejki był wstrzymany przez trzy miesiące, od początku rosyjskiej zbrojnej ofensywy. W metrze schronienie znaleźli ludzie ukrywający się przed ostrzałami i bombardowaniami.

Na razie z metra można korzystać za darmo; pociągi kursują w godz. 7-19, jeżdżą rzadziej niż przed wybuchem wojny.

12:38

Transport z pomocą humanitarną "Pomorze Zachodnie dla Ukrainy" dotarł do Mikołajowa. To m.in. żywność, środki czystości i artykuły medyczne. Zbiórkę prowadzona była przez Urząd Marszałkowski.

12:38

- Mimo, że mamy świadomość uzależnienia Węgier od surowców ze wschodu, nie znajdujemy w tym usprawiedliwienia; nie akceptujemy polityki premiera Viktora Orbana wobec Rosji i mówimy o tym głośno - powiedział wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

12:35

W piwnicy jednego z zawalonych bloków w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono ponad 200 zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu - poinformował doradca mera tego okupowanego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

Mariupol groby 1200 pap.jpg
"Miasto przekształciło się w jeden wielki cmentarz". Mer Mariupola o przerażającym odkryciu
12:03

Polska kupi sześć kolejnych baterii Patriot w ramach realizacji programu obrony powietrznej "Wisła". Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał dziś w tej sprawie zapytanie ofertowe - Letter of Request - które zostanie skierowane do rządu Stanów Zjednoczonych.

12:02

Ursula Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, ma to globalne reperkusje.

11:24

Ursula Von der Leyen w Davos: nasze sankcje niszczą rosyjską gospodarkę, a tym samym rosyjską machinę wojenną.

11:11

Jesteśmy przekonani, że Finlandii i Szwecji uda się rozwiać obawy Turcji, by kontynuować proces swojej akcesji do NATO - powiedziała we wtorek wiceminister obrony USA Kathleen Hicks.

11:11

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował we wtorek do wszystkich państw świata, by nie kupowały od Rosji skradzionego przez nią ukraińskiego zboża. "Rosyjscy złodzieje kradną ukraińskie zboże, ładują je na statki, przepływają przez Bosfor i próbują sprzedawać je za granicą" - napisał na Twitterze

11:05

Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej, biorący udział w wojnie z Ukrainą w ramach zgrupowania marynarki wojennej, odmawiają wykonywania misji bojowych ze względu na zły stan okrętów - poinformował ukraiński wywiad wojskowy w mediach społecznościowych.

Międzynarodowe sankcje nałożone na państwo okupanta nie pozwalają na pełną konserwację i naprawę sprzętu - pisze ukraiński wywiad. "Aby zapewnić pływalność niektórych okrętów, w tym przenoszących pociski manewrujące, oryginalne części zostały zastąpione przez części chińskiej produkcji, które zostały kupione za kilkukrotnie zawyżoną cenę" - poinformowano.

11:05
11:04
10:54

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na panelu "The Geopolitical Outlook" podczas forum w Davos:

10:51

Prezydent Rosji Władimir Putin podjął ostateczną decyzję o rozpoczęciu pełnowymiarowych działań zbrojnych przeciwko Ukrainie 23 lutego po południu - powiedział szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow, cytowany we wtorek przez portal Ukraińska Prawda. - Putin podjął ostateczną decyzję o rozpoczęciu działań bojowych około 15.00 23 (lutego). Przed południem 23 były jeszcze pewne wahania, przygotowania i tak dalej - przekazał Kyryło Budanow.

10:45

Biżuteria Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, piłka z podpisem Igi Świątek, koszulka Roberta Lewandowskiego - do zdobycia już 26 maja. W Dniu Matki na antenie Programu 1 Polskiego Radia odbędzie się charytatywna licytacja na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie.

1200x660_licytacja-01.11 – 1.jpg
Akcja "Matki Matkom". Licytacja na rzecz chorych dzieci z Ukrainy
10:43

Przywódcy Japonii, USA, Indii i Australii wyrazili w komunikacie ze szczytu czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa (Quad) w Tokio silne poparcie dla poszanowania suwerenności, praworządności i integralności terytorialnej.

W dokumencie opublikowanym na stronie internetowej Białego Domu nie wspomniano wprost o Rosji, ale odniesiono się do występującej wśród państw "tendencji do jednostronnych działań" oraz do "tragicznego konfliktu szalejącego na Ukrainie”.

"Silnie wspieramy zasady wolności, praworządności, wartości demokratycznych, suwerenności i integralności terytorialnej, pokojowe rozwiązywanie sporów bez sięgania po groźby czy użycie siły lub jakiekolwiek jednostronne próby zmiany statusu quo" - napisano.

10:42

Wojska rosyjskie wydają się brać na cel magazyny z żywnością na Ukrainie - czytamy w analizie Komisji Europejskiej dotyczącej ryzyka kryzysu żywnościowego na świecie. Kwestia ta jest jednym z tematów dyskusji unijnych ministrów rolnictwa, którzy obradują we wtorek w Brukseli.

10:25

W piwnicy jednego z zawalonych bloków w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono ponad 200 zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu - poinformował doradca mera tego okupowanego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

Według niego w związku z tym, że miejscowi mieszkańcy odmówili udziału w zbieraniu i pakowaniu ciał ofiar, rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych opuściło miejsce prac.

10:21

Część rosyjskich elit jest niezadowolona z Władimira Putina i liczy na jego szybkie odejście z polityki. Jak napisał portal Meduza, chodzi o ludzi związanych z obozem władzy, biznesem i armią. Dziennikarze portalu zwracają uwagę, że prezydent Rosji naraził się zarówno zwolennikom pokoju, jak i kontynuowania wojny.

09:50

Władze obwodu zaporoskiego alarmują, że Rosjanie chcą łapówek w zamian za zgodę na wyjazd cywilów z Melitopola (fot. Reuters/ FORUM) Władze obwodu zaporoskiego alarmują, że Rosjanie chcą łapówek w zamian za zgodę na wyjazd cywilów z Melitopola (fot. Reuters/ FORUM)
09:27

Rosyjska ofensywa w Donbasie to największa walka w Europie od II wojny światowej - napisał we wtorek na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do krajów partnerskich o szybsze dostawy broni i amunicji.

"Jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, że Ukraina ma już całe uzbrojenie, którego potrzebuje" - podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

09:26

W ciągu trzech miesięcy od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 29 350 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby - ogłosił we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:26
09:22

Cztery osoby zginęły wskutek rosyjskich ostrzałów w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

09:22

Rośnie ryzyko ataków rakietowych i lotniczych z terytorium Białorusi - alarmuje we wtorek rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjska armia rozlokowała dywizjon rakiet Iskander-M w obwodzie brzeskim, 50 km od granicy z Ukrainą.

"Wróg kontynuuje stosowanie taktyki terroru wobec ukraińskiej ludności cywilnej na zajętych terytoriach, pogarsza się socjalno-ekonomiczna sytuacja na południu i wschodzie Ukrainy" - zaznacza sztab.

09:20

Bank Pekao planuje aktywnie działać na rzecz wsparcia klientów chcących brać udział w odbudowie Ukrainy - zapowiedział prezes Pekao Leszek Skiba, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

- Rozmawiamy z naszymi partnerami, klientami na temat Ukrainy. Wiele osób pyta, kiedy skończy się wojna, kiedy będzie bezpiecznie. Bardzo chętnie chcielibyśmy wspierać naszych klientów w aktywności związanej z odbudową Ukrainy, z ich obecnością w Ukrainie - mówił Leszek Skiba.

09:17

Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek do Polski z terytorium Ukrainy przyjechało 18,5 tysiąca osób. Oznacza to spadek o 8,4 procent. Dziś do godz. 7.00 funkcjonariusze odprawili 5 tysięcy 300 osób, czyli o 11 procent więcej niż dzień wcześniej.

09:16

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że rozmowy na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos dotyczą między innymi perspektyw odbudowy Ukrainy. Dużą rolę w tym procesie ma odegrać Polska, podobnie jak obecnie odgrywa dużą rolę w udzielaniu pomocy Ukrainie i Ukraińcom.

08:02

Kolumbijscy żołnierze będą szkolić Ukraińców w rozminowywaniu kraju. N/z rosyjscy żołnierze rozminowujący zaminowany wcześniej przez siebie Mariupol (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT) Kolumbijscy żołnierze będą szkolić Ukraińców w rozminowywaniu kraju. N/z rosyjscy żołnierze rozminowujący zaminowany wcześniej przez siebie Mariupol (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT)
08:00

Rosjanie starają się wzmocnić swoje pozycje w okolicach Charkowa - wynika z informacji ukraińskiego sztabu generalnego. Szturmowali w okolicach wsi Ternowa. Na południowym odcinku frontu Rosjanie ostrzeliwali z artylerii pozycje ukraińskiej armii. Jak czytamy w raporcie sztabu - niewykluczone jest nasilenie ataków powietrznych z terytorium Białorusi. Tam w obwodzie brzeskim, 50 km od granicy z Ukrainą Rosjanie rozmieścili dywizjon wyrzutni pocisków balistycznych Iskander.

08:00

Rosyjska armia stara się otoczyć miasta Lisiczańsk i Siewierodonieck. Jak czytamy w raporcie sztabu ukraińskiej armii, w okolicach Siewierodoniecka wróg ze wsparciem artylerii szturmuje w kierunkach miejscowości Toszkiwka i Ustyniwka.

W kierunku Bachmutu Rosjanie polepszyli swoje położenie taktyczne w okolicach wsi Wasyliwka.

W obwodach donieckim i ługańskim ukraińska armia odparła 16 ataków Rosjan. Zniszczyła m.in. 8 czołgów i 22 transportery opancerzone.

07:34
07:32
07:31

Prezydent USA Joe Biden powiedział w wystąpieniu podczas inauguracji szczytu Quad, że wojna na Ukrainie "to więcej niż tylko europejski problem. To problem światowy". Jak komentuje AP, choć Biden nie adresował swoich słów do żadnego konkretnego kraju, jego wiadomość mogła być kierowana, przynajmniej częściowo, do premiera Indii Narendry Modiego, którego rząd nie nałożył sankcji na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę, ani jej nie potępił.

07:30

- Prezydent Rosji Władimir Putin nie celuje nawet w obiekty militarne, on próbuje zniszczyć ukraińską kulturę - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden cytowany przez Sky News. Amerykański przywódca bierze udział w ceremonii otwarcia szczytu Quad - spotkania władz Japonii, USA, Australii i Indii.

07:28

Mieszkańcy Enerhodaru w obwodzie zaporoskim nie mogą od kilku dni wyjechać z miasta. Na rogatkach utworzył się korek na 400 samochodów - poinformowały władze obwodowe w komunikacie.

07:27

Rosjanie próbują zarobić pieniądze, wywierając zbrojny nacisk na cywilów w Melitopolu - alarmują władze obwodu zaporoskiego. Według nich od mieszkańców, którzy chcą opuścić miasto, rosyjscy wojskowi żądają na punktach kontrolnych od 3 do 5 tysięcy hrywien (ok. 440-730 złotych).

"Ci, którzy nie mają takich pieniędzy, muszą pozostać zakładnikami rosyjskich terrorystów w warunkach bezrobocia, deficytu i terroru" - podkreślono w komunikacie władz obwodowych.

07:25

Komendant główny Straży Granicznej poinformuje ZUS o dłuższych wyjazdach ukraińskich uchodźców z Polski. Będą mogli utracić prawo do świadczeń - donosi we wtorek "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go uprawnień wynikających ze specustawy, w tym wypłaty świadczeń socjalnych. "Aby kontrolować wypłatę 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego, komendant główny Straży Granicznej poinformuje ZUS o dłuższych wyjazdach z naszego kraju. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, którym zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów" - czytamy w "Rz".

06:46

Trwa drugi dzień Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Biorą w nim udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Tematem rozmów polskich władz jest m.in. sytuacja na Ukrainie. Relacja Karola Darmorosa.


Posłuchaj
00:54 davos - zapowiedz - spec - darmoros .mp3 Konsekwencje wojny na Ukrainie to główny temat rozmów i wystąpień, jakie w Davos mają dziś zaplanowane prezydent Andrzeja Duda i premier Mateusz Morawiecki. Przewodniczą oni polskiej delegacji podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim kurorcie - relacja Karola Darmorosa (IAR)

 

06:40

Dowództwo operacyjne Poludnie napisało w komunikacie, że podczas przemieszczania się ukraińskich sił w obwodzie mikołajowskim w stronę obwodu chersońskiego znaleziono kilka cywilnych samochodów oraz rozstrzelane i okaleczone ciała.

Jak dodano, uszkodzenia pojazdów świadczą najpewniej o wybuchu samochodów na zaminowanym terenie oraz o ostrzale kolumny.

06:40

W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie skierowali kolumnę ewakuacyjną cywilów na zaminowany teren, ocalałych rozstrzelano - podało nocą z poniedziałku na wtorek ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe".

06:34

Rodzice poborowych, którzy służyli na zatopionym krążowniku Moskwa otrzymują listy z wiadomościami, ze ich synowie "zginęli wskutek katastrofy" - informuje "Novaja Gazeta"

06:21

12 proc. firm przyznaje, że wojna na Ukrainie negatywnie wpływa na ich działalność, częściej o problemach mówią przedstawiciele branży transportowej, najrzadziej przedstawiciele handlu - wynika z badania BIG InfoMonitor przeprowadzonego wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

06:17

Według narracji najpopularniejszej niemieckiej gazety, kiedy Olaf Scholz zabiera głos i mówi o wojnie na Ukrainie, miliony ludzi w Niemczech i w Europie oczekują, że dowiedzą się, czy kanclerz uda się wkrótce do Kijowa i kiedy Ukraina otrzyma ciężką broń niezbędną do odparcia rosyjskiego agresora.

Jak pisze "Bild", Scholz nie udziela tych informacji, natomiast uchyla się od odpowiedzi na apele i upomnienia nawet ze strony własnego rządu.

06:17

Najpopularniejszy niemiecki dziennik - "Bild" w poniedziałkowym wydaniu pyta retorycznie, czy Kanclerz Olaf Scholz nie chce, aby Ukraina zwyciężyła w konfrontacji z rosyjskim agresorem.

06:15

- Jestem wdzięczny tym wszystkim naszym partnerom, którzy nam pomagają i dostarczają niezbędną broń i amunicję, byśmy mogli powstrzymać postępy rosyjskiej armii, szczególnie jeśli chodzi o liczbę sprzętu i broni. Najcięższa sytuacja na froncie jest teraz w Donbasie - powiedział w cowieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rosyjskie zbrodnie wojenne PAP-1200.jpg
Rosyjskie zbrodnie wojenne. Prezydent Ukrainy: w Donbasie okupanci urządzili rzeźnię
06:13

Sieć kawiarni Starbucks po 15 latach obecności w Rosji zapowiedziała wycofanie się z tego kraju. Ma tam 130 placówek przynoszących mniej niż 1 proc. rocznych przychodów.

02:37

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził, że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki".

Wicekanclerz Niemiec powiedział, że tylko kilka krajów ma z tym problem, przede wszystkim Węgry, ale jak dodał: "myślę, że w ciągu kilku dni osiągniemy przełom".

02:07

Grupa kolumbijskich żołnierzy pojedzie do Europy, aby szkolić swoich ukraińskich kolegów w zakresie technik rozminowywania - poinformowała agencja Reutera, cytując kolumbijskiego ministra obrony.

Kolumbia jest partnerem NATO. Eksperci z tego kraju zostali zaproszeni przez USA do przeprowadzenia szkolenia - poinformował w poniedziałek kolumbijski minister obrony Diego Molano.

- Szkolenie będzie prowadzone przez 11 inżynierów wojskowych, którzy pojadą do kraju członkowskiego NATO, który sąsiaduje z Ukrainą - powiedział Molano.

01:54

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził, że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki".

Wicekanclerz Niemiec powiedział, że tylko kilka krajów ma z tym problem, przede wszystkim Węgry, ale jak dodał: "myślę, że w ciągu kilku dni osiągniemy przełom".

01:48

Zniszczenia w Mariupolu:

01:47

Konsekwencje wojny na Ukrainie to główny temat rozmów i wystąpień, jakie w Davos mają dziś (24.05) zaplanowane prezydent Andrzeja Duda i premier Mateusz Morawiecki. Przewodniczą oni polskiej delegacji podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim kurorcie.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem