more_horiz
Wiadomości

Bitwa o Donbas. Wojska ukraińskie odparły liczne ataki wroga [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 23:59
Dziesięć ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju. Jak podano, w dwóch miejscach wciąż trwają walki. Tak relacjonowaliśmy 91. dzień wojny na Ukrainie. 
W ciągu ostatniej doby w Donbasie wojska ukraińskie zniszczyły m.in. cztery rosyjskie czołgi, dwa systemy artyleryjskie, transporter opancerzony i samochód.
W ciągu ostatniej doby w Donbasie wojska ukraińskie zniszczyły m.in. cztery rosyjskie czołgi, dwa systemy artyleryjskie, transporter opancerzony i samochód.Foto: FB/Угруповання Об'єднаних сил
  • Środa była 91. dniem wojny na Ukrainie.
  • Decyzją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przedłużony został o 90 dni stan wojenny w tym kraju.
  • W ciągu trzech miesięcy od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 29 350 żołnierzy - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że okupanci będą musieli opuścić Krym. Podobnie jak Chersoń, Melitopol, Enerhodar, Mariupol i wszystkie inne miasta i gminy, które uważają za swoje. - Na pewno nie będą tam gospodarzami - zaznaczył. 

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

IAR/PAP/Facebook/Twitter

Zapis relacji:

01:30

"Rosja porywa ukraińskie dzieci i wywozi je na swoje terytorium w celu zniszczenia narodu ukraińskiego" - o tym czytamy w oświadczeniu ukraińskiej delegacji przy ONZ, które odczytał w środę doradca ambasady ONZ Serhij Dwornyk podczas otwartej debaty w Radzie Bezpieczeństwa na temat ochrony ludności cywilnej.

01:26

"95 proc. terytorium obwodu ługańskiego zostało zajęte przez rosyjskie wojska. Sytuacja w całym Donbasie jest wyjątkowo zła" - przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

01:16

"Dziś spotkałem się z Ministrem Adamem Niedzielskim, by omówić wsparcie zdrowotne dla ukraińskich uchodźców, odbudowę systemu zdrowia w Ukrainie i odpowiedź na skutki pandemii" - napisał na Twitterze Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. 

01:04

- Musimy zrobić wszystko, aby świat nabrał trwałego nawyku liczenia się z Ukrainą. Aby interesy Ukraińców nie były przykrywane przez interesy tych, którzy spieszą się na kolejne spotkanie z dyktatorem - powiedział prezydent Ukrainy. 

00:57

W nagraniu Wołodymyr Zełenski wskazał również "rozczarowujące" wystąpienia podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Prezydent Ukrainy skrytykował także byłego szefa amerykańskiej dyplomacji Henry'ego Kissingera, który powiedział, że Ukraina, jeśli chce osiągnąć pokój, powinna oddać Rosji część swojego terytorium.

00:54

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał społeczność międzynarodową do bardziej zdecydowanego opowiedzenia się po stronie jego kraju, odpierającego rosyjską agresję.

W wystąpieniu wideo w środę wieczorem podkreślił, że nadal zbyt wielu ogląda się na Rosję i własne interesy. - Bez względu na to, co robi państwo rosyjskie, zawsze znajdzie się ktoś, kto powie: weźmy pod uwagę jego interesy. W tym roku w Davos znów to usłyszeliśmy. Mimo tysięcy rosyjskich rakiet uderzających w Ukrainę. Mimo dziesiątek tysięcy zabitych Ukraińców. Mimo Buczy, Mariupola itd. - mówił Zełenski.

00:50

00:45

W obwodzie chmielnickim wrogi pocisk został zestrzelony przez ukraińskie siły obrony powietrznej - informuje "Ukraińska Prawda". 

00:40

W obwodzie ługańskim, siły ukraińskie niszczą dwa czołgi T-64, które należą do prorosyjskich separatystów.

00:36

Komisja Europejska debatowała nad propozycjami dotyczącymi wykorzystania m.in. zamrożonych środków należących do oligarchów z Rosji na odbudowę Ukrainy. Jak oceniła prawnik prof. Genowefa Grabowska "jest to działanie bardzo żmudne".

Dodała, że "Komisja Europejska z jednej strony chciałaby, ale boi się i nie bardzo potrafi znaleźć skuteczne rozwiązanie". - Niestety też trzeba przyznać, że znalezienie go jest szalenie trudne - skomentowała.

Czytaj więcej:

Posłuchaj
10:57 PR24_mp3 2022_05_25-16-48-45.mp3 Prof. Genowefa Grabowska: KE boi się i nie bardzo potrafi znaleźć skuteczne rozwiązanie ws. konfiskaty rosyjskich majątków ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24)

 

00:30

- Mówiąc o potędze armii Federacji Rosyjskiej, często bazujemy na stereotypach i odnosimy się do stanu, jaki wojska sowieckie miały u schyłku istnienia Układu Warszawskiego, a to zupełnie dwa różne organizmy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Kiński, redaktor naczelny "Wojsko i Technika".

Czytaj więcej:

00:22

Izrael odrzucił prośbę Stanów Zjednoczonych o zgodę na wysłanie przez Niemcy do Ukrainy pocisków przeciwpancernych Spike, podał portal Axios, powołując się na źródła amerykańskie i izraelskie.

00:15

- Po Ukrainie, jeśli będzie zlecenie, w sześć sekund udowodnimy, do czego jesteśmy zdolni - tymi słowami czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow zagroził, że następnym wojennym celem Kremla będzie Polska.

"Nakazał" również przeprosić ambasadora Siergieja Andriejewa za incydent na warszawskim Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich. Stwierdził też, że zachodni politycy "oskarżają Putina o wszystkie grzechy".

23:48
23:34

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił, że zagraniczne przedsiębiorstwa prowadzące działalność w tym kraju, zostaną obłożone nowym podatkiem od zysków. Środki zostaną wykorzystane na wzmocnienie węgierskiego wojska i dopłaty do energii dla gospodarstw domowych w tym i w przyszłym roku. Decyzja Budapesztu wynika z wojny na Ukrainie i spowodowanej nią trudnej sytuacji.

23:24

Ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych zeznawał Komisją Helsińska Kongresu USA na temat pomocy, jakiej polskie państwo i społeczeństwo udzieliły ukraińskim uchodźcom wojennym. Marek Magierowski mówił, że od wybuchu wojny, do naszego kraju, przybyło ponad 3,5 miliona osób z Ukrainy. Część z nich wyjechała na zachód Europy, a część wróciła do ojczyzny.

Posłuchaj
00:29 11759293_1.mp3 Magierowski: już w marcu zeszłego roku uchwalono prawo, ułatwiające integrację ukraińskim imigrantom. Ponad milion z nich złożyło wnioski o wydanie polskiego dowodu osobistego, który umożliwia im na przykład założenie własnego przedsiębiorstwa i korzystanie z opieki socjalnej. Ukraińcy mogą wysłać swoje potomstwo do polskich placówek oświaty. Około 
23:15

W rosyjskiej państwowej telewizji Kanał 1., podczas programu informacyjnego na żywo, za prezenterką pojawiła się kobieta z plakatem antywojennym w rękach, powtarzając "przerwijcie wojnę". Później podano, że jest to pracowniczka tej stacji i że została zatrzymana.

Jak podała Nexta, Marina Owsiannikowa otrzymała Nagrodę Praw człowieka im. Václava Havla za antywojenną akcję.

22:59

Rosyjscy okupanci zamieniają ukraińskie miasta i wsie w ruiny oraz w pożary. Tak wygląda Marjinka w obwodzie donieckim.

22:43

Kilka tygodni po nieudanej próbie zajęcia ukraińskiej stolicy szczątki rosyjskich żołnierzy wciąż są odnajdywane w wioskach i wokół wiosek pod Kijowem, przez które przechodzili lub które czasowo zajęli - podała stacja BBC.

22:35

Bank Pekao SA wesprze klientów korporacyjnych chcących zaangażować się w odbudowę Ukrainy. Dotyczy to zarówno podmiotów prywatnych, jak i spółek Skarbu Państwa.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w poniedziałek połączył się z uczestnikami Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, powiedział, że na odbudowę jego kraju potrzeba 5 miliardów dolarów miesięcznie.

22:26

Książę Karol odwiedził ośrodek dla ukraińskich uchodźców w Rumunii. Dotychczas do tego kraju z Ukrainy przybyło prawie milion osób.

22:23

Szef administarcji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj podkreślił, że mieszkańcy nie są gotowi do opuszczenia swoich domów. Hajdaj dodał, że Siewierodonieck nie jest otoczony, a w mieście i okolicznych wsiach pozostaje do 15 tysięcy ludzi.

Posłuchaj
00:20 11759216_1.mp3 Hajdaj: wg przybliżonych danych w Siewierodoniecku przebywa ok. 15 tys. osób, a ogólnie na terytorium kontrolowanego przez Ukrainę obwodu ługańskiego jest ok. 40 tys. osób. Prawie wszyscy ludzie, których błagamy, namawiamy, prosimy o ewakuację - nie chcą wyjeżdżać (IAR) 

Rosja skoncentrowala swoje się na wschodniej Ukrainie, atakując w kierunków Siewierodoniecka i Bachmuta, W obwodzie donieckim próbują przebić się przez obronę ukraińskich żołnierzy.

22:18

Wytoczymy Rosji proces i zażądamy odpowiedniego odszkodowania za wszystkie straty; będziemy składać pozwy we wszelkich możliwych instancjach międzynarodowych i krajowych - zadeklarował ukraiński oligarcha Rinat Achmetow, właściciel m.in. zakładów metalurgicznych w Mariupolu.

22:15

Rafineria w niemieckiej Leunie należąca do Totalenergies do końca br. zmniejszy pobór rosyjskiej ropy, a od 2023 r. nie będzie jej w ogóle sprowadzać - poinformował prezes koncernu Patrick Pouyanne. 

22:12

Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział, że wojna na Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe oraz wysokie ceny energii, a także problemy z dostępem do nawozów sztucznych mogą wywołać globalną recesję.

22:03

Wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom wschodniej Ukrainy to próba zniewolenia ludności znajdującej się na terenach pod rosyjską kontrolą - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

21:48

Dziesięć ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

Jak podano, w dwóch miejscach wciąż trwają walki. W ciągu ostatniej doby w Donbasie wojska ukraińskie zniszczyły m.in.:

  • cztery rosyjskie czołgi
  • dwa systemy artyleryjskie
  • transporter opancerzony 
  • samochód
  • cztery bezzałogowce Orłan-10
21:47

Cztery osoby cywilne zginęły, a 12 odniosło obrażenia w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim wskutek ostrzałów ze strony wojsk rosyjskich, zaś w Zaporożu śmierć poniosła jedna osoba - poinformowały wieczorem władze regionalne.

21:30

"To jest Yana (11 lat), jej mama i brat. Zostali trafieni rosyjskim pociskiem rakietowym na stacji Kramatorsk, gdy próbowali się ewakuować [...]. Jaki jest choć jeden powód, dla którego Federacja Rosyjska nie znalazła się jeszcze na liście państw sponsorujących terroryzm?" - zapytał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak we wpisie na Twitterze.

21:22

"Żądamy natychmiastowego przyjęcia szóstego pakietu sankcji Unii Europejskiej, który musi zawierać embargo na rosyjską ropę. Wzywamy również partnerów międzynarodowych do przyspieszenia decyzji o dalszym dostarczaniu Ukrainie broni" - zaapelowało ukraińskie ministerstwo obrony we wpisie na Twitterze.

21:14

95 proc. terytorium obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, zostało zajęte przez wojska rosyjskie, a sytuacja w całym Donbasie jest wyjątkowo zła - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku.

21:10

Czeczeński przywódca, który zasłynął z naiwnych filmów propagandowych, opublikował tym razem wideo, w którym grozi Polakom.

21:00
20:52

Stany Zjednoczone nie złagodzą sankcji wobec Rosji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Rzecznik odniósł się do propozycji, którą przestawił rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko.

20:43

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego wycofania wojsk z Ukrainy.

- Panie Putin, proszę zakończyć cierpienie i zniszczenia na Ukrainie! Niech pan wycofa swoje wojska - powiedział Steinmeier.

20:33

Siły rosyjskie nacierają na miasta Bachmut i Łyman w obwodzie donieckim i szykują się do ataku na Zaporoże - poinformował wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wróg ostrzeliwuje obiekty cywilnej i wojskowej infrastruktury w przygranicznych rejonach Ukrainy przylegających do obwodów briańskiego i kurskiego w Rosji, aby nie dopuścić do przerzucenia sił ukraińskich w inne miejsca. 

20:15

- Normy prawa międzynarodowego muszą być przestrzegane; to oznacza, że Ukraina powinna wrócić do swych granic uznanych międzynarodowo, czyli Rosja powinna się wycofać ze wszystkich ziem, które zajęła z międzynarodowo uznanych granic Ukrainy - podkreślił prezydent Andrzej Duda. 

Czytaj więcej:

20:13

"Rosyjscy okupanci zaczęli wydawać w Mariupolu nad Morzem Azowskim rosyjskie paszporty" - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

Jak podkreślił "rozpoczęła się faktyczna aneksja między innymi Mariupola".

20:05

Sejmowa komisja etyki ukarała naganą posła Janusza Korwin-Mikkego (Konfederacja) za wpisy, w których podważał dokonanie przez rosyjskich żołnierzy masakry w ukraińskiej Buczy - poinformowała zasiadająca w komisji posłanka Monika Falej (Lewica).

19:58
19:53

Były mistrz świata w boksie Wołodymyr Kliczko ma nadzieję, że kanclerz Niemiec odwiedzi Ukrainę.

Zdaniem brata mera Kijowa Witalija Kliczki, nie musiałaby to być wizyta w okolicach stolicy Ukrainy, które zostały szczególnie dotknięte zniszczeniami wojennymi. Stwierdził, że "już teraz nie chce, aby (Scholz) zobaczył to, co widzieliśmy w Buczy, Hostomlu i Irpieniu". 

19:48

Podróż papieża Franciszka do Kijowa nie jest wykluczona - przyznał watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Jak wskazał, ewentualna wizyta zależy także od sytuacji na Ukrainie.

19:47

Na szczycie Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS) w Kristiansand na południu Norwegii 10 państw, w tym Polska, przyjęło deklarację wsparcia dla niepodległości Ukrainy oraz wyraziło gotowość pomocy przy odbudowie kraju.

Jak przekazało norweskie MSZ, głównym tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych i przedstawicieli wysokiego szczebla krajów nordyckich, bałtyckich, Niemiec, Polski oraz dyplomacji UE była sytuacja na Ukrainie.

19:36

"Wraz z Wielką Brytanią i Unią Europejską powołaliśmy Grupę Doradczą ds. Zbrodni Okrucieństwa, wielonarodowy projekt wspierający jednostki ds. zbrodni wojennych ukraińskiego Biura Prokuratora Generalnego. Wspólnie będziemy dążyć do rozliczenia zbrodni" - zapewnił na Twitterze amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. 

19:27

"Europejski komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że tylko mniej niż jedna dziesiąta zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego znajduje się w UE" - napisał Reuters.

Według komisarza od rozpoczęcia wojny na Ukrainie w lutym br. w UE zamrożono około 23 mld euro. "Wydaje się to małą kwotą w porównaniu z 100 mld dolarów zamrożonymi przez Stany Zjednoczone" - stwierdziła agencja.

19:21
19:17

"Państwo rosyjskie systematycznie stara się legitymizować wojnę na Ukrainie poprzez zniekształcanie narracji. Rozpoznanie tej taktyki może pomóc pociągnąć Rosję do odpowiedzialności i zapobiec rozprzestrzenianiu się dezinformacji" - wskazało brytyjskie ministerstwo obrony. 

19:12

Dekret Władimira Putina, przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy, to kolejny przejaw zbrodniczych celów wojny Rosji przeciw naszemu krajowi - oświadczył ukraiński resort spraw zagranicznych.

"Dekret prezydenta Rosji jest nieważny i nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Decyzja ta nie wpłynie na obywatelstwo osób, które zamieszkują na czasowo okupowanych terenach na Ukrainie" - dodano w oświadczeniu resortu dyplomacji.

Podkreślono również, że "przymusowa paszportyzacja" jest "rażącym pogwałceniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" oraz norm prawa międzynarodowego dot. obowiązków kraju-okupanta, w szczególności konwencji haskich z 1907 roku i konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny z 1949 roku.

19:05

Brytyjskie ministerstwo obrony pokazało najnowszą mapę działań wojennych na Ukrainie. 

19:00

Polska staje się hubem dla towarów z Ukrainy. 30 tysięcy ton rudy żelaza z tego kraju przeładowano w porcie w Świnoujściu. Ładunek trafi statkiem do Algierii.

Rudę żelaza przywieziono z Ukrainy do Świnoujścia koleją. Kolejne 50 tysięcy ton rudy jest na placach składowych i czeka na załadunek.

Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście Krzysztof Urbaś powiedział, że wskutek wojny na Ukrainie powstaną nowe łańcuchy logistyczne, bo rynek nie znosi próżni.

18:51

"Premier Słowacji Eduard Heger powiedział na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że jeśli Ukraina upadnie, to przyjdzie kolej na jego kraj. Uznał, że kompromisy zawierane z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem spowodowały wojnę na Ukrainie" - zrelacjonowały słowackie media.

18:48

Na zajętych terenach obwodu donieckiego rosyjscy okupanci rozpoczęli inwentaryzację bibliotek i innych księgozbiorów, w tym szkolnych; wszystkie książki w języku ukraińskim przeznaczono do zniszczenia - poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

18:43

"Tak wygląda dom w mieście Bachmut, w który uderzył rosyjski pocisk rakietowy. Dom został podzielony na pół i stał się grobem dla niewinnych ludzi. Ratownicy znaleźli ciała matki i jej 2-letniego dziecka. W sumie zginęło pięć osób" - podała Nexta.

18:37

Rosja chce zaostrzyć kary za zdradę, współpracę z obcym wywiadem i wzywanie do działań szkodzących bezpieczeństwu państwa.

Projekt odpowiedniej ustawy trafił do niższej izby parlamentu - Dumy Państwowej. Rosyjscy obrońcy praw człowieka ostrzegają, że każde przestępstwo wymienione w dokumencie będzie w Rosji interpretowane zgodnie z kremlowską propagandą.

Posłuchaj
00:46 11758912_1.mp3 Rosja chce karać obywateli za zdradę 20 latami kolonii karnej. O szczegółach Maciej Jastrzębski (IAR) 
18:33

W maju 44,4 proc. badanych wobec 51 proc. w kwietniu uważało, że wojna w Ukrainie stanowi zagrożenie dla gospodarki Polski - podał Główny Urząd Statystyczny.

GUS przekazał też, że dla 32,5 proc. respondentów obecna sytuacja na terytorium Ukrainy stanowi duże zagrożenie dla suwerenności i niepodległości Polski.

18:27

Ukraina rozpocznie stopniową budowę kolei europejskiej, by połączyć swoją sieć torów z Unią Europejską; przyłączymy się też do unijnej przestrzeni roamingowej - oznajmił premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Wcześniej dyrektor ds. operacyjnych Ukrzaliznycy, czyli ukraińskich kolei, Wiaczesław Jeromin powiedział, że przy przechodzeniu na europejski rozstaw szyn rozpatrywane są trzy kierunki: Lwów-Kijów, Lwów-Odessa i Lwów-Krzywy Róg. Tory europejskie mają rozstaw szyn 1435 mm, zaś ukraińskie 1520 mm.

18:22
18:19

"Podczas wojny zawsze opadają maski i ukazują się prawdziwe oblicza; ujrzeliśmy rewolucyjne, nowatorskie działania Unii Europejskiej, wspierające Ukrainę i ujrzeliśmy też NATO, które dosłownie nic nie zrobiło" - ocenił w Davos szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

18:12

Rosja chce postawić przed sądem jeńców wojennych z pułku Azow - podał rosyjski dziennik "Wiedomosti". Część obrońców Mariupola, którzy bronili kombinatu Azowstal trafiła do rosyjskiej niewoli.

Kijów chce, aby wrócili do ojczyzny w ramach wymiany jeńców. Jednak wiceszef rosyjskiego MSZ Andriej Rudienko oświadczył, że warunki wymiany będą omawiane dopiero po tym, gdy staną przed sądem.

Posłuchaj
00:49 11758849_1.mp3 Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

Czytaj także:

18:06

Samolot niemieckich sił powietrznych z rannymi w wyniku działań wojennych Ukraińcami wylądował na stołecznym lotnisku BER w Schoenefeld. Według portalu dziennika "B.Z." na pokładzie było około 20 Ukraińców, w tym pacjent oddziału intensywnej terapii.

17:59

"Dwie osoby zginęły na skutek ostrzelania w środę przez wojska rosyjskie miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy" - przekazała na Facebooku doradczyni szefa władz tego regionu Natalia Popowa.

O nowym ostrzale artyleryjskim Bałaklii powiadomił wcześniej na briefingu szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow, ale nie podał szczegółów. Popowa poinformowała, że oprócz zabitych jest też siedem osób rannych, w tym dziecko. Jak dodała, ranna dziewczynka jest w bardzo ciężkim stanie. 

17:53
17:47

Zgodnie z raportem Centre for Information Resilience "pomimo zaprzeczeń Kremla ich siły zbrojne systematycznie atakują infrastrukturę cywilną, w tym szkoły w Mauripolu, co stanowi łamanie prawa międzynarodowego". 

17:42
17:36

"Rosja szantażuje świat, żądając zniesienia sankcji w zamian za odblokowanie ukraińskiego eksportu żywności. Każdy zagraniczny polityk lub urzędnik, który myśli o wejściu w tę grę, powinien najpierw odwiedzić groby zabitych ukraińskich dzieci i porozmawiać z ich rodzicami" - podkreślił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba we wpisie na Twitterze.

17:32

Władimir Putin po raz pierwszy od początku "specjalnej operacji" na Ukrainie odwiedził w szpitalu rannych rosyjskich żołnierzy. 

17:28

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen spotkała się z merem Kijowa Witalijem Kliczkiem. "Unia Europejska pomoże w odbudowie, cegła po cegle, waszego pięknego miasta i waszego kraju" - zadeklarowała Leyen we wpisie na Twitterze.

17:23

Zajęcie i okupacja Odessy nad Morzem Czarnym pozostaje jednym z priorytetów sił rosyjskich - poinformowała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu.

- Okręty wroga przegrupowują się, wzmacniają, przewożą ładunki, usiłują zająć niektóre pozycje, w tym na Wyspie Węży. Na Krymie są rozmieszczane dodatkowe dywizjony obrony przeciwlotniczej, bo wróg już zdaje sobie sprawę, że ataki na jego okręty to nie mrzonka, tylko realna możliwość - oznajmiła.

17:21

Papież ponownie zwrócił się do wiernych o modlitwy o pokój. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej na Placu świętego Piotra.

Posłuchaj
00:48 11757756_1.mp3 O szczegółach z Rzymu Piotr Kowalczuk (IAR) 
17:15

W czasie rosyjskiego oblężenia Mariupola 27-letni mieszkaniec Browarów w obwodzie kijowskim wyłudził pieniądze, obiecując wydostanie ludzi z miasta i nie robiąc nic w tej sprawie - poinformował na Facebooku komendant policji ukraińskiej Ihor Kłymenko.

Gdy natrafił w internecie na post dziewczyny, która prosiła o pomoc w wywiezieniu z Mariupola jej matki i ojczyma, skontaktował się z nią i obiecał zorganizowanie ewakuacji za 10 tys. hrywien (1500 zł). Dziewczyna przelała pieniądze, ale zamiast pomocy otrzymała informację o ich śmierci.

Mężczyzna został aresztowany przez sąd na 50 dni. Podejrzewa się go o przejęcie cudzego majątku poprzez nadużycie zaufania oraz pozostawienie bez pomocy osób przebywających w stanie zagrożenia życia, co przyczyniło się do ich śmierci.

17:08

Rosyjscy żołnierze, którzy zostali ranni podczas inwazji na Ukrainę, są wysyłani na leczenie do szpitali znacznie oddalonych od miejsc stacjonowania ich jednostek; wzrasta też liczba samookaleczeń wśród żołnierzy wroga - poinformował na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

W ocenie Cymbaliuka wojskowi okaleczają się, ponieważ chcą w ten sposób uniknąć walki i wrócić do ojczyzny.

17:00

"Wykorzystując stan psychiczny krewnych i bliskich przestępcy telefonują z ukrytych numerów i proponują za wynagrodzenie »przekazanie informacji« o żołnierzu lub »pomoc w uwolnieniu z niewoli«. Oszuści usiłują też, jakoby pod pretekstem uściślenia, zdobyć dane osobowe ukraińskich obrońców" - napisał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

16:55

Strategicznie ważna trasa Lisiczańsk-Bachmut nie została opanowana przez rosyjskie wojska, lecz wciąż znajduje się pod kontrolą sił ukraińskich; nadal można dotrzeć tą drogą zarówno do Lisiczańska, jak też do Siewierodoniecka - poinformował na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Gubernator odniósł się w ten sposób do medialnych doniesień, jakoby fragment istotnej trasy został opanowany przez Rosjan, co groziłoby "odcięciem" regionu ługańskiego od pozostałej części Ukrainy.

16:49

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy - poinformowała gazeta internetowa Ukraińska Prawda.

W dokumencie wprowadzono poprawki do wcześniejszego prezydenckiego dekretu z kwietnia 2019 roku, na mocy którego zdecydowano o uproszczonym trybie nadawania obywatelstwa mieszkańcom separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę struktur parapaństwowych na wschodzie Ukrainy.

16:44

Poszkodowani w wyniku wojny na Ukrainie są leczeni w dziecięcym szpitalu Ochmatdyt w Kijowie. To największa tego typu placówka na Ukrainie. Pomaga nie tylko dzieciom. Do szpitala przywożone są także całe rodziny - ofiary rosyjskiego barbarzyństwa.

Jutro, 26 maja, w Dniu Matki, na antenie Programu 1 Polskiego Radia odbędzie się aukcja na rzecz szpitala Ochmatdyt. W ramach charytatywnej akcji na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie na antenie Programu 1 Polskiego Radia będzie można wylicytować m.in. biżuterię Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, piłkę z podpisem Igi Świątek, czy koszulkę Roberta Lewandowskiego.

Posłuchaj
00:58 11758607_1.mp3 O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR) 
16:40

Ukraiński zespół Kalush Orchestra, który wygrał tegoroczny konkurs piosenki Eurowizji, wystawił na aukcję swoją nagrodę oraz różową czapkę wokalisty Ołeha Psiuka - poinformował Psiuk na Instagramie zespołu. Dochód zostanie przeznaczony na armię ukraińską.

16:36

Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Czytaj więcej:

16:31

"Prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję, że trzeba opanować Ługańszczyznę za wszelką cenę, dlatego na ten kierunek przerzucane są siły wroga spod Mariupola, Charkowa i z regionu donieckiego" - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany przez agencję UNIAN.

- Najeźdźcy nie są odporni na kule ani nieśmiertelni, podobnie jak wszyscy inni ludzie. Niemniej, jest ich naprawdę bardzo dużo. Naszych żołnierzy wręcz szokuje to, że Rosjanie wychodzą dosłownie z każdej szczeliny, niczym karaluchy. Sądzę, że wszystko rozstrzygnie się w przyszłym tygodniu. Będzie to czas, który zdecyduje o losie obwodu ługańskiego - ocenił Hajdaj.

Gubernator przekazał doniesienia o ciężkich walkach w pobliżu Siewierodoniecka, ostrzeliwanego przez rosyjskie wojska z samolotów, stanowisk artyleryjskich i wyrzutni rakietowych.

16:25

W wyniku rosyjskich ostrzałów Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 22 tys. osób; najeźdźcy cofnęli to miejsce do czasów średniowiecza - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko w rozmowie ze stacją CNN.

16:17

Chcieliśmy opuścić jednostkę; dowództwo zagroziło nam zaminowaniem dróg i strzelaniem do tych, którzy próbują uciec - powiedział Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pojmany żołnierz armii rosyjskiej.

Jedynym sposobem na uniknięcie przez rosyjskich żołnierzy wojny jest oddanie się do niewoli - podkreśla SBU w opublikowanym na Telegramie komunikacie. Dodano, że wraz z biegiem czasu coraz więcej Rosjan decyduje się na podjęcie tej decyzji.

16:08

Podczas okupacji Czernihowa na północy Ukrainy rosyjskie wojska zdewastowały cmentarz Jacewo nieopodal miasta; zniszczono nie tylko mogiły ukraińskich żołnierzy poległych w Donbasie, ale też nagrobki weteranów wojny w Afganistanie - poinformowała agencja UNIAN, powołując się na reportaż azerbejdżańskiego portalu Report.

14:01

Nagranie z uderzenia rosyjskiej rakiety w Zaporożu. Ze wstępnych informacji wynika, że zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

13:37

Żołnierze 98 Batalionu Obrony Terytorialnej zajęli pozycje w pobliżu wsi Nowopol w obwodzie donieckim.

13:23

Szefowe ministerstw ochrony społecznej Litwy i Ukrainy podpisały w Wilnie manifest w sprawie ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję. Dokument zostanie przekazany do Organizacji Narodów Zjednoczonych, UNICEF-u i innych organizacji z apelem o pomoc w tej sprawie.

Według ukraińskich danych ponad 100 tys. dzieci zostało wywiezionych na terytorium Federacji Rosyjskiej lub na tereny przez nią kontrolowane, głównie do Doniecka. Najwięcej dzieci, około 600, zostało wywiezionych z Mariupola. Los około 1000 dzieci i ich rodziców jest nieznany.

13:13

Okopy ukraińskich żołnierzy mają być wyposażone nawet w prysznic.

13:06

Ukraińska prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm rosyjskim żołnierzom, którzy mieli dokonać zbrodni wojennych. Rosjanie, którzy obecnie znajdują się w ukraińskiej niewoli, mieli ostrzelać nieruchomości cywilne.

Sprawą zajmuje się prokuratura w Czernihowie. To właśnie w tym mieście Rosjanie mieli dokonać przestępstw przeciwko cywilom.

Posłuchaj
00:42 11758102_1.mp3 Relacja Pawła Buszki (IAR) 
12:54

- Nigdy nie odrzuciliśmy negocjacji z Rosją, ale odrzuciliśmy możliwość zaakceptowania rosyjskiego ultimatum. Po rozmowach w Stambule, Rosja przyjęła język "stawiania ultimatum" - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

12:45

KE zaproponowała dodanie naruszeń sankcji wobec Rosji do wykazu przestępstw UE. Ma to zapewnić, że majątek osób i podmiotów naruszających środki ograniczające będą mogły być skutecznie skonfiskowane w przyszłości.

12:32

Miejscowość Popasna w obwodzie Ługańskim została wielokrotnie zbombardowana przez Rosjan. Najnowsze zdjęcia satelitarne ukazują ogrom zniszczeń.

11:56

Nie wiemy na pewno, czy to niekompetencja, czy brak woli politycznej, ale niekończąca się saga niepowodzenia niemieckich dostaw broni na Ukrainę coraz bardziej sprawia, że Niemcy stają się pośmiewiskiem polityki międzynarodowej - napisał dziennik "Welt".

Nasuwa się pytanie, "na ile poważnie rząd niemiecki podchodzi do kwestii pomocy Ukrainie w walce z Rosją". - W każdym razie Berlinowi pozostaje tylko kreatywność w ciągłym przedstawianiu nowych wyjaśnień, dlaczego dostawy broni postępują tak wolno - zauważył w komentarzu gazety Clemens Wergin.

Czytaj więcej:

11:52

Litewskie ministerstwo obrony i siły zbrojne przekażą Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M113, dziesięć ciężarówek wojskowych i dziesięć samochodów terenowych do rozminowywania - podał resort obrony.

Wartość kolejnej pomocy wojskowej Ukrainie szacuje się na około 15,5 mln euro. Łączna pomoc wojskowa Litwy dla Ukrainy udzielona do tej pory wynosi około 100 mln euro.

11:42

Dowódca pułku Azow, znajdujący się w niewoli, skontaktował się telefonicznie ze swoja żoną. Miał przekazać, iż zarówno on jak i jego żołnierze przebywają w przyzwoitych warunkach. Rozmowa miała być umożliwiona dzięki staraniom Czerwonego Krzyża, jednak nie wiadomo, czy została przeprowadzona w sposób wolny, czy nie było nacisków ze strony służb rosyjskich.

11:29

Litwa przekaże Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 15,5 miliona euro. Na Ukrainę trafi 20 transporterów opancerzonych M113, 10 ciężarówek wojskowych i 10 pojazdów do rozminowywania.

- Skoordynowane wsparcie z naszej strony i sojuszników jest kluczowe do zwycięstwa Ukrainy i późniejszej obrony jej suwerenności - powiedział w oświadczeniu minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas.

11:11

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 29,4 tys. żołnierzy - poinformował w serwisie Facebook Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 25 maja to według ukraińskich danych: około 29,4 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1305 czołgów, 3213 bojowych pojazdów opancerzonych, 606 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 2217 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 491 bezzałogowców i 112 pocisków manewrujących.

10:57

Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało kolejny raport dot. wojny na Ukrainie. Podkreślono w nim, że wojna zaczyna coraz bardziej przybierać formę szantażu, gdzie kartą przetargową staje się żywność i kwestia głodu na świecie.

10:45

W środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegł przed nowym rodzajem oszustwa, którego ofiarą padają krewni ukraińskich żołnierzy, którzy dostali się do rosyjskiej niewoli lub zostali uznani za zaginionych. Komunikat został opublikowany w serwisie Facebook.

"Uwaga! Oszuści! Wykorzystując stan emocjonalny krewnych i przyjaciół, oszuści dzwonią z zastrzeżonych numerów i za pieniądze proponują przekazanie informacji o żołnierzach oraz oferują pomoc w ich uwolnieniu" - ostrzegło ukraińskie dowództwo.

10:30

Na jedynym ze szczytów w Kirgistanie nieznani sprawcy zawiesili flagę Ukrainy. Jest to szczyt, który od 2011 roku nosi imię Putina.

10:17

Wycofanie rosyjskich wojsk do linii sprzed 24 lutego może być pierwszym krokiem do rozmów - powiedział podczas konferencji w Davos prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent dodał, że w rozmowach tych nie mogliby uczestniczyć pośrednicy i zgodziłby się jedynie na format bezpośrednich negocjacji pomiędzy nim i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Polityk podkreślił, że Ukraina zamierza walczyć dopóki nie odzyska całego swojego terytorium.

10:05

Wolontariusze i ochotnicy pomagają ukraińskim służbom w zbieraniu i szukaniu ciał rosyjskich żołnierzy. Do identyfikacji ich tożsamości wykorzystywane są wszystkie techniki: od badań DNA po zdjęcia tatuaży. Służby szykują się na wymianę jeńców.

09:52

Indie ograniczają eksport cukru, aby zabezpieczyć własne dostawy i złagodzić inflację - poinformowało tamtejsze ministerstwo żywności kilka dni po ogłoszonym zakazie dostaw pszenicy.

Największy na świecie producent cukru i drugi jego eksporter po Brazylii ogłosił, że dostawy zostaną ograniczone do 10 milionów ton do września. Przewiduje się, że indyjski eksport cukru osiągnie w tym roku rekordowy poziom. Podpisane kontrakty opiewają na około dziewięć milionów ton, z czego 7,8 miliona ton już wysłano.

09:40

Siły ukraińskie opublikowały kolejny filmik ukazujący zniszczenie przez nie rosyjskiego wozu bojowego.

09:25

Bank Pekao SA wesprze klientów korporacyjnych chcących zaangażować się w odbudowę Ukrainy. Dotyczy to zarówno podmiotów prywatnych, jak i spółek Skarbu Państwa.

Przebywający na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wiceprezes banku Paweł Strączyński powiedział Polskiemu Radiu, że Pekao będzie stał ramię w ramię ze swoimi klientami.

- Nasi klienci, kiedy podejmą decyzje inwestycyjne o zaangażowaniu się w odbudowę Ukrainy po wojnie, oczywiście będą mogli liczyć na nasze wsparcie - zadeklarował Paweł Strączyński.

09:07

UE zamroziła rosyjskie aktywa na kwotę 10 mld euro, w ramach unijnych sankcji.

08:54

Wojska rosyjskie prowadzą ofensywę w kierunku Siewierodoniecka, 100-tysięcznego miasta w obwodzie ługańskim - przekazał ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej na Facebooku.

"(...) przy wsparciu ognia artyleryjskiego, rosyjscy okupanci prowadzą ofensywę w kierunku miejscowości Siewierodonieck, walki trwają" - czytamy w komunikacie.

08:42

Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe na zakłady przemysłowe w miejscowości Krzywy Róg. Raportowane są poważne zniszczenia.

08:27

"Rosjanie planują wcielenie do wojska mężczyzn z okupowanego przez siebie obwodu chersońskiego na południu Ukrainy; chcą zmusić Ukraińców do walki przeciwko Ukrainie" - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

"Władze okupacyjne i armia raszystów (Rosjan) chcą zmusić miejscowych do współpracy i zaakceptowania okupacji. Według dostępnych danych zamierzają zmobilizować Ukraińców z okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego na wojnę przeciwko Ukrainie" - napisano w komunikacie.

08:03

Francuskie haubice "Cezar" już służą na froncie. Ukraińskie służby chwalą sprzęt za mobilność i dokładność w ostrzale.

07:49

Okupacyjne władze terenów, zajętych przez Rosjan w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, planują mobilizację miejscowej ludności. Dowództwo operacyjne "Południe" podało na Facebooku, że mężczyźni, siłą wcieleni do wojska mieliby być wykorzystani do walki z wojskami ukraińskimi, broniącymi Ukrainy.

Dowództwo poinformowało, że dotychczas ukraińscy obywatele z okolic Chersonia byli zmuszani do współpracy z ustanowioną przez Rosję władzą, lub do wyrażenia formalnej zgody na okupację tych terenów. W informacji na Facebooku czytamy, że metody stosowane przez okupantów są znane od czasu zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego. - Jest to rażące naruszenie Konwencji Genewskiej i kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna - podkreślili autorzy raportu.

07:24

Kolejny pożar na terenie Rosji. Płonie Kościół św. Piotra i Pawła w Moskwie.

07:11

"Rosja była niegdyś państwem zdominowanym przez służby bezpieczeństwa FSB, ale teraz biurokracja służb nieposiadających twarzy stała się państwem, wraz z Władimirem Putinem stojącym na jej czele" - napisał amerykański magazyn "Foreign Affairs", wyjaśniając fenomen przewrotu dokonanego przez FSB przeciwko FSB, który dał początek nowej erze putinowskiej Rosji.

Jak przypomniało pismo, 20 grudnia 1999 roku Władimir Putin przemawiał do wysokich przedstawicieli FSB w jej głównej siedzibie w budynku Łubianki, niedaleko Placu Czerwonego w Moskwie. Niedawno mianowany 47-letni premier, były agent, odwiedzał to miejsce z okazji święta rosyjskich służb bezpieczeństwa.

Putin zażartował tego dnia, że "zadanie infiltracji najwyższych szczebli rządowych zostało wykonane", a jego koledzy ze służb zachichotali.

06:53

Rosjanie używają żywności jako broni – powiedziała podczas Światowego Forum w Davos Ursula von der Leyen. Rosjanie od początku wojny wzięli sobie za cel magazyny ze zbożem oraz blokowanie ukraińskich statków wypełnionych m.in. olejem rzepakowym.

06:38

Rosjanie będą musieli opuścić Krym - powiedział we wtorek w przemówieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

- Oczywiście okupanci będą musieli opuścić Krym. Podobnie jak Chersoń, Melitopol, Energodar, Mariupol i wszystkie inne miasta i gminy, które uważają za swoje. Na pewno nie będą tam gospodarzami - powiedział Zełenski.

06:28

Ukraiński rząd potwierdził, że francuskie haubice "Cezar" są obecnie rozmieszczane na linii frontu.

05:32

Od dziś decyzją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przedłużony zostaje o 90 dni stan wojenny w tym kraju.

05:32

Komisja Europejska ma dziś przedstawić propozycje dotyczące wykorzystania m.in. zamrożonych środków należących do oligarchów z Rosji na odbudowę Ukrainy. Sprawą zajmą się unijni komisarze podczas kolegium KE.

05:19

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wezwali w Davos do zwiększenia wysiłków Zachodu na rzecz pomocy Ukrainie.

Posłuchaj
00:55 Davos Darmoros IAR.mp3 Podczas Światowego Forum Ekonomicznego zarówno prezydent, jak i premier mówili, że Europa Zachodnia może zrobić więcej dla wschodniego sąsiada. Wciąż otwartą sprawą pozostaje przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
02:27

Doradca szefa kancelarii ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak powiedział, że ważne jest, aby kolejny pakiet sankcji, którymi Unia Europejska obejmie Rosję za jej agresję na Ukrainę, był skuteczny.

W ramach szóstego już pakietu sankcji Bruksela planuje nałożyć embargo na rosyjską ropę, zakazać świadczenia usług transportowych i ubezpieczeniowych dotyczących transportu surowca.

Mychajło Podolak zauważał, że handel ropą jest kluczowy dla Moskwy.

Posłuchaj
00:31 Podolak IAR.mp3 Podolak: dziś wiele statków z rosyjską ropą nie może wpłynąć do innych portów. Ale my chcemy, żeby wszystkie rosyjskie okręty nie mogły wpłynąć do żadnego portu. Główny dochód, który uzyskuje Rosja, pochodzi ze sprzedaży ropy. Każdego z tych kontraktów armia rosyjska otrzymuje miliony dolarów, z których finansowane są ataki na nas (IAR)
02:24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że im dłużej trwa wojna na Ukrainie, spowodowana rosyjską agresją, tym wyższa będzie cena obrony wolności nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego wolnego świata.

Posłuchaj
00:24 Zełenski IAR 1.mp3 Zełenski: sytuacja w Donbasie jest teraz niezwykle trudna. W rzeczywistości rzucono do ataku całą potęgę armii rosyjskiej, którą jeszcze mają. Liman, Popasna, Siewierodonieck, Słowiańsk... okupanci chcą tam wszystko zniszczyć! Podsłuchując ich rozmowy, słyszymy jednak, że doskonale zdają sobie sprawę: ta wojna nie ma dla Rosji sensu (IAR)
Posłuchaj
00:14 Zełenski IAR 2.mp3 Zełenski: oczywiście okupanci będą musieli opuścić Krym, a także Chersoń, Melitopol, Enerhodar, Mariupol i wszystkie inne miasta i wsie, w których nadal udają gospodarzy (IAR)
02:22

Żony obrońców Mariupola chcą stworzyć komitet, który będzie działał na rzecz doprowadzenia do najszybszego powrotu do domu żołnierzy z Azowstalu. Jak powiedziała żona żołnierza z pulku Azow Natalia Zarycka, żony miały ostatni kontakt z mężami dzień przed poddaniem się ich do niewoli, czyli ponad tydzień temu.

Posłuchaj
00:33 Azowstal IAR.mp3 Zarycka: opisał okropne rzeczy, że są ostrzeliwani ze wszystkich możliwych rodzajów broni. Jego towarzysze zginęli w czasie ostrzału bombami kasetowymi. Podczas jednego nalotu zabito 70 żołnierzy. Potem była ewakuacja do niewoli. Idą z jednego piekła do drugiego. Mój mąż kontaktował się ze mną 17 maja. Od tego czasu nic o nim nie wiemy (IAR)

20 maja dowódca pułku "Azow" Denys Prokopienk powiedział, że Ukraińska Rada Wojskowa wydała rozkaz o zaprzestaniu walk w Mariupolu w celu uratowania życia i zdrowia żołnierzy oraz zakończenia obrony miasta. Według niego bojownicy, którzy przez 86 dni bronili Mariupola oblężonego przez wojska rosyjskie, wykonali ten rozkaz. Ludność cywilną ewakuowano, a rannych wywieziono pod warunkiem dostarczenia ich na terytoria kontrolowane przez Ukrainę.

01:28

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że Rosja we wtorek wydała zupełnie nieoczekiwane oświadczenie, że rzekomo "spowalnia" ofensywę. - No cóż, po trzech miesiącach szukania wyjaśnienia, dlaczego nie udało im się rozbić Ukrainy w ciągu trzech dni, nie potrafili wymyślić nic lepszego - ocenił.

01:28

Wołodymyr Zełenski poinformował, że podsłuchane rozmowy Rosjan świadczą o tym, że rosyjscy żołnierze doskonale zdają sobie sprawę, iż ta wojna nie ma sensu dla Rosji i że strategicznie ich armia nie ma szans.

- Potrzeba jednak czasu i wielu niezwykłych wysiłków naszych ludzi, aby przełamać ich przewagę w ilości sprzętu i broni. Dlatego dostawy ciężkiej broni na Ukrainę - wyrzutni rakietowych, czołgów, broni przeciwokrętowej - są najlepszą inwestycją w utrzymanie stabilności na świecie i zapobieganie wielu poważnym kryzysom, które Rosja wciąż planuje wywołać lub już sprowokowała - powiedział Zełenski.

01:27

- Rosjanie będą musieli opuścić Krym - powiedział w przemówieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Podobnie jak wszystkie inne okupowane tereny - dodał.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem