more_horiz
Wiadomości

Rosyjska prokuratura chce uznać pułk "Azow" za organizację terrorystyczną. Sąd przenosi rozprawę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:44
Sąd Najwyższy Rosji nie rozpatrzył dziś wniosku Prokuratury Generalnej o uznanie pułku "Azow" za organizację terrorystyczną.
Rosja przeniosła rozprawę w sprawie uznania pułku Azow za organizację terrorystyczną
Rosja przeniosła rozprawę w sprawie uznania pułku Azow za organizację terrorystycznąFoto: Forum/Alexander Garmayev

Posiedzenie przeniesiono na 29 czerwca i będzie odbywało się przy drzwiach zamkniętych. Rosja prowadzi kampanię nienawiści w stosunku do ukraińskich żołnierzy - alarmują rosyjscy obrońcy praw człowieka. Dla Ukrainy żołnierze "Azowa" są bohaterami, którzy przez prawie 3 miesiące bronili Mariupola przed rosyjską agresją, a dla świata symbolem niezłomności i poświęcenia dla ojczyzny.

W ocenie części rosyjskich komentatorów niezależnych, uznanie przez Sąd Najwyższy pułku "Azow" za organizację terrorystyczną to jeden z elementów dyskredytacji ukraińskiej armii. Kolejnym krokiem może być proces wziętych do niewoli żołnierzy tego pułku, którzy do połowy maja bronili Mariupola. Mówił o tym dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudienko.

Separatyści z Donbasu chcą zorganizować pokazowy proces obrońcom Mariupola

Rosyjscy komentatorzy niezależni przypominają, że kremlowscy propagandyści i politycy oczerniali żołnierzy "Azowa" i nazywali ich "neonazistami".

W rosyjskich mediach pojawiły się także informacje, że separatyści z Donbasu chcą zorganizować pokazowy proces obrońcom Mariupola. O monitorowanie sytuacji ukraińskich jeńców przebywających w Rosji apelują do świata obrońcy praw człowieka. W ich ocenie tylko presja społeczności międzynarodowej może uratować ukraińskich żołnierzy.

Posłuchaj
00:46 11759986_1.mp3 Rosja przeniosła rozprawę w sprawie uznania pułku Azow za organizację terrorystyczną. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Zobacz także

Zobacz także