more_horiz
Wiadomości

"Wyzwanie dla porządku międzynarodowego". Blinken ostro o polityce Chin

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 19:14
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken powiedział, że Chiny stanowią największe długoterminowe wyzwanie dla porządku międzynarodowego. Szef amerykańskiej dyplomacji przedstawił główne założenia polityki Waszyngtonu wobec Pekinu.
Będziemy koncentrować się na najpoważniejszym długofalowym wyzwaniu dla ładu międzynarodowego jakie stanowi Chińska Republika Ludowa - zapowiedział Antony Blinken
Będziemy koncentrować się na najpoważniejszym długofalowym wyzwaniu dla ładu międzynarodowego jakie stanowi Chińska Republika Ludowa - zapowiedział Antony BlinkenFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Antony Blinken powiedział, że choć najpoważniejsze bezpośrednie zagrożenie dla stabilności międzynarodowej stanowi rosyjska inwazja na Ukrainie, to długofalowo większym problemem są działania Pekinu.

- Mimo wojny prezydenta Putina, nadal będziemy koncentrować się na najpoważniejszym długofalowym wyzwaniu dla ładu międzynarodowego jakie stanowi Chińska Republika Ludowa - zapowiedział Blinken.

Rosnące zdolności Chin

Szef amerykańskiej dyplomacji ocenił, że Chiny są jedynym krajem, który stawia sobie za cel przekształcenie ładu międzynarodowego i posiada rosnące zdolności ekonomiczne, dyplomatyczne, technologiczne i militarne by to osiągnąć.

- Nie dążymy do konfliktu i nowej zimnej wojny. Wręcz przeciwnie - jesteśmy zdeterminowani by uniknąć obu. (…) Ale będziemy bronić i wzmocnimy prawo międzynarodowe - porozumienia, zasady i instytucje, które gwarantują pokój i bezpieczeństwo, chronią prawa jednostek i suwerennych państw - oświadczył.

Antony Blinken zapowiedział większe inwestycje USA we własną infrastrukturę i technologie, pogłębienie współpracy z sojusznikami oraz zintensyfikowanie działań dyplomatycznych wobec krajów narażonych na wpływy Chin.

Destabilizacja Tajwanu

Blinken podkreślił, że działania ChRL wobec Tajwanu "głęboko destabilizują" sytuację wokół tego kraju i zagrażają pokojowi oraz stabilności w regionie.

Według szefa amerykańskiej dyplomacji Chiny "podejmują próby zablokowania stosunków Tajwanu z krajami na całym świecie i zablokowanie jakiegokolwiek udziału (wyspy) w organizacjach międzynarodowych". 

Posłuchaj
00:56 11760887_1 blinken.mp3 Antony Blinken o Chinach. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem